Kult(ura)

„A kao Srebrenica“ – pozorišni čin sjećanja i otpora zaboravu

U vremenu kada svijet još uvijek traga za odgovorima na pitanja pravde, istine i pomirenja, pozorište ostaje prostor hrabrog suočavanja s prošlošću. Upravo iz tog prostora dolazi predstava „A kao Srebrenica“, autorsko djelo italijanske umjetnice Roberte Biagiarelli, koja već više od dvije decenije kroz scensku izvedbu svjedoči o tragediji genocida počinjenog nad Bošnjacima u julu 1995. godine u Srebrenici. Predstava će u sklopu dana obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici biti izvedena u Narodnom pozorištu Tuzla u srijedu, 09. jula u 19:30 sati, a ulaz na predstavu je slobodan.

Ova snažna monodrama, nastala 2003. godine, među prvim je evropskim umjetničkim djelima koja se na direktan i angažovan način bavi temom srebreničkog genocida. Predstava je rezultat autentičnog terenskog istraživanja, razgovora s preživjelima, porodicama žrtava, aktivistima, novinarima i međunarodnim promatračima. Biagiarelli, kao autorica, glumica i svjedokinja, donosi istinitu priču prožetu ličnim doživljajem, moralnim preispitivanjem i dubokim osjećajem odgovornosti prema žrtvama i budućim generacijama.

Predstava „A kao Srebrenica“ nije samo čin umjetnosti – ona je politički i etički stav, poziv na sjećanje i protivljenje ravnodušnosti. U njoj, Srebrenica nije samo geografsko mjesto, već simbol dehumanizacije, izdaje, tišine i bola, ali i snage, dostojanstva i borbe za pravdu. Kroz minimalističku scensku postavku i emotivno snažan glumački izraz, publika se suočava s neizgovorenim istinama, pitanjima krivice i odgovornosti, ali i mogućnošću iscjeljenja kroz njegovanje kulture pamćenja.

Panonika

Monologo SREBRENICA di Roberta Biagiarelli

Predstava se izvodi na italijanskom jeziku, uz prijevod na B/H/S i engleski jezik. Tokom dvije decenije izvođena je u desetinama gradova širom Evrope – od Italije, Bosne i Hercegovine i Srbije, do Njemačke, Belgije i Francuske, a svuda je izazvala snažne emotivne reakcije i duboke razgovore.

Pozivamo sve medije, kulturne radnike, aktiviste, nastavnike, mlade ljude i građane da prisustvuju ovom jedinstvenom događaju. Suočavanje s prošlošću kroz umjetnost jedan je od najvažnijih koraka ka društvu u kojem se zločini ne poriču, a žrtve ne zaboravljaju. Neka „A kao Srebrenica“ bude pozorišna večer istine, sjećanja i nade.

 

Na vrh