Podržavam stav Visokog predstavnika da rješavanje pitanja izbora članova Predsjedništva nije prioritet u odnosu na tehničke izmjene Izbornog zakona BiH. Moram reći i da ne podržavam njegov stav da je povećanje praga prihvatljivo, s obzirom da bi takvo rješenje imalo katastrofalne posljedice za povratnike u entitetu RS.
Kako je i sam Christian Schmidt rekao, prioritet je staviti integritet izbora u fokus, vratiti povjerenje glasača u izborni proces i smanjiti utjecaj stranaka na kompletnu realizaciju izbora. Kako sam uvijek govorio, od samog početka političkog djelovanja, tehničke izmjene su ustvari suštinske i one su preduslov bilo kakve promjene na bolje. Bez poštenog glasanja, bez obzira na druga pitanja, izbori nemaju smisla i ne odražavaju stvarnu volju građana. Ovo pitanje ne može pasti u drugi plan radi realizacije “dogovora iz Bakinaca”, koji je opasan po državu.
Dalje, bez obzira na današnja izlaganja predstavnika vlasti, dajem podršku Centralnoj izbornoj komisiji u njihovim nastojanjima da izborni proces u Bosni i Hercegovini učine poštenijim. U tim nastojanjima su godinama, bez obzira na to koje su stranke bile na vlasti, bili usamljeni i nisu imali podršku. Vjerovatno zato što nikome od njih takve izmjene ne bi odgovarale.
Međutim, pitam se i otkud ovolika “hajka” na CIK prethodnih mjeseci. Da li je to stvaranje alibija za udovoljavanje Dodiku i Čoviću po ovom pitanju, s obzirom na to da su oni najveći zagovornici smjene CIK-a?
Kompletan izborni proces mora biti vanstranački, realiziran od strane tehničkih lica. Tako shvatam i prijedlog CIK-a da oni biraju predsjednike i zamjenike biračkih odbora, što je bolje nego da to nastave raditi političke stranke.
A cijelu ovu farsu oko današnjeg sastanka u kojoj se jedni “vade” iz situacije u koju su se sami doveli, a drugi ne žele da uopšte razgovaraju, mogu samo nazvati pravim pokazateljem političkog cirkusa u kojem živimo. Ovo je dokaz da smo na vlasti dijelom dobili nove stranke, ali je režim ostao isti.”