Džeko i Pjanić predvodili “Zmajeve” do velikog trijumfa protiv Finske

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u susretu 4. kola UEFA Lige nacija – Liga B, slavila je večeras pred oko 10.000 gledalaca na zeničkom stadionu “Bilino polje” protiv Finske rezultatom 3:2 (2:2).

Prvi međusobni duel ova dva tima, koji je 4. juna igran u Helsinkiju, završio je neriješeno 1:1, ali je večerašnji susret u Zenici bio pravi festival golova, preokreta te grešaka odbrana oba tima.

U takvoj igri bolje su se snašli domaćini, a izuzetno ofanzivan tim koji je od prve minute na teren poslao bh. selektor Ivaylo Petev slomio je otpor Finaca već u 5. minuti. Strijelac je iz penala bio Miralem Pjanić, koji je prethodno izveo korner sa desne strane, nakon kojeg je u 16-ercu Finaca srušen  Edin Džeko. Bugarski sudija Georgi Kabakov pokazao je na penal.

Prethodno je, u 2. minuti, Sanjin Prcić odbijenu loptu sa 20-ak metara poslao pored gola. Poslije kornera u 8. minuti šutirao je Rade Krunić, ali se lopta ponovo odbila u korner, nakon kojeg je i Džeko šutirao glavom sa 10- ak metara pored gola.

Finci su poravnali već u 10. minuti, praktično nakon prvog izleta na polovinu terena bh. tima, a strijelac je bio Temmu Pukki. On je ubačenu loptu sa desne strane sa oko 10-ak metara poslao u mrežu Ibrahima Šehića za 1:1, čime je postigao šesti gol u međusobnim duelima s bh. timom.

Novu opasnost za gol Finaca kreirao je u 16. minuti Haris Duljević, čiji je šut sa oko 10-ak metara iskosa sa lijeve strane odbranio golman Lukas Hradecky, a na odbijenu loptu zakasnio Luka Menalo. Finci su uzvratili u 18. minuti, kada je Pukki sa lijeve strane uposlio Benjamina Kallmana, koji je doveo svoj tim u vodstvo od 1:2.

Pjanić je u 23. minuti dugom loptom uposlio Džeku, koji je proslijedio do Menala, ali je njegov šut sa ivice 16-erca završio pored gola. Džeko je i u 26. minuti uposlio Menala, ali je on u padu slabo zahvatio loptu koja se odbila u aut.

Pjanić je u 29. minuti uposlio Džeku, koji je savladao Hradeckya, ali je gol poništen zbog ofsajda. Međutim, nakon pregleda u WAR sobi, sudija Kabakov je u 31. minuti pokazao na centar pa je rezultat ponovo bio poravnat – 2:2. Prcić je u 36. minuti pao u 16-ercu Finaca, ali ovog puta nije bilo penala.

Finci su u 37. minuti imali korner sa desne strane, jer je prilikom izbijanja lopta pogodila u glavu jednog bh. igrača. Nakon kornera Menalo je imao priliku za kontranapad, ali su ga na oko 25 metara gosti zaustavili, a Menalo je u padu igrao i rukom.

U 38. minuti Kallaman nije uspio na vrhu peterca dobro zahvatiti loptu. Krunić je u 39. minuti prebacio odbrambenog igrača u 16-ercu, ali nije uspio i šutirati po golu jer je loptu ispred njega pokupio golman Hradecky. Gužvu u 16- ercu gostiju, nakon dva kornera sa desne strane u sudijskom vremenu, “Zmajevi” nisu iskoristili pa se na odmor otišlo pri rezultatu 2:2.

Drugo poluvrijeme ponovo je počelo prilikama pred golom Finaca, a nakon drugog kornera u drugom poluvremenu, a u ukupno osmom za bh. tim, rezervista Amir Hadžiahmetović šutirao je u 48. minuti zamalo preko gola. Finci su uzvratili minutu kasnije kontranapadom po desnoj strani, ali je Miroslav Stevanović na vrhu peterca omeo u skoku Kallmana.

BiH je nastavila pritiskati, a u 51. minuti u 16-ercu gostiju Pjanić nije uspio iskontrolisati loptu. Nakon greške bh. tima, Pukki je krenuo prema Šehiću te sa ivice kaznenog prostora šutirao prizemno pored gola.

A onda, u 58. minuti, Džeko je nanizao nekoliko finskih igrača te šutirao sa oko 18 metara po sredini gola u lijevi donji ugao nemoćnog Hradeckyog za novo vodstvo bh. tima od 3:2 i za drugi preokret na ovom susretu. Bio je to gol s kojim se selekcija BiH vratila i na prvo mjesto na tabeli Grupe 3, jer je Crna Gora, nakon prvog poluvremena, na gostovanju kod Rumunije vodila s 2:0. Crnogorci su do kraja postigli i treći gol pa će s druge pozicije i bodom manje, 23. septembra, stići na uzvrat u Zenicu.

Rezultat se na meču BiH – Finska više nije mijenjao, mada su Finci su 64. minuti ponovo imali veliku priliku, ali je šut Ilmari Niskanena sa oko osam metara od gola završio pored desne stative. Džeko je u 69. minuti na ivici 16-erca gostiju bio u dilemi da li da uposli Menala ili da šutira.

Odlučio se na šut sa oko 15 metara po sredini gola, ali u tom, prizemnom šutu nije bilo dovoljno snage pa je loptu lako uhvatio Hradecky. Uzvratio je snažnim šutem sa oko 25 metara Richard Jensen, ali je golman Šehić odbranio. Džeko je u 76. minuti umakao Jensenu, ali je Hradecky istrčao i odbranio.

Odbijenu loptu nije uspio zahvatiti Stevanović. Pukki je u 83. minuti šutirao, ali se lopta od jednog našeg igrača odbila u korner. “Zmajevi” su uspjeli odoliti napadima gostiju te slaviti s 3:2, čime su zadržali lidersku poziciju na tabeli Grupe 3.

Stadion “Bilino polje”. Gledalaca: 10.000. Sudija: Georgi Kabakov (Bugarska). Strijelci: 1:0- Pjanić (5., penal), 1:1- Pukki (10.), 1:2- Kallman (18.), 2:2- Džeko (31.), 3:2- Džeko (58.). Žuti karton: Prcić i Gojak (BiH), S. Vaisanen (Finska).

BiH: Šehić- Stevanović, Ahmedhodžić (73. Kovačević), Hadžikadunić, Kolašinac (68. Čivić)- Menalo, Prcić (46. Hadžiahmetović), Pjanić (77. Gojak)- Krunić, Džeko, Duljević (46. Miličević). Selektor: Ivaylo Petev.

FINSKA: Hradecky- Soisalo, Nissila (46. Kamara), Tenho, S. Vaisanen (46. Ivanov), Jensen- Niskanen (81. Alho), Lingeman, Schuler- Kallman (73. Pohjanpalo), Pukki. Selektor: Markku Kanerva.

Tabela Grupe 3: BiH 8, Crna Gora 7, Finska 4 i Rumunija 3 boda.

Petev: Drago mi je da rezultati polako dolaze, uvijek sam vjerovao u svoje igrače

“Zmajevi” su u 4. kolu UEFA Lige nacija – Liga B večeras na zeničkom stadionu “Bilino polje” upisali važan trijumf protiv Finske rezultatom 3:2, čime su napravili veliki korak i prema osvajanju prvog mjesta u Grupi 3 te povratku u Ligu A.

Strijelci za bh. tim bili su Miralem Pjanić u 5.minuti iz penala te Edin Džeko u 31. i 58. minuti, dok su strijelci za goste bili Temmu Pukki u 10. i Benjamin Kallman u 18. minuti. Pukki je ponovo, šesti put u međusobnim mečevima bio strijelac protiv BiH, a večeras je i asistirao za gol Kallmana, ali je pobjedu ostvario bh. tim na krilima izuzetno raspoloženih bh. kapitena Džeke i veznjaka Pjanića.

-Prije svega, čestitam igračima na pobjedi. Nije lako, u najgorem terminu, trenirati 15 dana i odigrati četiri utakmice, istakao je selektor bh. tima Ivaylo Petev.

Priznao je da je, uprkos osam osvojenih bodova te činjenici da su prvi na tabeli, očekivao više bodova iz ova četiri meča. Poslao je i poruku navijačima, koju je ranije najavio.

-Mi, svi zajedno, radimo svim snagama za BiH. Drago mi je da rezultati polako dolaze, ali siguran sam da kao tim možemo igrati još bolje. Ovaj tim može igrati još dugo godina zajedno, smatra Petev.

Nije želio odgovarati na novinarsko pitanje da li će mu eventualan plasman u Ligu A osigurati novi ugovor u Nogometnom savezu BiH, ali je na pitanje da li se zbog svega s čim se susretao od početka mandata na klupi “Zmajeva” pokajao što je preuzeo bh. tim, odgovorio negativno.

-Nisam se nijednog trenutka pokajao. Uvijek sam imao podršku svojih igrača i vjerovao sam u njih, istakao je Petev.

Najavio je da nakon odmora žele uspješno riješiti i preostala dva meča – 23. septembra u Zenici protiv Crne Gore te 26. septembra u gostima kod Rumunije.

-Moram reći da sam razočaran ishodom. Razočarani su i igrači u svlačionici, ali siguran sam da je ovo za gledatelje bila jako zanimljivo. Nismo imali sreće, istakao je selektor Finaca Markku Kanarva.

Desilo se, kaže, ono što je svakome noćna mora, a to je penal već na otvaranju meča. Nisu planirali takvo otvaranje, ali su se uspjeli vratiti te preokrenuti. Istakao je kako BiH ima igrače svjetske klase, ali da je Džeko bio posebno dobar.

-Treći gol domaćina bio je, u stvari, odbijena lopta od naših igrača, podvukao je Kanarva.

Svjestan je da su nakon ovog meča Finci sada jako daleko od plasmana u Ligu A, ali da postoji realna opasnost da se bore za opstanak u Ligi B. Napomenuo je kako imaju još dva meča, protiv Rumunije i Crne Gore kod kuće pa se nada da će osvojiti još najmanje četiri boda te da će ostati u Ligi B. Ligu nacija ocijenio je potrebnom i zanimljivom zbog činjenice da se međusobno natječu ekipe sličnih kvaliteta.

Crna Gora je večeras slavila u gostima kod Rumunije s 3:0 pa će međusobni susret na zeničkom “Bilinom polju”, koji će se igrati 23. septembra, vjerovatno odlučivati o prvaku Grupe 3.

Tabela Grupe 3 nakon 4. kola: BiH 8, Crna Gora 7, Finska 4 i Rumunija 3 boda.