Novembra mjeseca 1993. godine agresorske jedinice su intenzivno napadale položaje Armije R BiH na lokalitetu Nišićke visoravni s ciljem presijecanja žile kucavice, jedinog koridora kojim je do Tuzle i tuzlanske regije dolazila hrana, lijekovi i ostale potrepštine za život.
Dobrovoljci iz svih jedinica 2. Korpusa ARBiH u velikom broju su u to vrijeme pristizali na ova područja kako bi spasili koridor života.
Bili su to najhrabriji sinovi naše domovine, među njima i naš Meldin koji se, zajedno sa svojim izviđačko – diverzantskim vodom, među prvima priključio odbrambenim snagama. Linija je brzo uspostavljena, ovo područje odbranjeno no, heroj Meldin nije preživio.Poginuo je od agresorske granate nakon završetka operacije odbrane koridora.
Tada je imao samo 21 godinu, a do pogibije 10. novembra 1993. godine, već je tri puta ranjavan. To dovoljno govori o veličanstvenom doprinosu ovog mladića za odbranu Bosne i Hercegovine.
Ostavio je rahmetli Meldin svoj slobodarski trag na svim ratištima širom naše zemlje, od Bosanskog Broda i Gradačca do Teočaka i Goražda.
Spomen obilježje na Nišićkoj visoravni podignuto u njegovu čast i zahvalnost za sve što je učinio u odbrani Bosne i Hercegovine je trag sjećanja i opomena da se svi naši branioci a posebno oni koji su za odbranu Bosne i Hercegovine dali svoje živote nikada ne zaborave.
10,00 Okupljanje na mjestu pogibije- Nišićka visoravan/selo Ravne
10,30 Himna Bosne i Hercegovine
- Uvodni dio – o ratnom putu Meldina Hajdarevića
- Otkrivanje novoizgrađenog spomenika Meldinu Hajdareviću
(otac poginulog borca i ministri za boračka pitanja)
- Obraćanje Nusreta Hajdarevića, oca poginulog borca/šehida Meldina Hajdarevića
- Obraćanje Kantonalnog ministra za pitanja boraca Fahrudina Skopljaka
- Obraćanje Federalnog ministra za pitanja boraca Salke Bukvarevića.
11,00 – Polaganje vijenaca i cvijeća
11,15 – Završna riječ