Kult(ura)

Akademski slikar Dario Pehar: Drago mi je što će u Tuzli bit predstavljena moja izložba čije slike nose snažnu poruku

Izložba slika “Voda”, akademskog slikara Daria Pehara bit će upriličena u utorak, 22. travnja, u 19, 00 sati, u Galeriji Kristian Kreković u Franjevačkom samostanu Tuzla, a u organizaciji HKD Napredak Glavna podružnica Tuzla i Franjevačkog samostana Tuzla.

Na ovoj jedinstvenoj izložbi, publika će moći vidjeti radove ovog istaknutog umjetnika, koji su nastali u razdoblju od 2018. godine pa sve do ove godine.

“Većina tih slika koje ću izložiti naslikao sam prošle i ove godine. Izložba se sastoji od odabranih radova iz dva slikarska ciklusa. Motivi koji su zastupljeni u prvom ciklusu  „Izgubljen u antropocenu“ su motivi bijelog medvjeda, ledolomaca, ledenjaka i nepoznatih, izmišljenih krajolika koji asociraju na daleke arktičke predjele. Međutim, isto tako poneki otoci koji se pojavljuju na slikama mogu asocirati na mediteranske otoke, što ukazuje na povezanost i ovisnost našeg podneblja s udaljenim krajevima našeg planeta. Ti nepoznati krajolici stapaju se i prožimaju s apstraktnim izrazom pomoću kojeg na ekspresivan način prikazujem otapanje i urušavanje (ubijanje) leda , tako da su moje slike neka vrsta simbioze figurativnog i apstraktnog slikarstva”, kaže nam akademski slikar Dario Pehar.

Kod drugog ciklusa koji se zove „Vodopadi“ dominantan je motiv vodopada, s ljudskim figurama ili bez njih. Te figure, odnosno ti kupači djeluju inferiorno u odnosu na veličanstvenu snagu prirode.

“Kupači se konstantno nalaze u opasnosti, konstantno su na rubu katastrofe, jer vodopadi prijete da će ih „progutati“. Na taj simboličan način prikazujem odnos između čovjeka i prirode, odnos u kojem se danas, u vremenu antropocena čovjek kocka sa svojom sudbinom. Ova dva ciklusa se međusobno prožimaju i nadopunjuju što se najbolje može vidjeti iz motiva na slici koja se zove „Na rubu“, iz 2024.godine”, ističe Pehar.

Inspiracija koja ga je vodila u nastajanju ovih djela, govori Pehar za Hrvatski glasnik, je veličanstvena snaga prirode i pojava antropocena, novog vremena u kojem je čovjek svojom pohlepom, svojim neodgovornim odnosom prema prirodi doveo u opasnost svoj opstanak. Također, htio je prikazati izgubljenost i zbunjenost pojedinca koji okružen kaosom pokušava naći svoje utočište.

Pehar je istinski umjetnik i vrlo često ističe da je slikarstvo njegova opsesija.

“Svatko  svoje vrijeme pokušava iskoristiti za svoje želje i potrebe. Ja svoje vrijeme želim iskoristiti radeći nešto što je kreativno, a slikarstvo je kreativan proces, slikarstvo je moje utočište u kojem stvaram svoje svijetove. Inspiraciju imam uvijek, nikada mi nije nedostajala. Već sada imam puno ideja za buduće slikarske cikluse.”

 

Umjetnost i kultura općenito spajaju ljude. Zato nas je zanimalo, što ovaj veoma cijenjeni umjetnik misli,  zaboravljamo li u ovakvim turbulentnim vremenima na snagu umjetnosti i onoga što nam umjetnici pružaju, a to su prilike za susrete, upoznavanje i širenje vidika…

“Istina je da umjetnost i kultura šire vidike, uče toleranciji, duhovno obogaćuju i oplemenjuju. Međutim, ovo se odnosi samo na konzumente, oni mogu osjetiti snagu umjetnosti na svjesnoj, ali i na podsvjesnoj razini. Pravo je pitanje kako povećati taj broj konzumenata jer živimo u vremenima u kojima ima previše površnosti, mediokriteta i kiča. Ovo je vrijeme u kojem je postalo normalno da će prije medijski prostor dobiti netko tko se bavi „umjetnošću“ iz hobija i koji je slučajno otkrio svoj „talent“ nego netko tko se za to školovao i čitav život se bavi umjetnošću.  Borba za veći utjecaj umjetnosti mora biti permanentna i mora biti podržana od strane države i njenih institucija. Umjesto toga svjedoci smo omalovažavanja, ignoriranja naše struke i smanjenja tjednog  broja sati likovnog odgoja u osnovnim školama na samo jedan školski sat.”

Ipak, kaže nam Pehar, u zadnje vrijeme postoje i neki svijetli primjeri od kojih vrijedi istaknuti osnivanje Muzeja moderne umjetnosti  u Mostaru  i razvoj  Međunarodnog kiparskog simpozija Kornica koji je svojevrsni  fenomen dugogodišnjeg ulaganja u umjetnost i to  u jednoj maloj sredini.

 Zanimala nas je i njegova osobna suradnja kao umjetnika s HKD Napredak.

“HKD Napredak – Podružnica Široki Brijeg prije dvije godine predstavilo je prvo Bijenale suvremene sakralne umjetnosti. Tema me privukla, djelovala mi je kao neki novi izazov jer se sve do tada uopće nisam intenzivnije bavio sakralnom umjetnošću. Pogotovo mi je bilo zanimljivo to što je naglasak bio na suvremenom pristupu, jer je upravo sakralna umjetnost ona koja stoljećima robuje tradicionalnim likovnim izrazima i rijetko pruža šansu nekoj novoj estetici. Prijavio sam se na taj natječaj na bijenale s radom koji se zove „Pedagoška mjera“ i osvojio prvu nagradu Grand prix. Tako je došlo do suradnje između mene i HKD Napredak i do realizacije ove izložbe u galeriji Kristian Kreković”, kaže na Dario Pehar i dodaje da HKD Napredak čini velike napore u podržavanju i promoviranju umjetnika i umjetnosti u našoj državi, organiziranjem izložbi, likovnih kolonija, koncerata i promoviranjem knjiga.

“Bio sam učesnik na nekoliko likovnih kolonija u organizaciji HKD Napredak koje su se održale u Bistarcu i Breškama, te sam se osobno uvjerio u kvalitetan pristup, vrhunsku organizaciju i gostoprimstvo. Želim vam još puno uspješnih projekata u budućnosti i nadam se kako ćemo i dalje uspješno surađivati”, kaže nam Dario Pehar, umjetnik koji nam dolazi u Tuzlu sa svojim radovima koji nose snažnu poruku za svakoga čovjeka.

hrvatskiglasnik.ba

Na vrh