Shodno preporuci Federalne uprave civilne zaštite Sarajevo, za preduzimanje preventivnih mjera zaštite i spašavanja od požara na otvorenom prostoru,na području Federacije Bosne i Hercegovine, Služba civilne zaštite grada Tuzla, u cilju sprečavanja povećane opasnosti i pojave požara u predstojećoj proljetno/ljetnoj sezoni izdaje slijedeće Upozorenje:
SMEĆE I TEHNOLOŠKI OTPAD I LOŽENJE VATRE NE RADITI NA OTVORENOM PROSTORU U BLIZINI POŽARNO OPASNIH OBJEKATA, ŠUMA I POLJOPRIVREDNIH POVRŠINA ZASIJANIH ŽITARICAMA I DRUGIM KULTURAMA.
ORGANSKI OTPAD NE SPALJIVATI , NEGO DA GA KORISTITI ZA DOBIJANJE KVALITETNOG ORGANOSKOG ĐUBRIVA.
OKO STAMBENIH I DRUGIH OBJEKATA UKLONITI OTPAD I NISKO RASTINJE, KOJE MOŽE PRENIJETI POŽAR.
PRILIKOM BORAVKA U PRIRODI VODITI RAČUNA O MOGUĆIM UZROČNICIMA POŽARA: NEUGAŠENI OPUŠCI, NEUGAŠENA VATRA, BAČENI STAKLENI PREDMETI, AMBALAŽA I DRUGO.
UKOLIKO JE SPALJIVANJE NEOPHODNO GRAĐANI SU TO DUŽNI UČINITI UZ POŠTIVANJE SLJEDEĆIH MJERA:
- Spaljivati suhi korov i biljni otpad na dovoljnoj udaljenosti od ruba šumskog zemljišta,
- Spaljivanje vršiti u za to pripremljenim rupama ili na tlu koje mora biti očišćeno od trave i drugog zapaljivog materijala,
- Ne spaljivati otpad ukoliko vremenski uslovi to ne dopuštaju (vjetar, velike vrućine)
- Oko otpada koji se spaljuje očistite prostor od drgog zapaljivog materijala da ne bi došlo do širenja vatre,
- Ne spaljivati istovremeno sav otpad, paliti ga u manjim količinama,
- Pri spaljivanju korova i biljnog otpada moraju biti prisutne osobe koje su zapalile vatru, i imati osnovna sredstva i opremu za početno gašenje požara (lopatu i posudu sa vodom) pored mjesta na kojem se vrši spaljivanje ,
- Ne napuštati mjesto paljenja sve dok se vatra ne ugasi.
ZAKONOM O ZAŠTITI OD POŽARA I VATROGASTVU NA PODRUČJU TUZLANSKOG KANTONA („Službene novine Tuzlanksog kanotna“ broj:1/12) članom 37. predviđeno je novčanom kaznom od 100 DO 800 KM kaznit će se za prekršaj fizičko lice, ako svojim postupcima ugrožava živote i imovinu drugih vlasnika ili pojedinaca.
AKO I PORED SVIH PODUZETIH MJERA IPAK DOĐE DO POŽARA POTREBNO JE ODMAH OBAVIJESTI PROFESIONALNU VATROGASNU JEDINICU NA BROJ 123 i OPERATIVNI CENTAR CIVILNE ZAŠTITE NA BROJ 121.