Prva ženska nogometna liga F/BiH 18/19 13 kolo ŽNK SLOBODA – ŽNK ČELIK 2:0

Tuzla: 12.05.2019. god. Pomoćni teren stadiona Tušanj. Gledatelja: 50. Vrijeme i teren pogodni za igru. Sudac: Elmir Trgovčić (Tuzla) 7,5. Pomoćnici: Ružica Antičević (Ugljara), Damljana Bošnjak (Bijeljina). Strijelci: 1:0 Kasumović (70), 2:0 Topalović (77). Igrač utakmice: Matea Topalović 8.

ŽNK Sloboda: Jahić 7,5, Vikalo 6, od (46) Kamerić 6, Mujezinović 7,5, Topalović 8, Kitić 7, Delić 7, Husić 6,5, od (60) Zonić, Kasumović 7,5, Osmičević 7, Matanović 7,5, Zahirović 6,5, od (78) B. Jahić. Trener: Nijaz Selmanović.

ŽNK Čelik: Begović 6,5, Durmo 6, od (78) Muslić, Međuseljac 6,5, od (73) Smriko, Pervan 7, Kulalić 6,5, Babić 6,5, H. Babić 6, od (63) Kevilj, Pezer 6,5, Fkatović 7, Nezić 6,5, Halać 6,5. Trener: Arijana Puljić.

U 13, predposljednjem kolu  Prve ženske nogometne lige F/BiH 18/19 u Tuzli su na pomoćnom terenu stadiona Tušanj snage odmjerile dvije ekipe koje se bore za opstanak. ŽNK Sloboda je na sedmoj poziciji prvenstvene ljestvice sa osvojenih 9 bodova, dok je ŽNK Čelik posljednji sa svega 7 bodova, tako da je ovaj susret bio odlučujući za obadva tima.

Mada je ŽNK Sloboda slovila za favorita, međutim, gošće su odmah na početku pokazale da u Tuzlu nijesu došle s bijelom zastavicom, žestoko su krenule na protivnički gol gdje su u svakom pokušaju naišle na obrambeni bedem Mujezinović, Matanović i danas veoma pouzdanog čuvara mreže Jahić. No, napadi gostiju iz Zenice su ostali samo na pokušaju, dok su domaće igračice strpljivo gradile svoju igru osvajajući dio po dio sredine terena i prvo poluvrijeme privele kraju bez zgoditaka, 0:0.

U nastavku, drugom poluvremenu domaće igračice su odlučile dati do znanja tko je gazda na Tušnju. Proradila je sredina terena, uraganskim napadima sa svih pozicija su ugrožavale gol gostiju gdje se posebno isticala mlada Topalović, naprosto je bila nezaustavljiva u uraganskim prodorima i tehničkim potezima, na šta su gošće iz Zenice odolijevale sve do sedamdesete minute kada Kasumović na asistenciju Topalović rutinski posprema loptu u mrežu nemoćne Begović.

Igrala se 77 minuta, Topalović se poput tajfuna stuštila po lijevoj strani prema golu protivnika, nanizala je kompletnu obranu Čelika i u stilu velemajstora matira Begović za konačnih, ŽNK Sloboda-ŽNK Čelik 2:0.

Trener ŽNK Sloboda, Nijaz Selmanović nije krio zadovoljstvo pobjedom svoje ekipe, kada u nastavku izjavi:

„Ova je utakmica za nas bila biti, ne biti. Bili smo opterećeni imperativom pobjede, zbog čega smo prvo poluvrijeme igrali u grču, no, u nastavku su cure pružile daleko bolju igru, što na kraju pokazuje i rezultat kojim smo obezbijedili opstanak u ligi, bez obzira na ishod posljednje utakmice u Živinicama sa ŽNK Fortuna. Hvala curama na zalaganju i čestitam na pobjedi. Također se zahvaljujem i gošćama iz Zenice na fer i korektnoj igri, kojom su dokazale svoju veličinu“.

ŽNK Sloboda je pobjedom nad direktnim konkurentom za opstanak u Prvoj ženskoj nogometnoj ligi F/BiH 18/19 ŽNK Čelik obezbijedila 12 bodova koji joj garantiraju opstanak u ligi, što su igračice trenera Selmanovića i zaslužile, još kada pridodamo da je rad u klubu na amaterskoj osnovi što daje poseban značaj, draž i podstrek za nove podvige ove najmlađe ekipe. Još samo kada bi privredni i drugi subjekti imali djelić osjećaja za ovaj sport pa dali svoj skroman doprinos njegovom razvoju, ove mlade i nadarene djevojke bi im se sigurno na dosljedan način odužile. Ovom prigodom pozivamo sve privredne subjekte i sve ljude dobre volje koji mogu dati svoj doprinos razvoju ženskog nogometa u Tuzli da se ne ogluše ovom našem apelu za pomoć. Hvala u ime ŽNK Sloboda i moje osobno ime.