Osnovana prije pet godina, Srednja „Savremeno – umjetnička škola“ Tuzla ove školske godine izvodi prve maturante čime u nomenklaturi zanimanja, Bosna i Hercegovina i regija dobijaju prve školovane „Izvedbene animatore dramske umjetnosti i edukacije“ i „Omladinske lidere“
Kolektivni maturski rad učenika IV razreda (Smjer: Izvedbeni animator dramske umjetnosti i edukacije“) kroz predmet „Pozorišna predstava“ čini istraživački projekat o historijskim refleksijama i savremenom razumijevanju Georgea Orwella kroz produkciju pozorišne predstave „Sretan rođendan“ nastale po motivima Orwellovog teksta „Životinjska farma“ a u koprodukciji s Pozorištem mladih Tuzle.
Radnja predstave smještena je u jednu od balkanskih porodica u kojima se proslava djetetovog rođendana, pored zabave od značaja za dijete, još uvijek doživljava kao povod za porodična okupljanja na kojima na površinu uglavnom isplivaju nerazriješeni porodični i bračni odnosi, ovisnost o alkoholu, strah od neizvjenosti i nezaposlenosti, te ilegalno posjedovanje oružja kao gorući problem u Bosni i Hercegovini.
Tako na ovoj proslavi na kojoj se slavi 15 – ti rođendan dječaka i uz prisustvo društva iz njegovog razreda, dolazi do propitivanja tema nasilja u porodici, utjecaja političkih sistema i društvenih procesa na ishode u odgoju. U krajnosti, kroz igru djece koja se, umjesto rođendanske zabave, po uputama oca zapravo igraju uloga iz Orwellove „Životinjske farme“ propituju se današnji međusobni odnosi djece i mladih, kritikuju naslijeđeni obrasci u ponašanju i negativne strane patrijarhata, propituje se individualizam, želja za vlašću, prisustvo predrasuda, manjak empatije, nedostatak razumijevanja!
U predstavi igraju učenici: Adi Atlić, Ermin Suljkić, Iris Stuhli, Daina Anić, Reina Anić, Lejla Lamija Mešanović, Asja Bratovčić, Nedžma Hasanhodžić, Tatjana Aćimović, Sara Miščević, Karla Šimić, Alema Avdibašić, Elma Smajilbegović i Tarik Ćivić. Dodatno u predstavi igraju glumci Pozorišta mladih Tuzle: Ajla Mušanović, Mirza Mujagić, Vedad Naimkadić, Melisa Smajić, Tarik Dedajić i Eldar Hamzić.
Mentorstvo i režiju predstave potpisuje profesor Adnan Mujkić.
Premijerna izvođenja zakazana su za nedjelju, 27.4.2025. godine u 16.00h i 19.00h, te u utorak, 29.4.2025. godine u 20.00h na sceni Pozorišta mladih Tuzle. Informacije i rezervacije mjesta na 061 36 56 00.
Za sve roditelje i učenike devetog razreda osnovnih škola Tuzlanskog kantona zainteresovanih za upis Savremeno – umjetničke škole u prvom junskom roku, pozivom na navedeni broj, osigurane su gratis karte. Predstava nije za uzrast ispod 12 godina.
