Eventi

U Srebrenici ovog ljeta poseban obrazovni program za mlade

Memorijalni centar Srebrenica i Centar za postkonfliktna istraživanja od 5. do 13. jula 2022. godine organizuju treću Školu za mlade Srebrenica, na kojoj će učesnici imati priliku da uče o tranzicijskoj pravdi, memorijalizaciji, izgradnji istorijskih narativa, ljudskim pravima i prevenciji genocida i masovnih zločina.

Ovogodišnja škola okuplja 50 mladih iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije, Sjeverne Makedonije, Sjedinjenih Američkih Država, Italije, Španije, Njemačke, Francuske, Slovenije, Poljske, Turske, Belgije, Ujedinjenog Kraljevstva, Meksika i Kanade.

Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica, kazao je da je Škola za mlade Srebrenica izuzetno važna jer je sastavni dio godišnje komemoracije genocida u Srebrenici i kao takva je jedinstven obrazovni program za mlade iz Bosne i Hercegovine, regiona i svijeta.

Suljagić je takođe dodao da, od ove godine Škola za mlade Srebrenica, ima i dva nova partnera – i to Fond Memorijala Kantona Sarajevo i Edukativni centar za Holokaust, genocid i međuvjerske odnose Koledža Menhetn.

„Na ovaj način kroz saradnje sa lokalnim i međunarodnim organizacijama, Škola za mlade Srebrenica daje priliku mladima da uče od stručnjaka iz oblasti prevencije genocida i konflikta”, kazao je Suljagić.

 

 

Velma Šarić, predsjednica i osnivačica Centra za postkonfliktna istraživanja, kazala je da će ovogodišnja Škola za razliku od prethodne dvije imati pred-program u Sarajevu, kada će učesnici posjetiti Tunel spasa, te naučiti više o Opsadi Sarajeva, u godini kada obilježavamo 30 godina od početka Opsade.

Učesnici Škole za mlade Srebrenica će takođe prisustvovati i Međunarodnoj konferenciji “Heroine Srebrenice”, koja će se održati 10. jula 2022. u Memorijalnom centru Srebrenica.

„Konferencija „Heroine Srebrenice” je jedinstveni događaj koji će okupiti žene koje su preživjele genocid, ali i aktivistkinje, akademike i predstavnike udruženja žrtava i preživjelih, te organizacije civilnog društva koje rade na očuvanju istine o genocidu kroz perspektive žena.”, kazala je Šarić.

Mladi različite dobi, s više od 30 svjetskih univerziteta – Univerziteta u Hamburgu, Univerziteta de Lorraine, Tehničkog Univerziteta u Dresdenu, Univerziteta u Ljubljani, Scripps Koledža u Kaliforniji, Kraljevskog koledža u Londonu, Univerziteta u Sussex-u, Univerziteta u Stanfordu, Univerziteta u Bolonji, i mnogih drugih – kroz interaktivni program imati će priliku da uče od stručnjaka, akademika i umjetnika iz različitih oblasti.

 

 

Uz Suljagić i Šarić, ovogodišnji predavači i govornici Škole su i Ahmed Kulanić, direktor Fonda Memorijala Kantona Sarajevo, Tanya Domi, profesorica na Columbia univerzitetu u New York-u, Dino Abazović, profesor socijologije na Univerzitetu u Sarajevu, Edina Bećirević, profesorica na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, Hariz Halilovich, socijalni antropolog i profesor na RMIT Univerzitetu u Australiji, Mehnaz Afridi, profesorica religijskih studija i Paul Lowe, profesor na Univerzitetu umjetnosti u Londonu.

Pored njih, učesnici škole će imati priliku razgovarati i sa predstavnicima lokalnih, regionalnih i međunarodnih organizacija, poput Centra za mlade KVART, Balkanske istraživačke mreže BiH, Inicijative za mlade – Hrvatska, Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, Međunarodne komisije za nestale osobe i Međunarodnog rezidualnog mehanizama za krivične sudove.

Tokom Škole će biti predstavljen i rad Centra za postkonfliktna istraživanja kroz dva dokumentarna filma, „Uspomene 677” i „Slučajevi zla: Vlasenica”. Film, fotografija, umjetnost i ostala multimedija koja će biti korištena tokom škole jačaju i potiču kritičko (pre)ispitivanje koje zauzvrat potiče procese suočavanja s prošlošću.

Škola se realizuje uz podršku Nacionalnog fonda za demokratiju (NED), Fonda Memorijala Kantona Sarajevo, Fonda braće Rockefeller, Sigrid Rausing Fonda, Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, OSCE Misije u Bosni i Hercegovini i Koledža Menhetn.

Na vrh