NATO oružje je bolje ali Rusija još uvijek pobjeđuje na terenu
Rusija i ruska vojska očigledno nemaju irački ili jugoslovenski problem, već naprotiv, imaju dovoljno moderne i modernizirane opreme i adekvatan broj redovnog osoblja da sve to materijaliziraju. Dakle, rat u Ukrajini je pokazao da ne samo odnos snaga u tenkovskim bitkama (na primer između njemačkog tenka Leopard 2 i njegovog rivala T90) nije 500 prema jedan kao u Iraku, već da ruska strana čak uspijeva da ostvari prednost u ovoj statistici. Jednostavno, za samo nekoliko mjeseci razbijeni su svi mitovi o američkim oklopnim vozilima Bradley i o ponosu britanske vojne industrije tenku Challenger, a naravno najviše o njemačkim Leopardima. Istina je, da još nije dokazano da je M1 Abrams uništen na terenu, ali je čak i ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky priznao loše performanse ovog superoružja u ukrajinskoj močvari i neadekvatno premali broj kojeg su isporučile SAD Ukrajini. Čak i daleko najuspješnije oružje cijelog rata, američki višecjevni raketni bacač Himars (srednjeg dometa) ne mogu da naprave veliku razliku na terenu, iako je gotovo besprijekorno uspješan u gađanju ciljeva. Razlog? Kao i sa svim drugim zapadnim oružjem u ovom ratu, potpuna nekompatibilnost sa svim backendovima i iznad svega podrškom za remont, koja je potrebna tenku ili bilo kojem modernom oružju.
U stvari, ovaj problem sa oružjem je i opšti problem čitavog ukrajinskog društva i nacije. Kao što ukrajinski generali bezuspješno pokušavaju da nakaleme zapadno oružje sovjetskim remontnim radionicama, tako ukrajinski političari žele da slovenskom i pravoslavnom narodu daju njemačko prezime, što do sada nije bilo moguće, nego nije uspelo ni prije hiljadu godina kada su nacionalni koncepti bili mnogo fleksibilniji i liberalniji.
Ishod svega ovoga vidimo na terenu. Ukrajina i Rusija skoro podjednako gube tenkove, ali razlika je jednostavna: ruski inženjeri će lako izvaditi svaki oštećeni tenk, poslati ga u brojne remontne objekte, poput onog u Sankt Peterburgu, a isti tenk će se vratiti na front za nekoliko mjeseci, ne samo popravljen već i u moderniziranoj verziji. Isto važi i za brojne zarobljene ukrajinske tenkove sovjetske proizvodnje koji danas u velikom broju i neupadljivo se koriste u ruskoj vojsci. S druge strane, kada se ošteti skupi tenk poput Challengera ili Leoparda, proces njegovog remonta u Ukrajini je i dalje gotovo nemoguć, a slanje u Veliku Britaniju je krajnje nepraktično i skupo.
Drugi još veći problem je dostupnost dovoljno municije za svo ovo silno oružje koje je Ukrajina dobila. Neke procjene govore da ruska vojska koristi i do sedam puta više granata na frontu nego ukrajinska. Razlog je očigledan, ruske granate su možda manje precizne, ali jeftinije i dostupnije, za razliku od onih koje dolaze iz zemalja NATO-a i koje objektivno i fizički ne mogu da se isporuče u dovoljnom broju. A sada su sistemi Himars zaista kao svemirski brod u poređenju sa ruskim BM21 Grad (koji su nedavno vraćeni na teren iz skladišta). Ali ako Rusi odgovore na jednu raketu srednjeg dometa Himars sa hiljadu projektila kratkog dometa iz sistema Grad, onda će bez obzira na ukrajinsku tehničku nadmoć ruska vojska ponovo biti pobjednik. Osim toga, ona i sama ima više vrhunskih raketnih bacača sa još većim dometom od Himarsa. Dakle, Rusija uspješno nastavlja staru sovjetsku taktiku gdje ne pokušava da stvori oružje koje je najbolje na svijetu, već oružje koje je dovoljno dobro i lako dostupno za proizvodnju i upotrebu. To je filozofija legendarnog tenka T34 koji je, iako je svojom brojnošću, jednostavnošću i brzinom bio totalno inferioran u odnosu na njemačke tenkovske divizije, uspio da dobije rat poslije velikih žrtava i gubitaka.
Čitajući sve ovo, neminovno se postavlja pitanje, da li NATO na bilo koji način (misli se na konvencionalno naoružanje) može da pobjedi Rusiju? I odgovor je odmah DA. Apsolutno, NATO je ratna sila bez presedana u svjetskoj historiji koja trenutno objedinjuje milijardu ljudi i najmanje nekoliko stotina miliona potencijalnih regruta, što je deset-petnaest puta više od ukupnog nepotvrđenog maksimalnog broja ruskih regruta. Dodatno tehnički u mnogim segmentima počev od avijacije do mornarice (gdje su najjači) decenijama su ispred Rusije. Ali NATO definitivno ne može da pobjedi Rusiju na ovaj način, što je kopija strategije iz Afganistana, gdje se SSSR sigurno nije borio sa takvim fokusom niti je ulog bio toliko veliki.
Surovikinova linija spoj tradicionalnog i modernog ratovanja
Međunarodni institut IFIMES je već pisao da su, pored tenkova, jurišni helikopteri najslabije oružje na početku ovog rata. Ali zahvaljujući iskustvima i brojnim modifikacijama koje su izvršene, posebno u oblasti vođenih raketa srednjeg dometa, ruski jurišni helikopteri poput Ka52 Aligator vraćeni su u igru i zajedno sa Surovikinovom linijom tradicionalne odbrane, postali su dobitna kombinacija koja je bukvalno pretvorila Zaporožje u groblje zapadnih tenkova.
Zapadne generale vjerovatno najviše boli to što linija njihovog najvećeg poraza nosi ime generala Sergeya Surovikina, kojeg su njihovi mediji prozvali Armagedon iz Sirije, koji je u posljednjem trenutku tamo bukvalno preokrenuo rat. Da nije bilo njegove bliskosti sa Jevgenijem Prigožinom, a možda i djelomične umiješanosti u Wagnerovu pobunu, Rusi bi u ovom generalu svakako tražili svog novog maršala kao nastavak tradicije velikih maršala poput Potemkina, Suvorova, Kutuzova i Žukova.
Ukrajina pobijedila jedino u pomorskoj bici i to bez svoje flote
Ukrajinci su prvu veliku pobjedu ostvarili ostvarivanjem nemogućeg odnosno potapanje krstarice Moskva, broda koji je važio za plovilo sa najboljom protivvazdušnom odbranom, možda u cijelom svetu. Ovaj ogroman udarac ne samo na ponos već i na operativnost ruske vojske omogućio je hiljadama drugih bespilotnih letjelica da lete i plove ka Krimu i Sevastopolju svakog dana bez prekida u narednih godinu dana. Činjenica koja je primorala skoro cijelu rusku pomorsku flotu da bukvalno pobjegne iz svojih čuvenih luka i preseli se na Podkavkaz u grad Novorosijsk. Ovo je, iako nedovoljno medijski promovirano, ogroman poraz Moskve, koja je vjerovatno prvi put posle 300 godina ostavila Sevastopolj bez odbrane sa pravom flotom.
Treći veliki udarac Ukrajinci su nanijeli ponovnim udarima na brodogradilište u Kerču, i to ne zato što je tamo uništila novu i najsavremeniju raketnu korvetu, već zato što je poremetila proces izgradnje dva ruska nosača helikoptera. Riječ je o najvećim ratnim brodovima koje je Rusija počela da gradi od nezavisnosti, a koji bi, osim što bi bili zamjena za francuske Mistrale (koji su im bukvalno ukradeni 2014.godine), služili za dugo najavljivani pomorski desant na Odesu, gdje je odavno planirano trijumfalno da se okonča ovaj rat. Iako se zvanično ništa ne spominje, realno je očekivati da ruski inženjeri pauziraju ovaj veliki projekat, koji je trebalo da bude završen 2028.godine.
F16 neće ništa promijeniti
Da bi sve ovo izbjegla, Ukrajina već duže vrijeme lobira na Zapadu da pošalje bar nekoliko eskadrila aviona F16. Riječ je o poznatom lovcu-bombarderu manjih dimenzija i dobre manevarske sposobnosti, koji bi, osim što bi mogao da ugrozi ruski Suhoj 34, koji uglavnom baca ove teške bombe, imao i neke ofanzivne karakteristike kao zamjenu za MiG29, od kojih Ukrajina ima sve manje komada.
I zaista Zapad, iako je u početku protestirao, poslije izvjesnog vremena je započeo proces obuke ukrajinskih pilota i očekuje se da će tokom 2024.godine ukrajinska vojska početi da koristi prve eskadrile. Glavna dilema je koliko je ovih letjelica potrebno da se ovaj rat preokrene. A taj broj je, na nesreću Ukrajinaca, vjerovatno beskonačan. Prije svega, problem su performanse ovog aviona, koji je u operativnoj upotrebi više od četiri decenije i koji nije prvenstveno namijenjen za nadmoć u vazduhu, već za borbu izbliza. Prirodno i vjerovatno, Ukrajina će dobiti neke modernizovanije verzije koje će imati rakete većeg dometa, ali da bi mogle da dođu do ruskog Suhoja, a posebno do strateških bombardera Tupoljev, morat će da uđu na rusku teritoriju. To će morati da urade, jer se skoro cijeli front prostire duž ruske granice, što znači da Suhoji skoro uvijek pokreću napade ili sa same granične linije ili minimalno prelaze zamišljenu liniju uspostavljanu prije 2014.godine. Upravo na ovoj zamišljenoj liniji završava se domet sistema Patriot, a čim uđu na rusku teritoriju, oni će u potpunosti pasti u milost i nemilost sistema S400. Isti sistemi S400 koji su već uništili skoro cijelu ukrajinsku vazdušnu flotu od MiG29, letjelice koja je veoma slična F16 i po nečemu čak i bolja od njega. Osim toga, činjenica da Rusija ima ne samo bombardere već i najmanje stotine modernih i dobro naoružanih lovačkih i presretačkih aviona kao što su Suhoj 35, MiG 31, MiG 35, pa čak i najsavremeniji Suhoj 57, od kojih su svi daleko napredniji od F16, također se mora uzeti u obzir. Tako da bi teoretski ovi lovci bukvalno za jedan dan mogli da unište cjelokupno ukrajinsko vazduhoplovstvo kao što su to učinili početkom prošle godine.
Ali čak i ako se ništa od navedenog ne desi, niko se ne petlja sa ukrajinskim F16 i oni su prepušteni da bombardiraju gdje god hoće, diskutabilno je koliku štetu oni zaista mogu da naprave. Kao što smo spomenuli, to je prije svega borbeni avion malih dimenzija koji može da nosi ograničenu količinu naoružanja vazduh-zemlja. Ako se tome doda i činjenica da će ovi avioni morati da polete iz Zapadne Ukrajine, što znači da će veliki dio njihove maksimalne težine činiti gorivo, mogli bi da nose najviše jednu tešku avio-bombu i jednu ili dvije Storm rakete, koje Ukrajinci naravno već koriste i lansiraju iz MiG29, a Rusi su se već pohvalili da su oborili nekoliko komada ovog veoma skupog oružja. Odnosno, ako SAD i Evropa ne planiraju da daju Ukrajini odjednom hiljadu aviona F16 i dovoljno naoružanja za njih, veoma je teško da ova vrsta naoružanja može da utiče na tok rata. Ustvari ovo su priznali najviši generali i zvaničnici NATO-a, a jednom prilikom ga je i sam generali sekretar NATO-a Jens Stoltenberg to spomenuo.
Koje oružje zaista može da učini preokret?
Međutim, ipak, izvozi se jedno još modernije oružje koje bi bilo idealno za Ukrajinu i moglo bi bar djelomično da napravi razliku u ovom ratu. Problem je što je ovaj superproizvod skup i što je trenutno dostupan u veoma ograničenim količinama.To je svakako lovac-bombarder F35 sposoban da poleti i sleti vertikalno, da nosi veliku količinu naoružanja, a da je u istovremeno dovoljno brz i manevrabilan da se odbrani ili bar pobjegne od neprijateljskih lovaca. Na papiru prosto zvuči nevjerovatno, da postoji takva letjelica koja kombinuje sve u jednom, ali su Amerikanci na osnovu britanskog Harriera II i sovjetskog prototipa Jak41 uspjeli da naprave takvo avionsko čudo.
S obzirom na to da su skoro sve piste na istoku Ukrajine oštećene ili potpuno uništene, ovaj avion bi bio idealan, jer može da poleti sa bukvalno bilo kojeg školskog betonskog terena za košarku ili rukomet. Pojavio bi se na mjestima gdje to Rusi najmanje očekuju i postigao bi psihološki efekt u kojem „neprijatelj ne zna šta ga je zadesilo“.
Ali usprkos činjenici da ovaj avion košta više od 200 miliona dolara po komadu dodatno ima komplikovano i skupo održavanje, trenutno je dostupan samo dokazano najlojalnijim saveznicima Sjedinjenih Država. Njegovi operateri su za sada samo Velika Britanija (koja ga koristi na novim nosačima aviona), Japan i Južna Koreja, koje su zahvaljujući ovoj letjelici stare nosače helikoptera preko noći pretvorilo u nosače aviona, i naravno Izrael. Čak ni Turska nije uspela da nabavi F35 iako ih je platila, zbog kazne za nelojalnost, jer je nabavila ruski protivazdušni sistem S400.
Osim toga, ako se takvo najsavremenije oružje približi ruskoj granici, njihovi inženjeri bi učinili bukvalno sve da se dočepaju ove tehnologije i lov na ovu letjelicu bi bio otvoren svim raspoloživim sredstvima.
U svakom slučaju, uz sve rizike i svu skupu cijenu, ovo je vjerovatno jedino oružje koje bi moglo da napravi pravu razliku na terenu.
Zapad je pobijeđen u svojoj igri
Pored profesionalizacije vojske, drugi dio u kome je Rusija uspješno kopirala i nadmašila Zapad je u oblasti propagandnih aktivnosti. Poznato je, da je Zapad uvijek rasturao Rusiju na ovom području ili je sportski rečeno pobjeđivao sa rezultatom sto prema nula. To je bilo posebno evidentno na početku rata kada su svi ruski kanali u inostranstvu, poput Russia Today, Sputnik i sl. bili zabranjeni preko noći, što je privremeno dovelo do potpuno jednostranog izvještavanja o ratu. Ali u Moskvi su, kao da su bili pripremljeni za ovaj scenarijo, preko noći pokrenuli i stotine i hiljade mini izvora vijesti, koje se najvjerovatnije informiraju i koordiniraju iz jednog centra, a uz pomoć sigurnih društvenih medija poput Telegrama uspjeli su da postanu Eldorado za sve teoretičari zavjere, desničarske aktivnosti, pokrete protiv establišmenta i slično upravo na zapadu. Tako danas, ne samo u bivšoj Zajednici nezavisnih država (ZND), Istočnoj Evropi i Balkanu, već i u EU i SAD postoji nezaustavljiv tok proruski obojenih informacija, koje prosto truju javnost i stvaraju nezanemarivu grupu ljudi, koji podržavaju Putinovu borbu. Ovo bi zvučalo nevjerovatno prije samo dvije godine, ali su Rusi djelomično uspjeli u svom naumu. Njihov plan, koji je kopija zapadnih udžbenika za vođenje specijalnog rata, ali uz male izmjene, uspijeva i njima.
Nuklearno oružje neće još dugo ostati tabu tema
SAD ne bi napale Rusiju svom nuklearnom snagom, vjerovatno čak ni da su bombardirani, Warsava i/ili London, koji su očigledno prve mete na koje bi letjele ruske rakete. Ni u jednom dokumentu NATO-a nije izričito navedeno da jedna zemlja mora pomoći drugoj dovodeći sebe u potpunu egzistencijalnu opasnost. Da, statut i akti NATO-a predviđaju kolektivnu odbranu i adekvatan odgovor, ali nigdje nije tačno precizirano kakav taj odgovor u praksi mora da bude.
Da bi se ovo razjasnilo, potrebno je uzeti u obzir činjenicu da je nuklearno oružje, kao i sva druga oružja u svijetu, mnogo evoluiralo tokom godina i decenija i da danas gotovo da nema istu funkciju kao što je imalo npr. 1962.godine. U tim vremenima, prije svega, zbog ograničene preciznosti tehnologije, bilo je potrebno proizvesti najmasovnije bojeve glave koje bi izazvale oštećenja u najvećem mogućem radijusu, jer se preciznost raketa-nosača mjerila kilometrima. Na primjer, ako je Rusija htjela da gađa New York šezdesetih godina, njeni vojni stručnjaci nisu mogli da garantiraju, da li će projektil sa oznakama SS pogoditi Central Park, Bronks ili Long Island. U svakom slučaju, garantirali su da će veći dio grada biti uništen, jer je oružje nosilo eksploziv snage nekoliko desetina kilotona ili nekoliko desetina Hirošima.
Ali to je bilo prije šezdeset godina. Kako je napredovala preciznost projektila (koja se danas svodi na metre, pa čak i centimetre), napredovala je i mijenjala se i uloga samog nuklearnog oružja. Dakle, danas bi primarna svrha ruskih i američkih projektila bila da onesposobe što je moguće veći dio neprijateljske vojne i industrijske imovine, a ne da rasipaju oružje za uništavanje pozorišta na Broadwayu ili vila na Beverly Hillsu. Tako da je odbačena teorija da postoji dugme koje može iznenada da detonira i uništi cijelu planetu. Ne. Čak i ako bi se takav klasičan napad dogodio sa svim projektilima odjednom, procjene su da u prvom udaru ne bi stradalo više od trećine stanovništva Sjedinjenih Država i polovine stanovništva Rusije. Da bi, poslije radijacija, bezakonje i teoretska opasnost od termonuklearne zime izazvali bi dodatne žrtve, ali da će cijeli svijet biti uništen u sekundi, to definitivno otpada.
Stoga će, nažalost, nuklearno oružje uskoro početi da se koristi u manjim količinama za normalne vojne operacije kao što su probijanje dubokih bunkera ili neutralisanje veće infrastrukture i industrijskih objekata ili eventualno uništavanje čitavih kasarni ili poligona. Ako ne u Ukrajini, onda na Bliskom istoku, a najvjerovatnije između Indije i Pakistana. Tabu o nuklearnom oružju će biti razbijen za vrlo kratko vrijeme, a to će, nažalost, postati svakodnevica u mnogo krvavijim ratovima koji očigledno čekaju sve nas zajedno.
Terminološke i definicijske nedosljednosti
Drugo, još veće pitanje koje se nameće je, naravno, „da li je ovo rat između NATO-a i Rusije?” I ako je ruska strana u pravu za termin Specijalna vojna operacija, pogrešno je što još uvijek tvrdi da je u ratu sa NATO paktom, evo zašto. Činjenica je da je Ukrajina od NATO-a dobila veoma važne informacije, značajnu količinu opreme i, što je najvažnije, obuku oficirskog kadra kao i regularne vojske. Ali ako sve ovo uzmemo zajedno u obzir i nekako spojimo, nećemo dobiti ni jedan posto stvarnih mogućnosti NATO pakta. Međutim, tenkovi koje smo vidjeli u Ukrajini, i po broju i po godini proizvodnje, nisu ni posljednji model zapadne tehnologije niti odraz njihovih stvarnih vojnih sposobnosti. Ovo više liči na otpisivanje nepotrebne vojne opreme nego na direktno učešće u ratu. Da, možda odbrambeni raketni sistemi poput Patriota ili ofanzivni kao što su Himars i Storm Shadow spadaju u nešto napredniju tehnologiju, ali opet njihova količina nije dovoljna da se napravi promjena na frontu. I mnogi vjeruju, da je Ukrajina zapravo namjerno dozirana kako bi što duže mogla da drži rusku vojsku u pripravnosti, a da je nikada ne porazi, kao dio taktike NATO pakta. Slabost ove strategije je naravno iskustvo koje je u međuvremenu stekla ruska vojska, koja bi u eventualnom prvom direktnom sukobu sa zemljama NATO-a sigurno dobila prve ratne bitke. Ali kada bi se mašinerija najbrojnijih, najmoćnijih i najrazvijenijih zemalja svijeta u potpunosti uključila u rat, Rusija sa jedva 144 miliona stanovnika ne bi mogla da izdrži taj udarac, čak i kada bi upotrijebila svo nuklearno oružje. Zaključak, jeste da je riječ o sukobu u kome postoji velika umiješanost zemalja NATO-a, ali to nikako nije direktan sukob između NATO-a i Rusije.
Rat sa tri pobjednika
Rusija je još veći pobjednik u bici koju de facto vodi sa cijelim svetom. Moskva i Putin su pokazali i dokazali da ni pod najtežim teretom ne savijaju leđa i ostvarili su veliki vojni, ekonomski, a donekle i propagandni trijumf. Posle događaja u Siriji, a posebno posle ovog u Ukrajini, povratili su reputaciju od Sovjetskog Saveza, da su sposobni ne samo da vode specijalne ratove sa SAD, već i da ih pobijede. Danas, i u Africi i u Latinskoj Americi, Rusiju poziva pojedinačno svaka država ili mala oružana formacija, koja se usudila da se suprotstavi hegemoniji Sjedinjenih Država. Dodatno, ekonomske veze sa Kinom i Indijom nikada nisu bile na tako visokom nivou, što znači da je Kremlj ne samo uspio da zaobiđe zapadnu blokadu, već i da od nje profitira. Sve to čini Kremlj činjenicom u svjetskoj geopolitici koja će imati još veću cijenu kada se pojačaju izvjesniji sukobi između Washingtona i Pekinga. Dakle, bez obzira na to što je današnja Rusija samo sjenka slave SSSR-a i Carske imperije, ona je ipak dovoljno tvrd orah, kojeg zapadnjaci po svemu sudeći ne mogu da slome ni poslije stotina godina neuspješnih pokušaja.
I naravno, najveći pobjednik u ovom ratu su SAD, koje su uspjele da jednim udarcem ubiju dvije muhe i zarate i zakrve dvije najveće slovenske i pravoslavne zemlje na svijetu. Samo šteta sa ovog aspekta je nenadoknadiva. Kao što Srbija nikada više u historiji neće imati utjecaja na Zagreb i Sarajevo, tako ni Rusija neće imati utjecaja na Ukrajinu. Ovo ne samo da je nanijelo štetu bilateralnim odnosima dviju država, već je i slomilo koncept panslavizma u njegovoj teorijskoj najgušćoj tački. Ono što će ostati od Ukrajine (a veliki dio će svakako ostati) ili će u potpunosti ići ka crkvenom ujedinjenju sa Vatikanom (Unijati) ili će, što je još strašnije, pokušati da uz pomoć Grčke ospore prevlast Moskovske patrijaršije u pravoslavnom slovenskom svetu. SAD su i ekonomski pobjednik, jer su uspjele da energetski ograniče Njemačku i, staviše, kao alternativu, gotovo nasilno im prodaju svoj komprimirani gas po cijeni mnogo većoj od one koju su plaćali za ruski gas. Dodatno, uspjeli su da gurnu Finsku i Švedsku u NATO na mala vrata, plus potpuno militariziraju Poljsku i Litvaniju kao sljedeći odbrambeni prsten. Osim toga, vjerovatno su našli priliku da u bliskoj budućnosti direktno se umiješaju u Moldaviju i Gruziju.
Jedina slabost ove njihove potencijalne blistave pobjede može biti činjenica da, u poker terminima, igraju sa svim čipovima u jednoj ruci. Kao što se trenutno 10 milionski Izrael sa strahom bori da pacificira stotine milione Arape, tako 300 milionske SAD žele da strahom drže pokornim ostalih sedam milijarde ljudi na svijetu. Reputacija Izraela na međunarodnom nivou je opala zbog ubijanja 21000 Palestinaca, ranjavanja više od 50.000 njih i uništavanja velikog dijela Pojasa Gaze. Doktrina o izraelskoj vojsci kao o ogromnoj sili propada, a ukoliko se to desi sa SAD onda to može dugoročno biti opasno za SAD.
Ukoliko Rusija zaista nastavi da bude tvrda kao i do sada, svaki poraz u svakom zaraćenom selu na periferiji bivšeg SSSR-a će se doživljavati kao direktan poraz SAD, što je samo po sebi katastrofa, jer oni samo sa strahom i mitom o nepobjedivosti vladaju svijetom svih ovih godina. Ako nestane prisutnog mita i straha, Washington će pasti u ruke barbara mnogo brže nego što je Rim pao u ruke Vizigota.
Ljubljana/Skopje 28.decembar 2023