Kult(ura)

Na Filozofskom održana promocija knjige: Nasilje nad ženama: diskursi, perspektive, lekcije iz bh. povijesti

Jučer je u organizaciji Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli održana promocija monografije „Nasilje nad ženama: diskursi, perspektive, lekcije iz bh. povijesti“. Promociji je prisustvovao zapažen broj studenata, nastavnog osoblja i građana. Pored navedenih, promociji su prisustvovali dekanica Filozofskog fakulteta – prof. dr. Nihada Delibegović Džanić i predsjednik Upravnog odbora Univerziteta u Tuzli – prof. dr. Semir Ahmetbegović te direktorica Narodne i univerzitetske biblioteke „Derviš Sušić“ – Sanja Dukić

Na početku prisutnima su se obratile voditeljica Odsjeka za historiju prof. dr. Mersiha Imamović i dekanica prof. dr. Nihada Delibegović Džanić.

Profesorica Imamović je u svom obraćanju uputila tople riječi dobrodošlice kolegicama i kolegama iz Sarajeva i pozdrave prisutnim, te istakla da fenomen nasilja nad ženama u dosadašnjoj bosanskohercegovačkoj historiografiji nije bio obrađen i da ova monografija predstavlja pionirski rad na ovu temu. Naglasila je, da je od antike pa do modernog vremena vidljivo prisustvo društvene stigme na različite oblike nasilja, naročito onog najčešćeg – porodičnog, stigme koja je omogućavala nastavak nasilja kroz bezbrojne generacije u prošlosti. Na kraju uvodnog obraćanja, uputila je čestitke uredniku i autorima monografije, te se zahvalila prisutnima što su u velikom broju došli i uveličali promociju.

Dekanica Delibegović Džanić na početku svog govora pozdravila je goste i prisutne, te se posebno zahvalila voditeljici Odsjeka za historiju prof. dr. Imamović, koja je podnijela najveći teret u organizaciji, prema njenom mišljenju, jedne uspješne promocije. U nastavku je dodala da joj je posebno drago da su u izradi monografije uzeli učešća i prof. dr. Adnan Jahić i doc. dr. Dženan Dautović s Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta u Tuzli. Također je istakla, da po njenom mišljenju, knjiga „Nasilje nad ženama: diskursi, perspektive, lekcije iz bh. povijesti“ predstavlja najbolji primjer važnosti društveno-humanističkih istraživanja i nauka uopće, poprilično marginaliziranih u bosanskohercegovačkom društvu, jer ukazuje na jedan krupan porodični i društveni problem uopće, koji je nažalost i danas prisutan.

O samoj knjizi govorili su prof. dr. Edin Radušić, dr. Melisa Forić Plasto i urednik monografije prof. dr. Fahd Kasumović. Profesor Radušić je u svom obraćanju naveo da se monografija bavi jednom potpuno neobrađenom temom iz bh. prošlosti. Upoznao je prisutne da autori u knjizi sagledavaju različite vrste nasilja nad ženama kroz period od dva milenija, odnosno od antike do današnjice. Radušić je naglasio da se gotovo kroz sve radove sagledavaju skoro identične vrste nasilja – od najtežih femicida i silovanja, pa do svakodnevnih problema s kojima su se susretale žene u prošlosti, institucionalnog i verbalnog nasilja. Pored detabuiziranja, između ostalog, i teme porodičnog nasilja koje je i danas poprilično prisutno, važnost knjige ogleda se u njenom multidisciplinarnom i interdisciplinarnom pristupu.

Dr. Melisa Forić Plasto, u svom obraćanju, između ostalog, govorila je da bi zbog važnosti teme o kojoj se u knjizi govori, pojedini njeni dijelovi trebali biti uvršteni u udžbeničku literaturu osnovnih i srednjih škola, kako bi se mladi naraštaji na vrijeme educirali o pogubnosti rodnog nasilja.

Na kraju o knjizi je govorio i njen urednik prof. dr. Fahd Kasumović, koji se najprije zahvalio organizatoru promocije i voditeljici Odsjeka, prof. dr. Imamović. On se u svom obraćanju posebno osvrnuo na pitanje okupljanja autorskog tima i problemima s kojima se susretalo tokom realizacije ovog vrijednog projekta. Kasumović je istakao da je u ovom istraživačkom poduhvatu učestvovalo 10 istraživača i to pet autora i pet autorica. Knjiga je objavljena krajem 2024. godine u izdanju: Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu; Fondacije Heinrich Böll, Sarajevo i Heinrich-Böll-Stiftung e.V.

Promociju je svojim nastupom oplemenila Jasmina Kasumović, MA, solistica na violoni, koja je izvela dvije kompozicije: T. Albinoni „Adagio“ i A. Piazzolla „Oblivion“. Srdačno se zahvaljujemo našoj divnoj solistici Kasumović.

Na vrh