Lični stav

Prevencija maloljetničke trudnoće diljem svijeta organizirana je kroz edukaciju o spolnom odgoju- Učenici trećeg razreda Medicinske škole pedijatrijski smijer

Problem maloljetničkih trudnoća na području Tuzlanskog kantona, iz godine u godinu sve je izraženiji, ali šokiraju podaci o porastu broja seksualno aktivnih djevojčica izmežu 13-15.godina.

Maloljetnička trudnoća dalje je tabu tema u školama. O, njoj se dovoljno ne govori. Sadržaji se preskaču, a mlade majke-maloljetnice, ističu da nemaju podrške porodice ili zdravstvenog sistema. Zbog svega navedenog , učenici IIIi– pedijatrijski smjer fokusirali su se na istraživanje ovog kompleksnog problema iz predmeta:“Osnove demokratije“ u okviru projekta Ja građanin“.

 

U rješavanju kompleksnog problema istraživanje vršili su učenici IIIi– pedijatrijskog smjera Medicinske škole u Tuzli. Učenici Dino Vranjković, Kristina Sinanović, Adna Šuvalić , Asja  Imširović, Amina Imširović, Majram Mešić. Posjetili su Zavod za javno zdravstvo TK-a i razgovarali sa doktoricom Sandrom Osmanbegović o maloljetničkim trudnoćama na području TK. Najmlađa porodilja imala je 13 godina, a najmlađa tinejžerka kod koje je obavljen abortus bila je hronološke dobi 15 godina.

U razgovoru sa učenicima Medicinske škole, doktorica je istakla, kada je riječ o neželjenoj trunoći bez obzira na odluku o prekidu ili zadržavanju trudnoće, mlada osoba gotovo uvijek prolazi kroz veoma težak period. Kao posljedica pretrpljenog stresa mogu se javiti problemi sa mentalnim zdravljem poput depresije, anksizonosti.

Smatrajući da učenici nisu dovoljno edukovani o bezbjednom seksualnom ponašanju, rizicima od neželjene trudnoće, metoda zaaštite, kao i o spolno prenosivim bolestima, učenici su posjeetili Pedagoški zavod Tuzlanskog kantona i razgovarali sa Mehdinom Selimovićem, pedagoškim savjetnikom.

 

Učenici su istakli stav pedagoškom savjetniku iz istraživanja kojeg su vršili da su učenici osnovnih i srednjih škola stava da je neophodno u Nastavni plan i program uvesti novi predmet Seksualno obrazovanje.Uvođenjem ovog premeta predstavljao bi veliki korak ka prevenciji maloljetničkih trudnoća. Osnovni problem je u lošoj ili nikakvoj edukaciji mladih, s tim stavom složio se i pedagoški savjetnik. Svi su zajedničkog stava  da edukovani ljudi koji su kompetentni za područje malojetničkih trudnoća edukuju mlade kako bi i oni sutra mogli edukovati nekoga drugog i to je primarni cilj našeg projekta. Smatramo da i najduži put počinje prvi korakom. Taj prvi korak kada je riječ o maloljetničkoj trudnoći edukacija. Za uvoženje ovog premeta kompetentni su Pedagoški zavod, ali i Ministarstvo obrazovaja Tk.

O, prevenciji se malo misli, objasnila nam je Jasmina Sejdinović, dipl. medicinska sestra iz Doma zdravlja Tuzla- odjel ginekologija.

Maloljetničkih trudnoća sve je više i to se ne smije zanemariti, poručuju učenici Medicinske škole, pedijatrijski smjer, tako i stručnjaci iz Zavoda za javno zdravstvo TK, Pedagoškog zavoda TK, ali i stručnjaci iz Doma zdravlja TK.

Edukacija i sistematski koraci ka osvještavanju maloljetnika neophodni su, jer šutnja i zanemarivanje ovog problema donosi pogubne posljedice.

Ko zna koliko će u budućnosti biti još maloljetnih majki? Samo zidovi zatvorene prostorije znaju plač i bol svakog poroda. 

Na vrh