Politika

NPUS Tuzla – Nova rasprava o statusu penzionera je samo odgađanje pravičnog rješenja

Nova penzionersko/umirovljenička stranka (NPUS) Tuzla smatra da je najavljena parlamentarna rasprava u F BiH o statusu penzionera, još jedna karika u svjesnom odgađanju pravičnog rješenja penzija. Pokazuju to same rasprave I kvazianaliza PIO/MIO F BiH o statusu  penzionerske populacije.

Vlastodržački manipulatori I njihovi sljedbenici govore o mogućoj soluciji da minimalne mirovine mogu dostići iznos do 850 maraka, koje sada iznose 599 KM. A “kaće” to biti niko odnjih ne najavljuje niti procjenjuje. Takva obećanja podsjećaju na “zlatne kašike” I BiH “kao Švicarska”. Na drugoj strani vrh PIO/MIO F BiH upozorava da se u posljednje vrijeme na jednog novozaposlenog “proizvode” dva penzionera, što upućuje na zaključak da sredstava za veće penzije nema.

Podsjećamo vlastodršce da penzioneri I NPUS Tuzla traže pravičniju raspodjelu javnih dobara I s tim u vezi evropske principe za sve građane u F BiH. Trenutno imamo preglomaznu I preskupu javnu upravu za čije se plate troši 14 posto BDP-a, ili oko 5,6 milijardi maraka. Da je javna uprava ustrojena po evropskim principima za nju bi se trošilo pet do sedam posto, ili dvije do 2,8 milijardi maraka, Znači, javna uprava nam je skuplja od evropskih parametara za 2,8 do  3,6 milijardi KM.

Panonika

Na drugoj strani, prosječne mirovine trenutno iznose 681 marku, ili 43,6 posto u odnosu na prosječnu platu u F BiH. Minimalne, koje prima oko 60 posto umirovljenika su 599 KM, ili samo 38 posto prosječnih plata. Prema analizi Eurostata svaka osoba koja ima manji prihod od 40 posto prosječnih plata je u sferi općeg siromaštva. Znači većina penzionera je tom egzistencijalnom “suterenu”.

NPUS Tuzla već dugo traži da se penzije utvrde po evropskim parametrima,  što zmači da prosječna iznosi 52 posto od prosječnih plata. Takvo, evropsko  rješenje podrazumijeva prosječne mirovine od 811 maraka, ili poveanje sadašnjih za oko 130 maraka. Kad sredstava u budžetu ima za nemorane plate I još 13 benefita vlastodržaca u pravičnom društvu bi moralo biti I za penzionere, te ostale ugrožene građane.

Status javne uprave je samo jedan primjer neodgovorne vlasti. Podsjećamo na sivu ekonomiju kroz koju iz budžeta “klizi” petnaestak milijardi maraka godišnje, korupciju, kriminal, skupe limuzine, obilne reprezentacije I raskošna putovanja, gdje se kriju ogromne rezerve za poboljšanje statusa većine penzionera I ostalih socijalno ugroženih građana. Treba nam saamo više pravičnosti, moralna, odgovorna I stručna vlast. Sada imamo uglavnom obrnutu praksu sa ponašanjem vlastodržaca.

Na kraju, odnos broja zaposlenh I penzionera je posljedica loše vlasti i upravljanja društvom, jer penzioneri nisu krivi što su živi.

Predsjednik NPUS Tuzla:

Vehid Jahić

Na vrh