Zmajevi se pobjedom protiv Bugarske plasirali u drugu rundu kvalifikacija za SP

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom u Skenderiji protiv Bugarske rezultatom 77:73 plasirala u drugu rundu kvalifikacija za Mundobasket.

U susretu odigranom pred četiri hiljade navijača Zmajevi su već u prvom napadu došli vodstvo tricom Robersona, koje su držali do 5. minute.

Do kraja prve četvrtine gledali smo uzbudljive duele i smjene vodstva, a izabranici Adisa Bećiragića su prvu četvrtinu dobili poenom prednosgti (19:18).

Zmajevi su sjajno otvorili drugu četvrtinu, te su u jednom momentu imali 13 poena prednosti (40:27). Bugari su serijom 9:0 smanjili na 40:36, što je bio rezultat prvog poluvremena.

Drugi dio meča su Bugari otvorili odličnim šutem za tri poena, a u 28. minuti su došli do prednosti 56:53 koju su zadržali do kraja treće četvrtine i u posljednju dionicu meča ušli sa četiri poena prednosti (62:58).

U posljednjoj četvrtini naša reprezentacija poenima sjajnog Lazića dolazi do preokreta 66:64. U samom finišu susreta gledali smo dosta uzbudljiv meč gdje su se smjenjivala vodstva.

U drugom susretu naše grupe Češka je u gostima pobijedila Litvaniju rezultatom 72:83, te se zajedno sa Litvanijom i našom reprezentacijom plasirali u narednu fazu kvalifkacija.

Plasman na Mundobasket izborit će 12 najboljih selekcija iz evropskih kvalifikacija. Prije toga se igraju dva kruga kvalifikacija. U aktuelnom krugu postoji osam grupa po četiri selekcije i najbolje tri idu u završni krug. Tako ćemo dobiti 24 selekcije u završnom krugu, koje će biti raspoređene u četiri grupe po šest selekcija. Najbolje tri iz sve četiri grupe, odnosno 12 reprezentacija ostvarit će plasman na Svjetsko prvenstvo.

Svjetsko prvenstvo će se 2023. godine održati u Indoneziji, Filipinima i Japanu.