Tuzlanski kanton

Uređivanje dugoročne saradnje Goethe-Instituta i Ministarstva obrazovanja i nauke TK

Ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmed Omerović i direktorica jezičnog odjela i zamjenica direktora Goethe-Instituta Bosna i Hercegovina Eva Hamann potpisali su danas Memorandum o razumijevanju i saradnji. Sporazum postavlja važan temelj za usavršavanje nastavnika njemačkog jezika i njihovo umrežavanje te jačanje motivacije i jezičnih kompetencija za učenike koji izučavaju njemački jezik.

Prema riječima ministra Omerovića njemački jezik je dominanatan kao drugi strani jezik u školama na području TK te će intenziviranje saradnje sa Goethe-Institutom BiH a koja već postoji na nivou Univerziteta u Tuzli, značajno doprinijeti obrazovnom procesu.

„Sada će svoje programe Goethe-Institut BiH provoditi u osnovnim i srednjim školama. Naš interes je da zajedno sa našim partnerima osiguramo najveće standarde u obrazovanju. Potpisivanjem ovog sporazuma naši nastavnici, ali i učenici, će dobiti mogućnost da izučavaju njemački jezik na najsavremeniji način. Također ovim sporazumom nastavnici i učenici će dobiti pristup svim programima koje nudi Goethe-Institut BiH što će značajno unaprijediti njihove kompetencije u njemačkom jeziku.“

Prema riječima direktorice Hamann namjera je ojačati sinergiju koja već postoji.

„Goethe-Institut će pripremiti različite vrste usavršavanja za nastavnike ovog kantona i na taj način unaprijediti njihove didaktičke i metodičke kompetencije i njihov potencijal usmjeriti u pravom smjeru i pratiti trendove kao što su digitalni svjetovi, u domenu vještačke inteligencije i na koji način se vještačka inteligencija može iskoristiti u nastavi njemačkog kao stranog jezika. Zajedno sa predstavnicima Ministarstva ćemo obezbijediti da nastavnici iz ovog kantona prate trendove u svijetu što se tiče izučavanja njemačkog jezika kao stranog jezika.“

Da je danas potpisani sporazum na neki način verifikovao dosadašnju neformalnu saradnju koja je inače postojala sa Goethe-Institutom u pogledu davanja podrške, prije svega nastavnicima njemačkog jezika u osnovnim i srednjim školama i određenim vidovima stručnog usavršavanja, mišljenja je i direktor Pedagoškog zavoda Izet Numanović.

„Ovaj sporazum daje mogućnosti otkrivanja i drugih oblika saradnje, preko programske i projektne saradnje i za nastavnike i za učenike. Posebno nas raduje što ćemo institucionalizirati i ovu uzlaznu liniju takmičenja učenika. Mi time zaokružujemo i onu jednu od ključnih kompetencija u obrazovanju učenika u BiH a to je poznavanje i učenje stranih jezika. U tom smislu vjerujem da će saradnja uroditi plodom“, rekao je ovom prigodom direktor Numanović.

U okviru aktivnosti koje obuhvata sporazum su nacionalna i internacionalna takmičenja učenika, poput olimpijade njemačkog jezika te brojni motivirajući projekti za učenike kao što su izložbe i različiti kampovi.

 

Na vrh