Obzirom da se ekonomska participacija žena smatra preduvjetom za ravnopravnost spolova te da bez učešća žena na tržištu rada jedne zemlje nema stvarnog ekonomskog napretka i rasta, Amica Educa kontinuirano tematizira ovu problematiku te je u skladu sa time, dana 29.11.2019.godine održala okrugli sto na temu „Informisana + Umrežena = Aktivna”.
Cilj okruglog stola je bio promocija važnosti socio-ekonomskog osnaživanja žena u svrhu povećanja zapošljivosti a dijalog na tu temu pokrenule su: Selma Delić, šefica Biroa za zapošljavanje TK koja je govorila o dostupnim programima pomoći za zapošljavanje žena, Alma Ažderović, psihoteraputica koja je govorila o značaju psihološkog osnaživanja žena i Nermina Aganović, korisnica Amica Educe koja je podijelila svoje iskustvo prije i poslije učešća u aktivnostima Udruženja.
Žene su neravnopravne na tržištu rada!!!
Prema izvještaju Agencije za statistiku BiH u septembru 2019.godine u Bosni i Hercegovini je bilo 403.355 osoba na evidencijama Zavoda i Službi zapošljavanja u Bosni i Hercegovini. Od ukupnog broja osoba koje traže zaposlenje 57,07% su žene. Na zadnjem popisu stanovništva iz 2013.godine podaci za Tuzlanski kanton pokazuju da su žene u značajnoj manjini u svim položajima u zaposlenosti. Žene u Tuzlanskom kantonu u odnosu na muškarce su predstavljene u manjem broju kao zaposlenice, poslodavke, samozaposlene, poljoprivrednice na vlastitim imanjima sa i bez zaposlenih a jedina stavka u kojoj su žene u većini je stavka neplaćenih pomažućih članova domaćinstava.
Žene u BiH se suočavaju sa dužim čekanjem na prvi posao, manjim plaćama, prekidima u radnom stažu zbog porodiljskog odsustva ili njege članova porodice, neproporcionalnom većom predstavljenošću u uslužnim i pomagačkim zanimanjima, nejednakim mogućnostima za unaprijeđenje i napredovanje, nemogućnosti da pronađu posao u zrelijoj dobi zbog promjene potreba tržišta rada i dugotrajne radne neaktivnosti.
Informisana + Umrežena = Aktivna
Učesnici i učesnice okruglog stola su nakon razmjene informacija i iskustava kao i primjera dobre prakse istakli da je povećanje zapošljivosti žena direktno povezano sa ostvarenjem ekonomske neovisnosti koja je neophodna za sve oblike slobode i sigurnosti.
- Naglasili su da je u strategijama i mjerama zapošljavanja žena potrebno uključiti sveobuhvatan pristup koji će istovremeno raditi na unaprijeđenju i profesionalnih, socijalnih i ličnih kompetencija žena.
- Da je potrebno raditi na podizanju svijesti kod nezaposlenih žena o važnosti obrazovanja odraslih i cjeloživotnom učenju – ulaganje u kontinuirano usvajanje novih znanja i razvijanja ličnih vještina.
- Uključiti nezaposlene žene u psiho-socijalne i edukativne programe koji će za cilj imati ohrabrivanje žena za aktivnije učešće u svim društvenim aspektima.