Na Maloj sceni Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona održana je press konferencija povodom najave manifestacije „Teatrološko-teatarski dani u Tuzli 2025“, koju zajednički organizuju Akademija dramskih umjetnosti Univerziteta u Tuzli, JU BKC TK i Pozorište mladih Tuzle. Tim povodom, tri institucije potpisale su i formalni ugovor o saradnji na realizaciji ovog obimnog kulturnog projekta.
Manifestacija će se održati od 23. do 25. oktobra 2025. godine, a činit će je niz međusobno povezanih događaja – od naučnog simpozija i premijere drame „Ugursuz“ Nedžada Ibrišimovića, do štampanja njegovog teksta, zbornika radova i dokumentarnog filma o samoj manifestaciji. Cjelokupna manifestacija biće zabilježena kroz dokumentarni film koji će nositi naziv „Teatrološko-teatarski dani u Tuzli“ i koji će pratiti razvoj ideje, realizaciju i recepciju ovog jedinstvenog kulturnog događaja.
Govoreći o značaju projekta, mr. sc. Damir Altumbabić, redovni profesor Akademije dramskih umjetnosti u Tuzli, istakao je da se radi o važnoj inicijativi koja okuplja važne institucije kulture u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.
– Teatrološko-teatarski dani obuhvataju sedam segmenata koji povezuju teoriju i praksu, akademsku zajednicu i scensku umjetnost. Za nas glumce, najvažniji segment je predstava „Ugursuz“, tekst jednog od najvećih bosanskohercegovačkih autora – Nedžada Ibrišimovića. Drama će prvi put biti objavljena kao zasebno djelo, jer se ne nalazi u njegovim izabranim djelima. Ovo je izuzetno važan trenutak i za promociju našeg jezika, kulture i stvaralaštva – rekao je Altumbabić, ističući važnost zajedničkog rad tri institucije koje daju zanačaja doprinos razvoju kulture u Tuzli i Tuzlanskom kantonu.
Iso Porović, reditelj predstave koji dolazi iz Švedske gdje već 25 godina profesionalno djeluje, naglasio je emotivnu i profesionalnu vezu s Tuzlom.
– Diplomirao sam ovdje, igrao u nekoliko predstava i uvijek nosim Tuzlu u srcu. Raditi „Ugursuza“ na maternjem jeziku, u svojoj zemlji, s ovom ekipom – to je posebno. Biće ovo intenzivan proces, koji sa sobom nosi uzbuđenje ali i veliku odgovornost. Želimo napraviti umjetničko djelo koje će trajati – poručio je Porović.
Maja Knezović Lasić, glumica u predstavi i učesnica simpozija, kazala je kako se posljednjih godina njena profesionalna putanja često vraća u Tuzlu.
– Bila sam članica žirija na filmskom festivalu, pa gostujuća profesorica na Akademiji, a sada i dio ovog značajnog projekta. Imponuje mi što ću učestvovati i kao naučnica na simpoziju i kao glumica u predstavi. Ovdje ću moći izraziti sve aspekte svog profesionalnog identiteta – rekla je ona.
Glumac Hasan Zahirović, koji već dvije decenije djeluje u Češkoj, naglasio je lični i profesionalni značaj ovog angažmana.
– Neizmjerna mi je čast igrati u predstavi baziranoj na djelu Nedžada Ibrišimovića, kojeg sam poznavao i s kojim sam se družio. Posebno mi znači što ću igrati na maternjem jeziku, jer mi ga je, nažalost, sve teže govoriti kako godine idu. Ova uloga za mene ima i ličnu i profesionalnu težinu – kazao je Zahirović.
Predstavnik JU BKC TK, Benjamin Bajrektarević, istakao je kontinuitet kojim ta ustanova njeguje naslijeđe velikana poput Ibrišimovića:
– Već smo prije četiri godine obilježili desetogodišnjicu smrti Nedžada Ibrišimovića kroz niz događaja. Ovaj projekat vidimo kao nastavak tog rada. Drago nam je što su nas partneri prepoznali kao instituciju s kapacitetom i iskustvom da realizuje ovako složen kulturni projekt. Akademija je nekad i bila dio našeg prostora, pa ovo simbolično doživljavamo i kao njen povratak – rekao je Bajrektarević.
Na kraju press konferencije potpisan je i ugovor o saradnji između tri partnerske institucije, čime je ozvaničena zajednička inicijativa i postavljeni temelji za realizaciju projekta koji povezuje scensku umjetnost, istraživački rad i kulturno naslijeđe.
Mirsada Suljić, voditeljica ovog projekta zahvalila se i Federalnom ministarstvu kulture i sporta, koje je podržalo projekat.
