Kult(ura)

Dani obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici: Pozorište kao glas sjećanja i otpora

Povodom obilježavanja 30 godina od genocida u Srebrenici, tokom jula na sceni Narodnog pozorišta Tuzla bit će izvedene dvije snažne i potresne pozorišne predstave, koje kroz umjetnost čuvaju kolektivno pamćenje i svjedoče o istini, boli i dostojanstvu žrtava.

Monodrama “A kao Srebrenica”

Panonika

Monodrama italijanske autorice i glumice Roberte Biagiarelli, kroz intimnu i emotivnu priču suočava publiku s traumom, istinom i odgovornošću. Tekst predstave potpisuju Roberta Biagiarelli, Simona Gonella i Giovanna Giovannozzi, a režiju Simona Gonella. Predstava koja je do sada imala preko 700 izvođenja u više od 20 godina od premijere, inspirisana je stvarnim događajima i svjedočanstvima, a snažno rezonira i trideset godina nakon tragedije. “A kao Srebrenica” je predstava koja propituje evropsku odgovornost i šutnju kroz ličnu i dokumentarnu perspektivu autorice. Predstava će na sceni Narodnog pozorišta Tuzla biti izvedena 09. jula u 19:30 sati.

 “Cjetovi Srebrenice”

“Cjetovi Srebrenice” je predstava koja je nastala u koprodukciji Sarajevskog ratnog teatra (SARTR), Međunarodnog festivala MESS i Teatra LegalAliens iz Londona, inspirisana je ilustrovanim romanom Aidana Hehira, a režiju predstave potpisuje  Lara Parmiani. Ova originalna predstava okuplja profesionalne glumce iz Bosne i Hercegovine, Ruande, Ukrajine i Irske, spajajući izvorni tekst s fizičkim teatrom, animiranom projekcijom i ličnim svjedočanstvima – povlačeći paralele između zločina i sadašnje stvarnosti. Predstava postavlja pitanja – kako se sjećanje čuva, kako se dijeli i zašto nikada ne smije izblijediti.

U predstavi igraju: Selma Alispahić (SARTR), Taz Munyaneza, Valeria Pogolsha, Edin Suljic i Cillian O’Donnchadha. Predstava se odvija kao poetska, politička i vizuelno upečatljiva meditacija o gubitku, odgovornosti i otporu. Predstava će se na sceni tuzlanskog pozorišta izvesti 12. jula u 20:00 sati.

Obje predstave suočavaju publiku s naslijeđem genocida kroz inovativne teatarske forme, potresna lična svjedočanstva i autentične umjetničke izraze. Ovaj program ne nudi samo umjetnički doživljaj, već i snažnu društvenu i edukativnu poruku – da sjećanje mora biti aktivno, otporno i trajno.

Izvođenja ovih predstava dio su šireg programa koji se realizira u okviru obilježavanja 30 godina od genocida – ne samo kao komemoracija, već i kao platforma za umjetnički otpor poricanju i revizionizmu.

Pozivamo javnost, medije, obrazovne institucije i međunarodne partnere da prisustvuju ovom važnom kulturnom i memorijalnom događaju – jer Srebrenica je univerzalni simbol borbe za istinu, pravdu i ljudsko dostojanstvo.

Ulaz na obje predstave je slobodan.

Na vrh