Vijesti

O problemima stanova u SPO 15maj pišu i mediji u Crnoj Gori

Udruženje kupaca  SPO 15 maj kako je i najavilo, napravilo je medijski prodor u Crnu Goru vezano za našu desetogodišnju problematiku.
Obratili smo se pismom crnogorskim medijima s obzirom da Salih Šabović i u CG ima građevinske firme koje posluju te željeli skrenuti pažnju i crnogorskoj javnosti o kakvom čovjeku i firmi se radi.

Uspjeli smo objaviti text u najčitanijem pisanom mediju u CG a to je novina  “”DAN”.

 

UK SPO 15maj

 

Transkript teksta iz lista “Dan” u nastavku …

 

društvo, 11. decembar————————–Investitor
KRIVIČNA PRIJAVA TUŽILAŠTVU BIH PROTIV PLAVSKOG INVESTITORA
Za stanove prevario 200 Tuzlaka

•    Kupci, njih oko 200, tvrde da su prevareni i da skoro deceniju ne mogu da usele u stanove koje je trebalo da izgradi firma inestitora iz Plava Saliha Šabovića, za koje su unaprijed dali i novac
•     Sa najvećim brojem kupaca duboko se saosjećam i nosim sve njihove probleme,  jednako i za kupce „Giproma» i Direkcije, koji su novac dali Direkciji za izgradnju. Sve što Giprom od imovine ima, stavljeno je u funkciju (prodaju) završetka objekta – kaže Salih Šabović, dodajući da se nada da će objekat u Tuzli završiti u naredna tri mjeseca

Oko 200 kupaca stanova, poslovnih prostora i garaža zgrade „SPO 15. maj“ u Tuzli podnijelo je krivičnu prijavu protiv investitora iz Plava, Saliha Šabovića i povezanih ljudi, tvrdeći da su prevareni i da skoro 10 godina ne mogu da se usele u svoje stanove koje je trebalo da izgradi firma ovog investitora.
Šabović je osnivač kompanije „Giprom“ Tuzla, koja je u partnerstvu sa tuzlanskom javnom ustanovom Direkcijom za izgradnju trebao najkasnije do 2009. godine da završi zgradu za kupce, od kojih je većina unaprijed dala novac. Gradnja sporne zgrade počela je 2007. godine.
– U izgradnji su učestvovala dva investitora Giprom Tuzla i JU Direkcija za izgradnju Tuzla koja je u to vrijeme bila u 51 odsto vlasništvu grada.  Problemi u izgradnji nastali su  2009. i 2010. godine kada je Direkcija za izgradnju otišla u sunovrat,  a i Giprom je bio u velikim finansijskim problemima – navodi se u pismu kupaca, dostavljenom „Danu”.
Dodaje se da je jedan manji dio kupaca zaključivao ugovore o sufinansiranju izgradnje sa „Direkcijom za izgradnju“,  a drugi veći broj njih sa „Giprom“ Tuzla.
– U to vrijeme direktor  Direkcije za izgradnju je bio Enver Bijedić, a vlasnik i direktor Giproma Šabović. Investitorima je plaćen skoro sav iznos iz ugovora od strane kupaca negdje oko 20 miliona konvertabilnih maraka – KM ( danas oko 10 miliona eura) i to oko pet miliona KM Direkciji za izgradnju i 10 do 15 miliona KM Gipromu.   Za fizički zvršetak zgrade bilo je potrebno između 10 do 12 miliona KM –  piše u pismu.
Dodaju da zgrada još nije završena i da je potrebno oko 1,5 miliona KM, odnosno oko 760.000 eura za njen završetak.
Kupci stanova su, uvidjevši da su njihova prava ugrožena, oformili 2012. godine udruženje pod nazivom „UK SPO 15 maj”, kako bi se borili za stanarska prava.
– Sva  ta naša nastojanja i borba išla su jako sporo jer smo dobijali lažna obećanja i lopticu su investitori prebacivali – jedni na druge. Prije dva mjeseca  Udruženje kupaca 15. maj, je podnijelo i krivičnu prijavu protiv Saliha Šabovića, Envera Bijedića, načelnika grada Tuzla i drugih… –  navodi se u pismu.
Dodali su da je „Giprom” Tuzla 17. novembra prošle godine na jednom od sastanaka u Gradu Tuzla dao rok 31. marta ove godine da će da završi zgradu, što je opet bila jedna u nizu, kako tvrde kupci,  laži.
– Giprom d.o.o je u maju ove godine, ponovno ponudio novo riješenje koje se sastojalo u slijedećem – da jedan  podizvođač  podigne kredit  od 300 hiljada KM uz hipotekarnu garanciju nekretnine koju je dao „Giprom» kao zalog (navodno je bila procjenjena na 900.000 KM). Uslov kupaca  je bio da Giprom, odnosno podizvođač, završe objekat, a da kupci koji nijesu u potpunosti izmirili dug prema „Gipromu»  (koji je u ukupnom iznosu kao što je razina tog kredita) dug izmire nakon završetka objekta kojeg su trebali pripremiti za etažiranje i konačni upis stanova u posjed vlasnicima-kupcima – navodi se u pismu kupaca. Dodaje se da su oni kupci, koji su ostali dužni „Gipromu“ dali tada izjave da će platiti podizvođaču, ali nakon završenih radova.
– Tek nakon tri mjeseca koliko je trajao proces dobijanja kredita  shvatili smo da od toga nema ništa,  te da je to bila čista kupovina vremena „Giproma», te da je nekretnina bila na kraju procjenjena na samo 32.000 KM, jer nije imala niti jednu potrebnu dozvolu – niti urbanističku i građevinsku –  navodi se u pismu.  Dodaju da su svoju borbu od septembra ove godine podigli na veći nivo.
– Od septembra Udruženje je krenulo i u žestoku medijsku kampanju protiv odgovornih investitora. Sada svake sedmice organizujemo proteste i opominjemo Kantolano tužilaštvo u Tuzli,  da pod hitno kazni krivce –  piše u pismu kupaca.
Dodali su da je Šabović svoju imovinu prenio u Crnu Goru i da je objekat u Tuzli napustio.
U Crnoj Gori postoje dvije aktivne kompanije „Giprom“ – Plav i „Giprom Crna Gora“ – Bar, koje se povezuju sa Šabovićem.
– Po Crnoj Gori Šabović, gradi objekte i prodaje stanove, apartmane , vile… Stoga želimo podrobno javnost Crne Gore i potencijalne kupce upozoriti s kim mogu imati posla i ako budu kupovali stanove šta ih može snaći  i da znaju o kakvom se privatniku radi –  piše u pismu kupaca.
Dodaju da su istraživanjem otkrili i navodne malverzacije “Giproma” sa duplom prodajom istih nekretnina.
– Unazad godinu od Giproma smo tražili da nam dostavi spiskove svojih kupaca koje ni do danas nijesmo dobili osim kupaca dužnika. Obzirom da spiskove Gipromovih kupaca još nismo dobili,  Udruženje, a i naša advokatska kancelarija, je napravila svoju bazu podataka o kupljenim stanovima, garažama i poslovnim prostorima,  te došlo do frapantnih otkrića – duplih prodaja stanova, tri i više puta prodavanih garaža. Tada nam je bilo jasno zašto „Giprom d.o.o“,  nikada nije htio dati spiskove svojih kupaca- navodi se u pismu. Dodaju da za svaku riječ posjeduju dokaze i da žele upoznati javnost Crne Gore  o kakvoj firmi i čovjeku se radi.
Vl. O.

Boks:
Računi firme u blokadi zbog duga
„Giprom Plav“ je 2011. godine bio dio projekta „1.000 stanova +” Ministarstva održivog razvoja, gdje je u Plavu nudio kupcima 14 stanova u izgradnji. Cijena tih stanova bila je 900 eura po kvadratu. Druga firma „Giprom Crna Gora” iz Bara angažovana je nakon 2015. godine u poslu izgradnje novog turističkog objekta, koji se radio na mjestu starog hotela „Park” u Bijeloj. Glavni investitor na tom projektu je bila firma „Carine”, vlasnika Čeda Popovića. Radi se o hotelu koji je nekada bio u državnom vlasništvu, a koji je Popović kupio.
Računi firma „Giprom Crna Gora” tri mjeseca su u blokadi Centralne banke Crne Gore zbog duga od 159.875 eura.

boks:
Šabović: Kriva je Direkcija za izgradnju Tuzle

Salih Šabović kazao je „Danu» da je firma „Giprom” ispoštovala svoj dio posla i da je za kašnjenje useljenja kupaca kriva Direkcija za izgradnju Tuzle.
„Giprom” je na tenderu dobio građevinsko zemljište, za izgradnju SPO i to 75 odsto, a 25 odsto Direkcija za izgradnju.
– Na insistiranje Direkcije za izgradnju,  mi smo prihvatili i svjesno se odrekli svojih 25 odsto ili 500.000 KM dobiti na tom objektu. Takođe, na njihovo insistiranje, priznali smo Direkciji za izgradnju,  tri puta skuplje, izradu projektno tehničke dokumentacije i vođenje nadzora. Sve ovo smo uradili zbog obećanja da ćemo izvoditi radove na SPO Stadion u Tuzli. Pored ostalog, protokolom su podijeljene obaveze, Giprom da gradi, a Direkcija za izgradnju da projektuje, vrši nadzor, plaća rentu i komunalije i sve ostale takse –  rekao je Šabović.
Dodao je da je Direkcija za izgradnju u raspodjeli uzela više kvadrata nego što ih sleduje, za oko 680.000 KM.
– A pošto nijesu imali kvadrata iznos od 680.000 KM, Direkcija za izgradnju je trebala platiti Gipromu. Sve do danas, Direkcija nije platila Gipromu za više uzete kvadrate oko 300.000 KM, niti je platila cesije i kompenzacije koje je u ime Giproma trebala platiti u iznosu od 115.000,00 KM. Obzirom da je Direkcija za izgradnju bila obavezna da plati rentu i komunalije, Opštini i komunalnim preduzećima, nije postojala ni građevinska dozvola za rad, a bez građevisnke dozvole se nije moglo ni raditi – kaže Šabović. Dodao je da se Direkcija od 2009. godine nije uopšte pojavljivala na objektu, da dovrši projektovanje i vodi nadzor.
– Direkcija za izgradnju nije učestvovala, u saniranju troškova poskupljenja željeza, koje je u toku gradnje, poskupilo za više od 150 odsto, a to iznosi oko 200.000 KM. Kada se sve ovo sabere, Direkcija je prevarila i oštetila Giprom za više od 1.400.000 KM, direktno, a indirektno puno više, jer posljedice koje trpimo za Giprom u Tuzli su nesagledive –  zaključio je Šabović. Dodao je da je svako prodavao svoje kvadrate.
– Tako da svako ima i svoje kupce. Kupci Direkcije za izgradnju su platili Direkciji sve, a kupci Giproma, duguju Gipromu oko 700.000 KM. Kada se na dug i prevaru Direkcije doda i dug kupaca Giproma, potraživanja Giproma premašuju 2.000.000 KM. Obaveze Direkcije za izgradnju prema komunalnim preduzećima, preuzela je Opština a obaveze prema Gipromu, najvjerovatnije neće nikad platiti – ističe Šabović.
Naveo je da u BiH ide izborna godina, tako da taj veliki problem pojedinci zloupotrebljavaju u političke svrhe.
– Sa najvećim brijem kupaca duboko se saosjećam i nosim sve njihove probleme,  jednako i za kupce Giproma i kupce Direkcije, koji su novac dali Direkciji za izgradnju. Sve što Giprom od imovine ima, stavljeno je u funkciju (prodaju) završetka objekta”, kazao je Šabović, dodajući da se nada da će objekat u Tuzli završiti u naredna tri mjeseca.

Na vrh