U utorak, 23.04.2019. godine, u Gradskoj vijećnici u Mostaru, održana je centralna manifestacija povodom obilježavanja Dana planete Zemlje u BiH, u organizaciji Centra za razvoj i podršku (CRP) iz Tuzle. Tim povodom su dodijeljene nagrade „Šampioni zaštite prirode – BH GREEN AWARDS 2019“.
Dobitnik ove prestižne nagrade iz oblasti zaštite životne sredine i okoliša, u kategoriji Neformalne grupe građana, je„Let's Do It“ Tuzla, projekat posvećen čišćenju ilegalnih deponija otpada, sadnji drveća i ekološkoj edukaciji stanovništva svih dobnih skupina. Kroz sedam godina rada i djelovanja, u okviru ovog projekta realizovano je ukupno sedam terenskih akcija čišćenja ilegalnih deponija otpada i šest terenskih akcija sadnje drveća, kao i veći broj pilot akcija, u kojima je učešće uzelo preko 6.500 učesnika, a koji su zajedničkim snagama iz prirodne sredine uklonili 237 tona otpada i zasadili 6.200 sadnica raznih vrsta drveća.
„Čast i zadovoljstvo nam je primiti ovu prestižnu nagradu, koja je svojevrsno priznanje za naš višegodišnji rad, trud i angažman. Već sedam godina aktivno radimo na rješavanju problematike ilegalnog deponovanja otpada, ali i drugih aktuelnih ekoloških problema u našem gradu i cijeloj Bosni i Hercegovini. S tim u vezi, nastojimo ukazati stanovništvu na mnogobrojne negativne aspekte ove pojave te im dati mogućnost da učešćem na terenskim aktivnostima koje organizujemo daju svoj doprinos zaštiti životne sredine i okoliša. Zahvaljujemo se organizatorima kampanje, ali i svima onima koji su svojim glasom podržali naš rad i time nam omogućili da budemo dobitnici ove laksave titule.“, izjavio je Adnan Imamović, izvršni koordinator projekta „Let's Do It Tuzla“.
Od 2013. godine, na inicijativu članova Organizacionog odbora „Let's Do It Tuzla“, pokrenut je program ekoloških edukacija pod nazivom „Mala škola ekologije“, s ciljem edukacije osnovnoškolske i srednjoškolske populacije o značaju očuvanja životne sredine i okoliša, dok su aktivnostima obuhvaćeni i mališani iz tuzlanskih predškolskih ustanova. Za šest godina svoga djelovanja, „Mala škola ekologije“ posjetila je sve tuzlanske osnovne i srednje škole, održavši ukupno 187 jedinstvenih prezentacija. Na navedenim edukacijama obuhvaćeno je preko 8.000 učenika. Program se realizuje uz pomoć i podršku Ministarstva obrazovanja i nauke pri Vladi TK, kao i kompanije Eko život d.o.o. Tuzla, ovlaštenog operatera sistema za upravljanje ambalažnim otpadom, koji su dobitnici BH GREEN AWARDS u 2018. i 2019. godini u kategoriji „Poslovni subjekti“.
Projekat „Let's Do It Tuzla“ djeluje u okviru pokreta „Let's Do It Bosna i Hercegovina“, koji je sa svojim radom i djelovanjem počeo 2012. godine i do sada je u volonterskim akcijama čišćenja ilegalnih deponija otpada i sadnje drveća učestvovalo 181.522 volontera, koji su očistili oko 13.200 tona otpada i zasadili 436.491 sadnica raznih vrsta drveća. Volonterske akcije „Let's Do It – očistimo zemlju za 1 dan“ i „Let's Do It – milion sadnica za 1 dan“ su do sada organizovane u 115 općina i gradova i cilj je projektom obuhvatiti sve općine i gradove u Bosni i Hercegovini.
„Let's Do It“ u Bosni i Hercegovini je dio svjetskog pokreta „Let’s Do It World“ u kojem učestvuje 168 zemalja i u kome je do sada uzelo učešće više od 35.000.000 volontera.
Kampanju “Šampioni zaštite prirode, BHGREEN AWARDS“ 2019. po treći put u BiH realizuju Centar za razvoj i podršku iz Tuzle (CRP) uz podršku Ambasade Republike Češke, UNDP, GIZ, Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Fonda za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske. Cilj kampanje je promovisati korisne, inovativne i kreativne pristupe očuvanju prirode i životne sredine u našoj zemlji te pronaći pozitivne primjere koji uspješno promovišu prave vrijednosti u oblasti zaštite životne sredine i koji kao takvi mogu motivisati i druge.
Nagrada je dodijeljena pobjednicima u kategorijama: grad/općina/opština, poslovni subjekti, organizacije/nvo/fondacije, škole/obdaništa, građanka i građanin (pojedinci, građani i građanke do 30 i preko 30 godina starosti) i neformalne grupe građana – građanske inicijative.