Demirović pogodio za trijumf BiH protiv Crne Gore i povratak u A Ligu nacija – Prve reakcije nakon utakmice

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je u večeras na Stadionu “Bilino polje” u Zenici, u susretu 5. kola grupe 3 B Lige nacija, selekciju Crne Gore rezultatom 1:0 (1:0) te kolo prije kraja osigurala prvo mjesto u grupi i povratak u Ligu nacija A.

Strijelac jedinog gola bio je Ermedin Demirović u 45. minuti.

Puleni selektora Ivayla Peteva, pred oko 13.000 gledalaca na zeničkom stadionu, zaprijetili su već u 3. minuti, nakon kornera kojeg je sa desne strane izveo Miralem Pjanić. Kapiten Edin Džeko šutirao je nogom pored lijeve stative.

Gosti su uzvratili u 8. minuti, ali su ubačenu loptu sa lijeve strane od Milutina Osmajića bh. igrači izbili iz svog peterca.

Džeko je u 23. minuti šutirao sa oko 20-ak metara iskosa sa desne strane, ali je golman Milan Mijatović uhvatio loptu, a u 27. minuti, sa oko 25 metara, pokušao je i Amir Hadžiahmetović. Njegov je šut završio pored desne stative.

Pjanić je u 31. minuti uspio ukrasti loptu na 30 metara od gola gostiju, zatim je proigrao na desnoj strani Miroslava Stevanovića, koji je ubacio prizemnu loptu za Demirovića. Napadač Augsburga je zatresao mrežu Crnogoraca, ali je pregledom u War sobi ustanovljeno da je nekoliko centimetara bio u nedozvoljenoj poziciji pa je pogodak poništen.

Džeko je u 38. minuti sa oko 23 metra šutirao pored gola, a u istoj minuti i sa ivice šesnaesterca, iskosa sa lijeve strane, ali je njegov drugi šut neko skrenuo u korner. Na poluvrijeme se ipak otišlo pri vodstvu bh. tima od 1:0, a strijelac je u 45. minuti bio Demirović. Loptu je sa desne strane ubacio Amar Dedić, Džeko je glavom prebacio loptu za Demirovića, a on je pospremio u mrežu.

U drugom poluvremenu gosti su bili mnogo agilniji i u potpunosti su preuzeli inicijativu, ali je odbrana bh. tima odolila svim napadima.

Uprkos stalnim napadima gosti nisu ozbiljnije ugrozili gol Ibrahima Šehića, dok su se bh. reprezentativci uglavnom braniili, a iz kontranapada pokušavali udvostručiti prednost. Iz jedne takve situacije Kodro se u 73. minuti našao u odličnoj poziciji, ali je loše šutirao i Mijatović je uspio da odbrani.

Rezultat se do kraja nije mijenjao pa su “Zmajevi”, kolo prije kraja i gostovanja kod Rumunije u ponedjeljak, 26. septembra, sa 11 bodova postali nedostižni za Crnogorce, koji će u istom terminu kod kuće igrati protiv Finske.

Finska je večeras na svom terenu remizirala protiv Rumunije rezultatom 1:1 pa tabela grupe 3 izgleda ovako: BiH 11, Crna Gora 7, Finska 5 i Rumunija 4 boda.

BiH: Šehić, Dedić (90. Sušić), Hadžikadunić, Saničanin, Kolašinac, Pjanić (67. Cimirot), Bešić (73. Gojak), Hadžiahmetović, Stevanović (73. Kodro), Džeko, Demirović. Selektor: Ivaylo Petev.

CRNA GORA: Mijatović, Vešović, Vujačić, Tomašević, Radunović, Marušić, Janković (81. Camaj), Šćekić (70. Đurđević), Savičević (46. Vukčević), Jovetić (70. Hakšabanović), Osmajić (46. Mugoša). Selektor: Miodrag Radulović.

Edin Džeko je večeras bio lider Zmajeva na terenu.

Imao je nekoliko prilika za pogodak, međutim izostala je realizacija. Nakon susreta je istako da se osjeti pozitivna energija među navijačima i igračima.

– Momci su dali maksimum, sve od sebe da odigramo utakmicu na najbolju mogući način.

Crnogorci su pokazali da nisu nimalo naivna reprezentacija. Osjeti se pozitivnija energija, to je bio dokaz danas.

Navijači su kao i mi dali maksimum od prve minute, rezultat tada ne može izostati – kazao je Džeko.

Dvadesetogodišnji Amar Dedić večeras je odigrao sjajnu partiju na desnoj strani u trijumfu Zmajeva protiv Crne Gore (1:0).

Nakon susreta je dao svoje prve utiske.

– Osjećam se lijepo poslije pobjede. Bitno je da smo osvojili prvo mjesto u grupi, zaslužena pobjeda. Prvo poluvrijeme je cijela ekipa bila na nivou, svi smo dali 100 posto od sebe.

Pokušavali su nas pritisnuti, borili smo se do kraja. Jedva sam čekao da nastupim za BiH, bilo mi je drago.

Protiv Rumunije idemo na pobjedu – izjavio je Dedić.

Fudbaler Augsburga Ermedin Demirović večeras je bio junak Bosne i Hercegovine.

Pogodio je za trijumf naše reprezentacije za povratak u A ligu nacija.

– Osjećam se sigurnije. Mogu puno pomoći ekipi, bitno je za mene da igram u klubu – rekao je Demirović nakon meča protiv Crne Gore i dodao:

– Idemo u Rumuniju da pobjedimo, sada smo prvi, idemo dalje – kazao je Demirović.

Selektor Ivaylo Petev nije krio zadovoljstvo pobjedom naše reprezentacije protiv Crne Gore.

Zmajevi su slavili sa 1:0 i tako osigurali prvo mjesto u našoj grupi uoči posljednjeg kola koje ćemo u ponedjeljak igrati u Bukureštu protiv Rumunije.

Ovim trijumfom izabranici selektora Ivayla Peteva izborili su plasman u Ligu nacija A, kao i baraž za EURO 2024, pod uvjetom da kroz kvalifikacije ne izborimo plasman u Njemačku.

Selektor Petev nije krio oduševljenje poslije susreta.

– Rekao sam da će biti teška utakmica, s ozbirom da je Crna Gora jaka reprezentacija sa puno iskusnih igrača.

Znali smo da neće biti lahko. Svaka čast momcima, izborili smo baraž. Želim da pozdravim navijače koji su od prve minute dali podršku momcima. Sretni smo.

Radimo na tome da budemo bolji svaki put. Ponosan sam na momke – kazao je Petev.

Ambijent na stadionu i van njega bio je ljudski, prijateljski, dobrosusjedski – hvala i čestitke Bosni, istakao je Miodrag Radulović, selektor fudbalske reprezentacije Crne Gore, koja je večeras u Zenici poražena od Bosne i Hercegovine (0:1) u petom kolu grupe “3” UEFA Lige nacija “B”, javlja Anadolu Agency (AA).

Na taj način Crnogorci su izgubili šanse za plasman u elitnu UEFA Ligu nacija “A”.

– Poslije svega viđenog ostaje žal što smo bacili prvo poluvrijeme u vjetar. Značaj utakmice okovao je noge našim igračima i zbog toga je bilo mnogo blijedo prvo poluvrijeme. Nismo imali posjed, odigrali smo kukavički u prvom poluvremenu, valjda zbog značaja utakmice. Primili smo i gol u najgorem mogućem trenu -kazao je Radulović, dodavši:

– U drugom poluvremenu smo dominirali, ali nismo kreirali šanse za kojima bi žalili. Čestitam Bosni na prvom mjestu – dodao je selektor Crne Gore

U posljednjem, šestom kolu Crna Gora će u ponedjeljak, 26. septembra, u Podgorici biti domaćin Finskoj.

– Želimo biti drugi u grupi i pobijediti Finsku – zaključio je Radulović.