BiH

ČOVIĆEV PLAN B: Usvajanje neustavnog izbornog zakona Republike Srpske, pokušati iskoristiti za…

Predstavnici RS-a tvrde da su domaći politički akteri trebali usvojiti izmjene Izbornog zakona BiH, ali da su strani akteri sabotirali takve pokušaje.

Reakcije međunarodne zajednice i bošnjačkih političkih predstavnika uslijedile su nakon stupanja na snagu novog Izbornog zakona Republike Srpske, ne i od strane Čovićevog HDZ-a.

Iz RS-a tvrde da je zakon usvojen kao reakcija na nametanje izmjena Izbornog zakona BiH od strane visokog predstavnika Christiana Schmidta. S druge strane, političari iz Federacije BiH, uz potporu međunarodnih aktera, zatražili su ocjenu ustavnosti zakona na Ustavnom sudu BiH. Očekuje se da će ova tema izazvati daljnje političke sukobe između Sarajeva i Banje Luke.

Ilija Musa, profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, inače blizak Čovićevom HDZ-u, smatra da način donošenja ovog zakona pokazuje kako RS pokušava zagrijati političku atmosferu u BiH te problematizirati pitanja od ključne važnosti za zemlju.

“Ovakav Izborni zakon donosi određene probleme i Središnje izborno povjerenstvo (SIP) ovako izabrano ne može zadovoljiti svoju ulogu,” izjavio je Musa.

Predstavnici RS-a tvrde da su domaći politički akteri trebali usvojiti izmjene Izbornog zakona BiH, ali da su strani akteri sabotirali takve pokušaje.

Srđan Mazalica, zastupnik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ističe da je bilo blizu dogovora o izmjenama zakona, ali da su se Bošnjaci povukli nakon što je Schmidt najavio mogućnost nametanja.

Unatoč tome, usvajanje Izbornog zakona RS moglo bi biti prilika za novi pokušaj usvajanja izmjena Izbornog zakona BiH u skladu s presudama Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava, na način da jedan konstitutivni narod ne bira političke predstavnike drugih naroda, najavljuju iz Čovićevih redova.

Musa smatra da bi trenutak trebao biti ključan za izmjene izbornog zakona koje su najavljene Mostarskim sporazumom.

O sudbini Izbornog zakona RS naposljetku će odlučiti Ustavni sud BiH po apelaciji Denisa Zvizdića iz stranke Narod i pravda. Tema zloupotrebe izbornog zakonodavstva u BiH ostaje otvorena. Reforma izbornog zakonodavstva BiH smatra se nužnim korakom za stabilizaciju zemlje, s naglaskom na potrebu sprječavanja situacije u kojoj jedan narod može nametati političke predstavnike drugom, ali ne po standardima koji idu na ruku Draganu Čoviću.

(SB)

Na vrh