Politika

Jasmin Imamović: “Termoelektrana je najviše odgovorna za zagađenost zraka u Tuzli”

Prije dva dana, u Gradskoj upravi Tuzle, održana je 65. Sjednica Kolegija gradonačelnika Grada Tuzle.Sjednici Kolegija Gradonačelnika Grada Tuzle prisustvovali su predstavnici sredstava javnog informisanja.

Sjednica je održana u dva dijela. U okviru prvog dijela, gradonačelnik Tuzle, Jasmin Imamović, i Mirela Uljić, pomoćnik gradonačelnika za Službu za komunalne poslove, izgradnju i poslove mjesnih zajednica, upoznali su prisutne s Informacijom o zagađenosti zraka na području grada Tuzle, sa prijedlogom mjera.

Tom prilikom su konstatovali da je u Tuzli više od 55% domaćinstava na sistemu daljinskog grijanja i da preko 80% ukupne površine poslovnih prostora koristi daljinsko grijanje ili toplotne pumpe, te da se mreža toplifikacije kontinuirano širi i na individualne stambene i stambeno-poslovne prostore. Istakli su da će cilju zaštite zdravlja najmlađe populacije, iz Budžeta Grada biti izdvojena sredstva za nabavku prečistača zraka za sve odgojne grupe u svim vrtićima JU Naše dijete, čiji je osnivač Grad Tuzla.

Gradonačelnik Jasmin Imamović, prezenitrajući Informaciju, osvrnuo se na situaciju koju su, kako je rekao : ”pojasnili meteorolozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda, ali i brojni drugi ugledni stručnjaci iz regiona. Naglašavajući da je temperaturna inverzija, po njihovim riječima „krivac trenutnog stanja. Zakoni fizike nam govore da lakši zrak usljed viška vodene pare podiže se uvis, a hladni gušći, se zbog svoje težine spušta u kotlinu.“ U takvoj situaciji opasna je i najmanja emisija štetnih materija u zrak.

Gradonačelnik Imamović, istaknuo je: ”Tuzla se, kao i mnogi gradovi u regionu, sa problemom zagađenosti zraka suočava skoro pedeset godina. Specifičnost Tuzle u odnosu na druge gradove regiona jeste što Tuzla ima Termoelektranu, koja koristi staru tehnologiju, blokovi su stari od 40 do 55 godina (prosječni rok trajanja je od 20 do 25 godina) i nema ugrađene uređaje za odsumporavanje. Termoelektrana Tuzla godišnje spali oko 3,5 miliona tona uglja, nema uređaje za odsumporavanje i u atmosferu emitira 30.000 do 50.000 tona SO2. Domaćinstva, pojedini privredni subjekti i institucije na području grada Tuzle, spale oko 250.000 tona uglja godišnje. Dakle, Termoelektrana je odgovorna za preko 90% zagađenosti zraka u Tuzli.

Za manje od 10% zagađenosti odgovorni su drugi zagađivači, kao što su individualna ložišta, saobraćaj i dr.”

Gradonačelnik Imamović je podsjetio da su se u januaru 2020., ovim problemom bavile vlade susjednih i drugih država u regionu. Što je ustvrdio je: ”logično, jer aerozagađenje je globalna pojava i aerozagađenjem je ugroženo više gradova jedne države, pa je logično da države poduzimaju zakonske, inspekcijske i druge ekološke mjere i utvrđuju potrebne politike. U Bosni i Hercegovini se ovim problemom nije bavila državna, pa čak se nisu bavile niti entitetske vlade, iako su te vlade osnivači termoelektrana, kao najvećih zagađivača zraka Bosne i Hercegovine. Apoznato je da se, prema tvrdnjama Svjetske banke „ u ovoj regiji nalazi sedam od deset termoelektrana na ugalj koje spadaju u najveće zagađivače u Evropi”.

Zrak u Tuzli je ove zime bio manje zagađen nego u mnogim drugim gradovima u okruženju (npr. u Sarajevu, Zenici itd.), između ostalog i zato što je preko 55 % domaćinstava priključeno na sistem daljinskog grijanja (prema Popisu stanovništva iz 2013. godine, u Tuzli ima 42.630 domaćinstava, a na sistem daljinskog grijanja je priključeno oko 24.500 korisnika), što je ubjedljivo najveći procenat u BiH, a vjerovatno jedan od najvećih u regionu.

”Naravno, stanje zagađenosti zraka u Tuzli nije zadovoljavajuće, i ne želimo ga prikazati boljim nego što jeste i čemu i sami svjedočimo. Cilj nam je ukazati na složenost problematike, potrebu sistemskog pristupa rješavanju problema, od strane svih nivoa vlasti, pa sve do podizanja svijesti svakog pojedinca. Grad Tuzla je svoje opredjeljenje prema problematici zagađenosti pokazao i u Strategiji razvoja grada Tuzle do 2026. godine kojom je „Poboljšanje kvaliteta okoliša“, utvrđeno kao jedan od tri glavna strateška cilja za naredni period. ”Rekao je gradonačelnik Imamovic, ističući da : ” Iako to nije dovoljno, lokalna vlast u Tuzli uradila je na rješavanju problema aerozagađenja više od bilo koje lokalne vlasti u BiH.”

Nakon provedene rasprave gradonačelnik je usvojio sljedeće zaključke koje možete vidjeti u informaciji na stranici Grada Tuzla.

Na vrh