Komentari

ZABORAVLJENI SLUČAJ PET GODINA BORBE Policajac Omerović čeka presudu: Znaš li ti ko smo mi? – rečenica koja je promijenila život jednog policajca

Piše: A. Čorbo-Zećo

Sjeća li se još neko slučaja Tarika Omerovića, policajca MUP-a Tuzlanskog Kantona koji je obavljajući svoj posao ‘stao’ na žulj moćnih i od tada kreće njegova borba za istinu i pravdu.

U međuvremenu je napustio BiH, odselio u Austriju, a sada očekuje izricanje prvostepene presude koje je zakazano za četvrtak 17. aprila pred Općinskim sudom u Orašju. Presuda zakazana za 17. april mogla bi biti mnogo više od pravnog epiloga – to bi mogla biti i poruka svim službenicima koji pošteno rade da li ih pravna država štiti ili izlaže?

Podsjećamo da je skoro tri godine prošlo od kako je protiv mladog tuzlanskog policajca Tarika Omerovića obustavljena istraga te je vraćen i na posao, a onda nakon svih pravosudnih peripetija ovaj slučaj je ponovo pokrenut i podignuta je optužnica, a i potvrđena.

Optužnicu je podiglo Kantonalno tužilaštvo Orašje, a potvrdio Sud u Orašju.

Omerović je kao pripadnik MUP-a TK obavljajući redovne poslove i zadatke, odnosno patroliranje zaustavio automobil u kojem je bio Mujaga Begić, sa suprugom Mirzetom koja je bila zamjenica glavnog tužioca Tužilaštva tuzlanskog kantona.

Nakon zaustavljanja vozila u kojem su se Begići nalazili zbog rutinske kontrole oni su mu se obratili riječima: “Znaš li ti ko smo mi!?”

Mujaga je zbog naročito drskog ponašanja i omalovažavanja policijskog službenika uhapšen i odveden u Policijsku stanicu. Nakon toga tužiteljica Begić mladog policajca i njegovog kolegu je prijavila Federalnoj upravi policije te su ubrzo i uhapšeni. Teretili su ga za krivična djela zlostavljanje u službi i protupravno lišenje slobode!

Ovaj slučaj podigao je veliku buru u javnosti, te je izazvao polemiku da li slovo zakona važi isto za sve. Općinski sud u Tuzli našao je da nema osnovane sumnje da mu se odredi pritvor (dakle tada je još Sud rekao nema dokaza dovoljno da se sumnja da je počinio krivično djelo).

Tada je predmet Kantonalnog tužilaštva TK na zahtjev i tužioca i odbrane prebačen u Tužilaštvo u Orašje.

Nakon toga tužiteljica u Orašju rekla je da nema osnovane sumnje i obustavila istragu. U međuvremenu on je oslobođen i u disciplinskom postupku.

No, glavni kantonalni tužilac odbio je pritužbu oštećenog na obustavu istrage.
Tužilac iz Federalnog tužilaštva uvažio je pritužbu te je sve vraćeno Kantonalnom tužilaštvu u Orašju koji su pro forme još vještačili povrede te su i podigli optužnicu i Sud u Orašju potvrdio!

Tarik Omerović sada čeka presudu!

Njegova advokatica Mirna Avdibegović potvrdila je da je proces okončan.

„Okončali smo glavni pretres po optužnici protiv Omerović Tarika koja je podignuta nakon što je, prvo Općinski sud u Tuzli prilikom odlučivanja o prijedlogu za određivanje pritvora našao da nema osnovane sumnje da je počinio krivično djelo, nakon što je disciplinski oslobođen za ovaj događaj i nakon sto je Kantonalno tužilaštvo Posavskog kantona obustavilo istragu i odbilo pritužbu oštećenog.

Međutim kasnije je ipak podignuta optužnica nakon odluke Federalnog tužilaštva da su trebala biti provedena neka dodatna vještačenja. Na sve ovo je odbrana ukazala i u uvodnim i u završnim riječima. I evo pet godina nakon tog nemilog događaja se okončao glavni pretres i očekujemo izricanje presude. Mogu vam reći da smo kroz završne rijeci željeli prikazati cijeli apsurd ove situacije, a u konačnici sam ukazala i da tužilaštvo uopće nije dokazalo svoje navode iz optužnice, a zapravo ni vještak tužilaštva nije potvrdio navode iz optužnice“, kazala je Avdibegović.

Ovo nije samo priča o jednom policajcu, već ogledalo cijelog društva da li zakon vrijedi jednako za sve ili samo dok ne “takneš” nekog moćnog? Tarik, koji je samo radio svoj posao, našao se u višegodišnjoj borbi s pravosuđem, disciplinskim postupcima, čak i egzilom – i sve to jer je profesionalno reagovao u situaciji koja nije smjela eskalirati dalje od obične kontrole.

Na vrh