Kolumne

Bijeli golub ponovo (ne)leti 554- BILLY PREFARBAO PETOKRAKU!

U neka druga vremena zbog ovog grafičkog poduhvata moglo se zaplatiti i zatvora. A pretpostaviti kako se u Tuzli debatisalo oko odluke da se “crvena” skloni sa centralnog spomenika na Banji…

 

Piše: Sead Hambiralović

 

Odnedavno je jako bitan (i) balkon u najkomšijskijoj zvorničkoj ulici. U majkinoj Tuzli autorski su “predmet interesovanja” Banja, Ismetova kuća sa ateljeom, Panonika i “ukazanje” na Orašju poviše ovog grada iza Ilinčice. I na ovaj ili onaj način uklapa u sve to moje kao prilog DaBudeBolje i BijeliGolub izistinski poleti…  

 

Oko aktuelne zbilje nema potrebe se petljati–  taman je onih koji će savršeno napisati, dijagnosticirati, predlagati- godine odmiću li odmiću- sve odlazi u vjetar a znaju razlozi. Oko vedrijeg na fonu hljeba i igara ima ih koji umiju lijepo snimiti pa neka “prate” dva “Ljeta”-  tuzlansko koje je ranije otvoreno, a u petak zvorničko. I makar u te dane raznolikih programa i svakojake ponude koliko toliku zaboravi ni malo ružićasta stvarnost.

 

 

PETOKRAKA SE “UPLAVILA”

 

Sve više je utreniranih, pogotovo mlađahnih da mogu uz pomoć tehnike napraviti grafička čuda. To je ok ako ima neku mjeru i godi oku- dosta je (i) neprimjerenog i samo “preletim”. Naravno, zanimljivo je bojenje znanog fotosa nakon davnog snimanja filma Na brdu iznad grada od strane agilnog Billy Ham na stranici Zvornik kroz sela, mahale i čaršiju. Otišao je korak dalje sa plavom petokrakom! Eh, da se tako poigrao ranije zaplatio bi glavom…Iz ličnih iskustava i manjeg “grijeha”- srećom dva puta se “izvukao”-  što sam u Komitetu dobro i pravovrenemo “odigrao problem” na proširenom sastanku, pa i zahvaljujući tadašnjem gradonačelniku Viliću. Drugi put valjalo pisati izjavu sekretaru “Glinice” i šefu obezbjeđenja Spasanu Tanackoviću  zbog  one kurvinjske prijave i brige za “sistem”-  kako to da šaljem filmove “Kodak” na razvijanje u njemački  Minhen(?!). Naravno da sam nasnimao dosta sa svečanog otvaranja  Energoinvestove Tvornice glinice “Birač”. Namjesto očekivanog dolaska Tita vrpcu je presjekao tadašnji premijer Jugoslavije Veselin Đuranović (u monografiji Birač objavljen je fotos na kome su pored premijera slijeva Braco Kosovac, desno Jevto Subotić, u pozadini čuveni Emerik Blum, op.a). Kada je stigao materijal sa razvijanja- sve izbrisano, samo ostao valjak kako ravna asfalt ispred ulazne kapije svečano ukrašene…Jah!

 

Ovako ili onako sačuvani crno- bijeli fotos je za zavičajnu istoriju i planira kao eksponat za muzejsku postavku BijeliGolub. U potpisu stajaće: Ekipa filma NA BRDU IZNAD GRADA: Sead Hambiralović, scenario, režija i montaža; Mitar Živojinović, kamera; Mirsad Salihović, tonmajstor; “Glumili”: Mustafa Odobašić i učenici ondašnje Osnovne škole Braća Skopljaković, sada drugog imena.

 

Pa će neki dan Goran Karišik sa pitanjem da li je na fotosu i Bone Stojkić..? Nisam sasvim siguran, a pretpostavljam. Još nekoliko djevojčica i dječaka poznam, kao i njihove roditelje. Zamoliću neka se sva imena pošalju i bilo lijepo da sa dopuni u potpisu ispod.   

 

I podatak da je film nagrađen Prvom nagradom i Zlatnom plaketom na Festivalu amaterskog filma Bosne i Hercegovine u Zenici. S početka rata je “sklonjen” iz prostorija Filmskog kluba Birač u zgradi Z-14 sa kompletnim opusom ovog kolumniste. “Noge” je dobilo 11 filmova (kratki igrani “Alma nije skočila” tokom rata jesačuvan u Kino savezu Bosne i Hercegovine. Posudio legendarni Šiba Krvavac- zanimao se za neke kadrove, op.a.) i po jednim, Marka Jovića i Enesa Smajlovića.

 

 

ODREKLI SE CRVENE

 

Pretpostaviti da je bilo velike drame oko centralnog spomenika i “crvene” na Banji – da se ukine i zamijeni bijelom, preciznije sivom! I još bolje uklapilo u ambijent najljepšeg dijela ovog grada. A moglo naširoko šta bi od onako moćne partije i da se sljedbenici tako olako ovdje odrekoše prepoznatljive boje…

 

O razlogu da se klobuk Gljive Mira ipak preboji bijelom i makne crvena je pisano. Zadnjih godina ponovo “vagao” i zamolio Gorana Mulahusića, majstora umjetničke fotografije da u foto-  šopu zamijeni bijelom. (S početka je problem crvenog klobuka da su otrovnice usaglašen sa dvojicom norveških arhitekata. Dali smo prednost estetici, na koncu crveni krov/ klobuk je išao u dječijim slikovnicama. Kao vedrije zračilo, pa je dodavano kako se gljive (i) smiju, kao na velikoj slici koja je postavljena na centralno mjesto u nekadašnjoj dječijoj galeriji Fredssvampen u Vivala centru u Orebrou. Bitno reči da su davni crteži gljivaaa, tada osmogodišnje kčerke Ide na norveškom otoku Stord, praktično začetnici ideje o projektu GljivaMira. Nekoliko godina kasnije iz Bergena je poslala skicu Gljivograda koju je otac dizajnirao za novu galeriju, kao uspomenu na onu koja je pred rat otvorena u Zvorniku. Format 311 x 250 cm, sa ukupno 20 sastavljenih ploča 59×59 cm, koje su nakon seljenja iz Švedske raskopljene i prenesene u rodni grad za muzejsku postavku. Zbog velikog formata teško se može uklopiti, kao i 20-o metarska instalacija u zraku sa Bijelim golubom sa sastavljenim dječijim zastavama koje su 97. uradila djeca Tuzlanskog kantona i obišla brojne skandinavske gradove.., op.a.)   

 

 

“SKLONJENI” FILMOVI…

 

A poznato kako su prošli veliki natpis TITO sa reflektorima i crvenom petokrakom s početka rata- dignuto u zrak! Od tada su prošle 32 godine- nekadašnji simbol prijašnjeg Zvornika prekrilo je nisko, gusto rastinje i kao da se nikada nije nalazio na sred strme padine kupastog Vratolomca…

 

Tako je, kako je kada ratovi zaredaju. (Pre)ostale još tri staze bitne kada svakog drugog vikenda odem u rodni grad. Bilo je nekih petljanja da su filmovi sačuvani u jednoj vikendici u prekodrinskoj Borini. Po svemu sudeći tvrđen je pazar. A pisano kako je davnih godina akademik Svein Monnesland zvao iz Osla u Bergen sa prijedlogom da uključi svoje “norveške linije”. Zahvalio- ne, ne.., uradio sam mnogo boljeg. Naravno da bi mnogi voljeli vidjeti – ako ovaj grad nema interesa da se nađu, posebno dokumentarni Susreti aluminijaša Jugoslavije, zadnji nagrađeni Neki novi grad…( početak rušenja strog jezgra)  pa: Tanjn tata, Djevojka i sunce, Bio jednom jedan glupi miš, Imena u kamenu, Mikan, Skok za banku, Veza…), pretpostaviti razloge i nema potrebe za dalje!

 

 

P.S.

Oko “najvećeg sina”, za razliku od mnogih, držao se neke mjere. Sticajem okolnosti sačuvan je zlatnik sa njegovim likom dobiven na spomenutom festivalu u Zenici- poklonio najstarijem unuku…

___________

Kolumne i objave u funkciji regionalnog projekta u osnivanju DaBudeBolje &GljivaMira; Reference osnivača projekta OVDJE Prenose portali: BHDINFODESK ili BIH DIJASPORA INFODESK u Engleskoj, Bolja Tuzla; Šeher Banjaluka u Švedskoj i Fb. stranice GljivaMira i Zvornik kroz sela, mahale i čaršiju; Kontakt: info.gljivamira@gmail.com & dabudebolje@gmail.com              

Na vrh