Lični stav

Kako spriječiti nasilje među vršnjacima – Vršnjačko nasilje može ostaviti velike psihološke poteškoće na djecu koja su izložena nasilju

Nasilje među vršnjacima postalo je veoma česta pojava u našem društvu iako se nerijetko zadirkivanja, izrugivanja i naguravanja među djecom kategoriziraju kao „dječija igra“. Kako bi se spriječilo pogrešno percipiranje ponašanja djece u školi, vršnjačko nasilje bila je tema seminara koji je održan 30.10. 2018. godine u JU.OŠ.“Gornja Tuzla“, čiji su polaznici seminara bili učitelji, nastavnici i pedagozi osnovnih škola s područja naše općine.

Prema riječima doktorice Amre Imširagić, zaposlene u Centru za obrazovanje, vaspitanje, rehabilitaciju slušanja i govora u Tuzli nisu svi jednokratni incidenti vršnjačko nasilje.

as2

„Da bi se govorilo u kontekstu vršnjačkog nasilja potreban je asimetričan odnos snaga, odnosno da je žrtva slabija u odnosu na nasilnika i da se to nasilje pojavljuje duži vremenski period. Najčešći oblici nasilja su verbalno, psihičko i fizičko nasilje. Ona djeca koja su nasilnici najčešće potiču iz disfunkcionalnih porodica, a žrtvama nasilja bivaju najčešće djeca koja se po vanjskim karakteristikama razlikuju od svojih vršnjaka…. Djeca sa posebnim potrebama također spadaju u skupinu djece koja veoma često bivaju metom nasilnika, a nasilje se dešava čak i u specijaliziranim institucijama. Veoma je važno da roditelji budu zainteresirani da se riješi problem vršnjačkog nasilja, te da budu u koordinaciji sa nastavnicima, razrednikom i pedagogom. Također, Imširagić ističe da je bitno da svaka škola ima izrađene preventivne programe za suzbijanje vršnjačkog nasilja i svih drugih asocijalnih ponašanja kod djece. Najbolji način suzbijanja vršnjačkog nasilja jeste razvijanje suosjećanja i altruizma. Vršnjačko nasilje može ostaviti velike psihološke poteškoće na djecu koja su izložena nasilju.

Kako djetinjstvo predstavlja najljepši period u razvijanju čovjeka, u kojem se formira ličnost i samopouzdanje osobe, potrebno je razviti partnerski odnos između roditelja, nastavnika i odgojno-obrazovnih institucija kako bi se svi oblici vršnjačkog nasilja na vrijeme prevenirali i zaustavili.

 

 

Na vrh