Udruženje „STEAM akademija u BiH“ (STEM akademija), u saradnji sa osnovnim školama sa područja Grada Tuzla, uspješno je realizovalo šestomjesečni projekat STEMpower Girls, koji je imao za cilj educirati i ohrabriti djevojčice u odabiru STEM obrazovanja i zanimanja, promovirati rodnu ravnopravnost u STEM područjima i unaprijediti STEM obrazovanje u osnovnim školama.
Projekat, koji je nastao sa željom da kod djevojčica šestih do devetih razreda probudi ili produbi ljubav prema nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (STEM), ali i da razvija kompetencije 21. vijeka kao što su saradnja, kritičko mišljenje, kreativnost i komunikacije, sufinansiran je iz Budžeta Grada Tuzla za 2024. godinu, sa pozicije “Grant za projekte za mlade”.
Preko 80 djevojčica iz osnovnih škola sa područja Grada Tuzla su se tokom zadnja tri mjeseca projekta educirale i osnaživale kroz interaktivne i zabavne STEM radionice, usmjerene na razvoj STEM vještina, kao i na poticanje interesa djevojčica za STEM područja. Na posebno osmišljenim radionicama za nastavnike/ce informatike, naši certificirani STEM treneri uveli su ih u svijet napredne STEM edukacije i osposobili za daljnju diseminaciju projektnih ciljeva u njihovim školama. Kompletni materijali za realizaciju STEM radionica po školama su dostavljeni nastavnicima učesnicima projekta.
Sa direktorima i pedagozima osnovnih škola realizirana je produktivna sesija u završnici projekta, gdje je načinjena njegova evaluacija, te su planirani naredni zajednički koraci u cilju poboljšanja uslova za razvoj STEM obrazovanja u školama.
Događajem STEM Like a Girl krunisali smo uspješnu realizaciju projekta, tokom kojeg su svoja iskustva, dileme, uspone i padove u STEM edukaciji i karijeri sa djevojčicama – učesnicama projekta podijelile Sanela Čakarić Bojić, dipl.ing.elektrotehnike, zaposlenica BH Telecoma, Azrina Delić, dipl.ing.mašinstva, suvlasnica kompanije AMM Solutions, te Selma Mujačić, srednjoškolka i višestruka državna prvakinja u robotici.
Uvjereni smo da smo ovim projektom doprinijeli umanjenju rodnog jaza, koji nažalost još uvijek postoji u ovim područjima, te inspirirali mlade djevojke da se usmjere prema STEM karijerama.
