Kult(ura)

Tri decenije tišine – ‘San o Ocu’ na RTV TK

Dokumentarni film “San o Ocu”, u produkciji RTVTK premijerno će biti prikazan u četvrtak, 10.07.2025. godina u 21:00. Dokumantarac autorsko je djelo novinarke i urednice obrazovno dokumentarnog programa RTVTK , Erde Redžepagić i Emira Hukića – ovog puta u ulozi režisera i producenta – nastao kao snažna refleksija povodom tridesete godišnjice genocida u Srebrenici. Inspirisan naslov knjige Uzeira Bukvića “San o ocu: Srebrenica, petnaest godina kasnije” (2010), film slijedi intimne životne staze Ikbala Memića i Ermine Selimović Mehić, djece čiji su očevi ubijeni u crvenim danima jula 1995.

 


Putovanje počinje u tišini neutralnih kadrova prirode, ali brzo otkriva ono što ne bismo trebali zaboraviti – masovne grobnice, nišani u Potočarima i mezari koji šute, no nose duga sjećanja. Ikbal, rođen 1993. u bijegu iz Kamenice, nosi ime i ezan majke i očeva požrtvovanja – njegov otac, ubijen u Kravici 13. jula 1995., pronađen je tek 2004. u masovnoj grobnici Glogova, ukopan je iste godine u Potočarima. Njegov gubitak za sobom ostavlja tišinu ponosa, ali i neizbrisivu prazninu.

Panonika

 


Ermina, pak, nosi trag – miris očeve dukserice – jedini simbol života kojeg nije doživjela. Njena fotografija uz nišan, uz jecaje i fatihu, emotivno je središte filma i simbol rane koja i danas ne zacjeljuje. Emirov režiserski potez i produkcijska posvećenost oživljavaju priče koje nisu samo dio kolektivnog pamćenja, nego i lični dokumenti bola i sjećanja. Snažne vizualne slike Muhameda Kahrimanovića i dojmljiva montaža Begzada Musića dodatno produbljuju emotivni doživljaj filma. Snimke dronom uradio je Eldin Bosankić. Posebnu težinu i toplinu donosi sugestivni glas Irfana Kasumovića, glumca, čije je istančano osjećanje za riječ unijelo posebnu emotivnu dimenziju u uvodni tekst dokumentarnog filma „San o Ocu“.

Između 11. i 16. jula 1995., tim genocidom na teritoriji Srebrenice ubijeno je više od 8.372 bošnjačkih muškaraca i dječaka – što je prvi evropski genocid nakon Drugog svjetskog rata. Haški tribunal (ICTY, 2004) i Međunarodni sud pravde (ICJ, 2007) potvrdili su da je riječ o genocidu, a i danas se traga za više od hiljadu nestalih.

RTV TK se ovom produkcijom jasno opredijelila – pravim medijskim sadržajem potaknuti dijalog i osvježiti historijsku memoriju: genocid ne umire smrću – živi u onima koji su ostali s nedovršenim pričama. Svaki pojedinac, vojni naredbodavac i pomagači genocida moraju biti izvedeni pred lice pravde – to je moralni imperativ i civilizacijska odgovornost. Nedavna uspostava 11. jula kao Međunarodnog dana sjećanja na Srebrenicu kroz rezoluciju UN (podržanu od 84 zemlje, uz 19 protiv) dokaz je da ovo sjećanje mora postati trajno globalno obilježje .
Ako dopustimo šutnju, negiranje ili zaborav – postajemo saučesnici. Film nas podsjeća da kolektivna zaboravnost prerasta u opasnost, dok suočavanje sa prošlošću predstavlja našu jedinu šansu da se ovakvi zločini nikada ne ponove.

 

Premijera: četvrtak u 21:00 na RTV TK – pogledajte i postanite čuvari istine i sjećanja.

Na vrh