“Dodik je debeli krmak. Ne bojim se ni policije niti načelnika policije, već samo dragog Allaha”.
Zbog ovih glasno izgovorenih riječi Salih Nožinović, bošnjački povratnik u Zvornik, morat će platiti kaznu u iznosu od 100 KM.
Naime, MUP Republike Srpske izdao je Nožinoviću prekršajni nalog jer je “glasno”, ispred jednog ugostiteljskog objekta u Zvorniku, vrijeđao predsjednika RS Milorada Dodika.
“Imenovani (Salih Nožinović) je navedenog dana (4. avgusta 2023. godine) narušio javni red i mir iz člana 7 ZORiM-a na taj način što je povišenim i drskim tonom više puta govorio ispred ugostiteljskog objekta La Scala:”Dodik je debeli krmak. Ne bojim se ni policije niti načelnika policije, već samo dragog Allaha” te je time kod lica Nikola Kukolj izazvao uznemirenost i strah”, navedeno je u “opisu prekršaja”.
Prekršajni nalog Policijska stanica Zvornik je izdala 27. avgusta, odnosno 23 dana nakon što je Nožinović “glasno” uvijedio Dodika i tako izazvao uznemirenost Nikole Kukolja.
Evo na osnovu kojih odredaba Zakona o javnom redu i miru je kažnjen Salih Nožinović piše Istraga.ba
“Ko narušava javni red i mir svađom, vikom, vriskom, izvođenjem ili reprodukcijom muzičkih sadržaja ili tekstova, nošenjem ili isticanjem simbola, slika, crteža ili tekstova nepristojnog, uvredljivog ili uznemiravajućeg sadržaja i drugim nepristojnim ili drskim ponašanjem, osim ako se navedeno ne odnosi na javno izneseno mišljenje o radu državnih organa, te drugih javnih organa i organizacija kazniće se novčanom kaznom od 100 KM do 300 KM”, piše u članu 7. Zakona.
U Zakonu, dakle, piše da se kazna ne može izreći ako se “uvredljivi sadržaj” odnosi na državne i druge javne organe.
Predsjednik RS i Policija RS su javni i organi. No, to nije spriječilo MUP RS da napiše prekršajni nalog jer je, prema njihovom zapisniku, Salih Nožinović na drzak način govorio da je “Dodik debeli krmak”.
Osim što se zloupotebljava Zakon o javnom redu i miru, vlasti Republike Srpske su nedavno izmijenile i Krivični zakon kojim je kriminalizirana kleveta.
“Stvoren je osnov za otvaranja brojnih krivičnih postupaka, kako protiv novinara, medija, aktivista i opozicionih političara, tako i protiv svih ostalih koji ukazuju na bilo kakav društveni problem na javnom mjestu. Bez obzira na istinitost navoda koje iznose, svi se mogu suočiti s mjerama koje sa sobom nosi krivični postupak, a koje smo imali priliku da gledamo proteklih godina kroz brojne pravosudne farse i političke obračune posredstvom tužilaštava”, saopćeno je iz Transparency Internationala nakon usvajanja ovog Zakona.