Kult(ura)

Tuzla zaobišla StećakLand, ali Sarajevo nije

Regionalni Projekat StećakLand koji je krenuo iz Galerije Mandžić u Tuzli,  a u kome su odbile učestvovati tuzlanske institucije kulture, ide dalje, preko Sarajeva…

Konferencija o početku velikog regionalnog projekta StećakLand

Sa zadovoljstvom vas pozivamo na konferenciju za medije u ponedjeljak 12.02. u 11 sati, u Kamernom teatru 55, na kojoj će se predstaviti projekt StećakLand, koji ima za cilj da nas povede u svijet gdje „žive” simboli sa stećaka i da nas upozna sa njihovim značenjem.

Projekt je započeo pod koordinacijom Udruženja za digitalizaciju kulturne baštine DIGI.BA, i u partnerstvu sa NoHo produkcijom iz Irske, Arheološkim institutom Beograd, Narodnim muzejom Crne Gore,  Kamernim teatrom 55 i Fondacijom „Mak Dizdar”, a realizira se u okviru programa „Kreativna Evropa”, pod krovom Evropske komisije za potporu kulturi i audiovizualnom sektoru.

StećakLand će biti dostupan kroz Virtual Reality aplikaciju koja će biti instalirana u Kući Maka Dizdara u Stocu, Dubrovačkim muzejima, Narodnom muzeju Crne gore na Cetinju, i u Arheološkom parku Viminacium u Srbiji. StećakLand će biti dostupan i kroz pozorišnu predstavu. Kamerni teatar 55 će, po prvi put u regionu, napraviti predstavu u kojoj će se koristiti VR tehnologija.

Govornici koji će predstaviti različite aspekte projekta StećakLand na konferenciji za medije  su: Senad Alihodžić, Vedran Fajković i Adisa Vatreš iz Kamernog teatra 55, Selma Rizvić i Bojan Mijatović iz Udruženja DIGI.BA, glumica Selma Alispahić, te Fatmir Alispahić, koji radi na scenariju za VR/AR aplikacije.

Uz to, naši gosti će imati priliku da isprobaju VR opremu i da se upuste u virtuelno okruženje naseljeno stećcima. Ovo je sjajna prilika da se lično upoznate sa projektom StećakLand i da doživite kulturno nasljeđe na potpuno nov način.

Na vrh