U organizaciji Međureligijskog vijeća u Bosni i Hercegovini i Odbora za međureligijsku saradnju Tuzla, u Tuzli se danas, u srijedu, 7.2.2018., održava Međureligijska konferencija na temu “Odnos prema drugom i drugačijem, iz perspektive objavljenih religija.” Konferenciju je otvorio muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović, a prisutnima se obratio i gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović.
“Vjerske zajednice su jače nego ikada prije i važan je uticaj vjerskih zajednica u promjeni paradigme. Dakle, sada vjerske zajednice imaju daleko veću moć i mogu da pozovu građane na promjenu paradigme, da prestane ovo nadmudrivanje, nadjačavanje i da budemo ono što jesmo, braća i sestre po majci Bosni i Hercegovini. Samo taj preokret doveo bi do normalizacije odnosa i razvoja BiH. Po mom mišljenju, politika snosi odgovornost, jer politika može svojim glasanjem, na političkom tijelu, parlamentu, mijenjati zakone i ustave. Razlog moje inicijative reintegracije BiH, tj. promjene sistema, jer je imamo takav sistem da nam je država pocijepana. Ona ima trinaest ustava i nešto se uraditi mora, pa je odgovornost politike, ne samo dnevno djelovanje, koje se sve više svodi na dolijevanje ulja na vatru, zavađanje građana, kreiranje afera, a ne bi li se u izbornoj godini dobili glasovi, manipulacija javnošću i tako dalje, nego je i u nemoći politike da obezbijedi dovoljnu većinu, barem u Parlamentu FBiH, pa da se napravi sistem u kojem građani neće biti robovi ovoga sistema, tj. da promijene Ustav FBiH”, izjavio je gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović u svom obraćanju.
Na konferenciji, pored muftije tuzlanskog Vahid-ef. Fazlović, učestvuju dr. Darko Đogo, Pravoslavni bogoslovski fakultet Foča, mr. Srđan Ramadanović, pravoslavni sveštenik, dr. Sead Seljubac, Muftijstvo tuzlansko, dr. Mensur Husić, Behram-begova medresa u Tuzli, prof. dr. fra Josip Jozić, Franjevačka teologija Sarajevo, fra Franjo Ninić, Franjevački samostan Tuzla i Igor Kožemjakin, hazan Jevrejske opštine Sarajevo.