Kult(ura)

Piše: dr. sc. Suadin Strašević – Historija kupališta”Kazan”u Poljicu (Anatomija duhovnosti)

Omiljeno izletište i kupalište stanovnika Poljica (Lukavac) i okolnih krajeva je “Kazan” na rijeci Ugar. “Kazan” se nalazi u blizini puta za Svatovac, u prekrasnoj prirodi i u hladovini stoljetne šume koja ulijeva spokoj.

Cvrkut ptica i mali slap na Kazanu zrače posebnom ljepotom. Voda je ovdje kristalno čista, te se plahovito i nezaustavljivo probija kroz kamenjar. Cijeli prostor odiše nekom posebnom mistikom. Zapravo, kupalište “Kazan” i sama lokacija imaju svoju historiju. Naime 1804/5 godine, tuzlanski kapetan Mahmud paša Tuzlić (Tuzla kapetan), glavninu svojih vojnika iz tuzlanske tvrđave povlači u Poljice (carski has kojim je upravljao). U to vrijeme u Tuzli se pojavila kuga. Kapetan Mahmud paša želio je sačuvati zdravlje vojnika u ta nepredvidiva i turbulentna vremena; kakvih ne manjka na ovim prostorima kroz historiju… Mahmud paša Tuzlić odlučuje da u Poljicu sagradi džamiju, po uzoru na svog predka i rodonačelnika Hasan kapetana; koji je u obližnjem Priluku 1735. godine sagradio drvenu džamiju.

Panonika

U Poljice su pozvani iskusni majstori, klesari i arhitekte. Međutim, postavilo se pitanje temelja džamije. Izgradnja džamije je planirana od hrastovih talpi i greda, te je bilo potrebno uraditi adekvatne temelje. Neko se tada dosjetio da u kanjonima Ugra ima kvalitetnog i jakog kamena. Tada počinje eksploatacija kamena i prijevoz teških kola prema gradilištu gdje se podizala džamija. S ovog priručnog kamenoloma odvezeno je puno kamena i ugrađeno u temelje Stare drvene poljičke džamije. Tako je, zapravo, nastao poljički “KAZAN”; od kamenoloma za džamiju – do izletišta i kupališta.

 

 

Sve, međutim, palo je u zaborav. Drvena džamija u Poljicu nažalost do temelja je izgorjela u požaru 7. 11. 1993. godine. Na njenoj lokaciji podignuta je spomen ploča kao izraz dubokog poštovanja i svjesnosti o neprocjenjivom značaju kulture sjećanja. Lokacija džamije je brižljivo i veoma precizno obilježena. O Staroj poljičkoj džamiji govori i moja knjiga kao i zaseban separat. A sada, evo, dodajemo i “Kazan” sa Ugra u Poljicu odakle se crpio kamen za njene temelje…/dr. sc. Suadin Strašević/

 

Na fotografijama: Poljički “Kazan” na rijeci Ugar. Fotografija Stare džamije i Spomen ploča Džamiji…

Na vrh