Akademik Slavo Kukić preminuo je u 70. godini života.
Slavo Kukić rođen je 1954. u Vinjanima, Posušje.
Godine 1977. na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu stekao je zvanje diplomiranog politologa, 1983. na Interdisciplinarnom poslijediplomskom studiju Univerziteta u Sarajevu titulu magistra društvenih nauka, a 1986. na Fakultetu političkih nauka titulu doktora socioloških nauka.
Radni vijek započinje 1977. kao stručni suradnik u SO Posušje, potom kao rukovodilac Marksističkog centra, nakon čega odlazi u obrazovanje.
U Srednjoškolskom centru u Posušju radio je kao profesor, a zatim i kao direktor. Sredinom 1987. izabran je na funkciju predsjednika Izvršnog odbora SO Posušje, a nakon toga, 1992. odlazi na Ekonomski fakultet u Mostaru, na kojem je u radnom odnosu do odlaska u penziju 2018. godine.
U zvanje docenta biran je 1987. godine, u zvanje vanrednog profesora 1997., a u zvanje redovnog profesora 2000. godine.
U četiri mandata je prodekan za nastavu, u dva ciklusa voditelj poslijediplomskih magistarskih studija, te u dva ciklusa voditelj poslijediplomskih specijalističkih studija.
Nastavu iz Sociologije, Metodologije, Ponašanja potrošača, ali i srodnih disciplina izvodi na dodiplomskim, diplomskim i poslijediplomskim doktorskim studijima više fakulteta u Bosni i Hercegovini i regiji – Agronomskom, Filozofskom, Medicinskom te Fakultetu zdravstvenih studija Univerziteta u Mostaru, Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zadru, Ekonomskom i Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli, Fakultetu političkih nauka i Ekonomskom fakultetu u Banjoj Luci, Fakultetu za turizam i vanjsku trgovinu Sveučilišta u Dubrovniku, Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, Doktorskoj školi Sveučilišta u Osijeku itd.
Ovako intenzivan angažman u visokoškolskom nastavnom radu posljedica je rijetko plodnog spisateljskog rada. Sam ili u koautorstvu potpisuje 35 knjiga i studija – među njima devet univerzitetskih i tri srednjoškolska udžbenika.
U svojstvu voditelja ili člana ekspertnog tima, potom, potpisuje i dvanaest projekata iz područja sociologije, politologije i ekonomije, a na jednom od njih – Early Warning System in Bosnia and Herzegovina – radi u kontinuitetu pet godina.
Na koncu, autor je više od 160 naučnih i stručnih radova, objavljenih u časopisima i zbornicima na više svjetskih jezika, te oko 90 recenzija i prikaza djela drugih autora.
Član je i većeg broja redakcija i uredništava časopisa i zbornika: Zbornik radova – Journal of Economy and Business (Mostar), Sociološki diskurs (Banja Luka), Tranzicija (Tuzla), Medijski dijalozi (Podgorica), a bio je i kourednik časopisa Dijalog ANUBiH – te više organizacijskih odbora naučnih skupova i drugih odbora.
Pod njegovim mentorstvom urađene su tri doktorske disertacije, pet magistarskih i šezdesetak diplomskih radova.
Bio je angažovan i kao ekspert Evropske komisije na pitanjima razvoja lokalne samouprave. U tom je svojstvu učestvovao u realizaciji projekata razvoja lokalne samouprave u BiH i Gruziji.
U društvenom životu BiH je angažovan u radu niza NVO. Bio je predsjednik Upravnog odbora Centra za zaštitu prava manjina, član UO Centra za euroatlanske integracije, te Centra za unaprjeđenje ljudskih prava i demokratije, član UO Helsinškog komiteta BiH itd.
Čitav svoj radni vijek bio je angažovan u društvenom i privrednom životu BiH. Bio je direktor Srednjoškolskog centra u Posušju, predsjednik Izvršnog odbora SO Posušje, a 2011. godine i mandatar za sastav Vijeća ministara BiH.
Ne treba zaboraviti ni to da je devet godina bio na čelu upravljačke strukture Federalne RTV – od njenog formiranja 2000. godine do septembra 2009. – u vremenu u kojem je FTV stvorila program, serijski naročito, po kojem je prepoznatljiva još uvijek.
Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u Odjeljenje društvenih nauka izabran je 2012, a za redovnog 2018. godine.