Politika

Ne misle svi članovi Naše stranke kao njihov predsjednik – Jasmin Alić: Tuzlanski kanton je zakinut

U ponedeljak 24. januara na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, između ostalog, razmatrat će se i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH. 

Ono što se predlaže jeste korekcija samo jednog stava navedenog zakona, kojim je određen ponder 1,9658 za Kanton Sarajevo. U obrazloženju se navodi da nema potrebe za posebnim koeficijentom u slučaju KS obzirom da su ratne štete sanirane, tj. da je sada potrebno staviti naglasak na pravedniju raspodjelu prihoda.

 

Tim povodom oglasili su se iz Vlade Kantona Sarajevo. Prema riječima premijera Edina Forte, opravdan osjećaj nepravde u Tuzlanskom kantonu da je raspodjela između kantona nepravedna je zloupotrijebljen na način da je “sve ono što pripada TK otišlo u KS”.

– To jednostavno nije istina. Izlaz iz ove situacije nije rušenje budžeta KS, već donošenje dobrog, potpuno novog federalnog zakona. Građani KS nemaju nikakvu sumnju da se po prvi put njihov novac troši odgovorno. Glasanje o uzimanju budžetskog novca isključivo građanima KS i preusmjeravanje u druge kantone je loša terapija za ispravnu dijagnozu – zaključio je premijer Forto.

 

Na ovu njegovu izjavu reagovao je Jasmin Alić potpredsjednik Glavnog odbora Naše stranke, inače iz Tuzle. On je svoj stav o ovom pitanju (koji prenosimo u cijelosti) objavio javno na svom FB profilu …

 

Povodom njegove izjave i uz dužno poštovanje prema predsjedniku Forti, nikad se neću složiti sa mišljenjem mog predsjednika oko Zakona o pripadnosti javnih prihoda jer je teza, da je Tuzlanski kanton zakinut, apsolutno tačna.
Nećemo ulaziti u kojoj mjeri, jer ovdje treba da vlada sistem solidarnosti i podjednakog razvoja cijele zemlje, a ne isključivo neki brojevi koji nisu realan pokazatelj i razvoj isključivo jednog dijela naše BiH.
Nisu realan pokazatelj iz mnogo razloga. Struja koja se proizvede u Tuzli, potroši u Tuzli i u svim drugim kantonima, na kraju se knjiži samo u Sarajevu.
Sav onaj promet BH Telecoma iz našeg i drugih kantona vodi se kao da je iz Sarajeva. Tome treba dodati knjiženja novca i drugih državnih firmi sa centralom upravo u Sarajevu, a zanemarujući činjenicu da je to novac svih građana naše zemlje.
Ljudi iz našeg kantona, ali i drugih, da bi lakše prošli na tržištu, svoje firme su osnivali ili prebacivali u Sarajevo jer je vrijedila ona da je “Sarajevo država za sebe”. Ima i onih privatnika koji nisu podlegli pritisku i njima se treba zahvaliti.
Ono što je bitno znati našim glasačima koji su mi pisali, da je stav Naše stranke TK jedinstven i usmjeren samo ka podršci usvajanju izmjena ovog zakona i nadamo se da će ove zakonske izmjene biti usvojene.
Nažalost, u ovom momentu nemamo jedinstven stav po ovom pitanju u stranci, jer svi mi imamo neki urođeni lokal patriotizam.
Istina taj jedinstven stav nemaju ni druge stranke i svi su nekako vezani lokalno za sredine iz kojih dolaze. Tako je i u SDP-i, SDA, i drugim strankama, ali će sasvim sigurno na udaru najviše biti naš Edin Forto jer će u javnosti braniti svoj stav i stav građana Sarajeva.
Ono što je u cijeloj priči upitno je momenat zašto se SDA odlučila baš sada da stavi ove izmjene zakona na dnevni red kada je ova priča aktuelna još od 2014. godine.
Možda zato što su tada oni bili vlast u Sarajevu i ovo je trenutno način da umanje uspjeh kolega iz Sarajeva.
Nadam se da će usvajanjem ovog zakona svi građani FBiH osjetiti njegove benefite jer život je jedan i ima istu vrijednost širom naše domovine.


 

Na vrh