Zahvaljujući rijetkim medijima i njihovim istraživačkim novinarima, javnost u Bosni i Hercegovini, ali i daleko izvan granica ove države, saznala je za mnoge afere, pljačke, korupciju, zloupotrebe vlasti.
Nema dana da na ulicama velikih gradova širom Balkana ne sretnete nekog visokog zvaničnika State Depatmenta kako šeta u društvu visokorangiranih diplomata iz Evropske unije. Balkan, a posebno Bosna i Hercegovina postali su globalno važni. Ovdje se raspetljavaju najzamršeniji čvorovi međunarodne politike. Razgovara se i dogovara kako povećati transparentnost u javnim nabavkama, nude se rješenja za zaustavljanje nepotizma u javnim institucijama, kriminalzuje se trgovina uticajem i provjerava porijeklo imovine poslijeratnih tajkuna i njihovih potomaka. Na salvetama se crtaju granice zloupotrebe položaja. Akteri razmjenjuju pakete antikoruptivnih mjera, žustro se raspravlja da li novi zakon o javnim nabavkama treba uvesti strožije sankcije ili je bolje rješenje uvođenje monitoringa samog procesa… Traže se rješenja za probleme ovog društva koje svakog dana klizi jednu godinu unazad. Trenutno smo zaglavili u predindustrijskom dobu ali, ne brinite, sigurno klizimo prema Srednjem vijeku.
Da, tačno je da klizimo ili bolje rečeno jurimo prema primitivnim oblicima društvenih uređenja jer sve ovo iznad toga nije tačno. Ne pregovara se o korupciji, o transparetnim javnim nabavkama, o nepotizmu, klijentelizmu, kleptokratiji, gušenju osnovnih ljudskih prava na liječenje, obrazovanje… na tri obroka dnevno! Mjesecima se razgovara i pregovara o „oduzetim nadležnostima“, o „trećem/četvrtom/petom… entitetu“, o izbornom zakonu… Neiscrpnim raspravama o građanskoj državi stremimo prema dikataturi malograđanski pseudoelita nad osiromašenim i opljačkanim etnijama.
Vještački kreirani problemi, zveckanje oružjem, prijetnje… namjerno se nameću kao tema kako bi se izbjegla odgovornost za stvarne probleme društva. Nametnute političke dileme o opstanku ili nestanku države, pozivi na očuvanje države ili suverenosti entiteta, ugroženosti etničkih skupina… Skoro da nema dana a da se u bh.medijima ne pojavi neka nova tema koja će biti uzrok političkih prepucavanja. Uglavnom su to teme koje nemaju suštinski uticaj na stvarni život.
Na koncu, to i jeste cilj nametanja takvih tema, kako bi se sakrili stvarni problemi i nesposobnost vlasti da ih rješava. Oni koji generišu taj narativ uglavnom su fokusirani na to kako da javna sredstva i resurse preusmjere u vlastite džepove i na račune njima bliskih tajkuna. Većina medija u BiH je pod kontrolom političkih aktera i rado pristaju da javnosti nameću režirane sukobe. Njihovi mediji rado učestvuju u održavanju atmosfere permanentnog sukoba. Naravno, svako od njih podržava stavove svojih političkih mentora. Dakle, dok se javnost bavi izmišljenim temama i nametnutim sukobima, odvija se korupcija na svim nivoima vlasti u BiH. Rijetki mediji koji pišu o korupciji, kriminalu vlasti, kleptokratiji, nepotizmu… na meti su stranačkih botova, pod stalnim tužbama za klevetu, prijete im, prate ih objavještajne službe, njihovi se telefoni prisluškuju, zastrašuju se njihovi izvori informacija i uvijek su na rubu egzistencije. Jer iza njih ne stoje nikakvi politički zaštitnici.
Zahvaljujući tim rijetkim medijima i njihovim istraživačkim novinarima, javnost u Bosni i Hercegovini ali i daleko izvan granica ove države saznala je za mnoge afere, pljačke, korupciju, zloupotrebe vlasti.
Predgled nekih od članaka istraživačkih novinara koji su doprinijeli borbi protiv korupcije pogledajte OVDJE