Komentari

Istekle Denisove garancije: Kraj EUFOR(ije)!

Na taj način istekle su garancije koje je u Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, nakon mukotrpnih i besmislenih sastanaka, donio bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović.

Piše: Avdo Avdić/Istraga

Stvari stoje ovako: Milorad Dodik je osuđen zbog nepoštovanja odluka OHR-a. Nije osuđen zbog nepoštovanja odluka institucija BiH. I sada taj isti OHR zbog kojeg je Milorad Dodik osuđen, kaže da neće suspendovati Dodikove zakone koji ruše bh. institucije.

Na taj način istekle su garancije koje je u Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, nakon mukotrpnih i besmislenih sastanaka, donio bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović. Samo dva naslova na portalu Klix, objavljena u roku od sat vremena pokazala su besmisao cjelokupne Bećirovićeve politike koja bošnjačkom korpusu daje lažnu nadu da će neko sa strane braniti državu Bosnu i Hercegovinu.

Prvi naslov glasi: “Bećirović nakon sastanka (sa ambasadorima): Međunarodna zajednica neće tolerisati pokušaje narušavanja Dejtonskog sporazuma”,

Drugi naslov, objavljen sat kasnije, glasi: “PIC osudio odluke NSRs: Iskoristiti domaće instrumente za zaštitu Ustava BiH”.

Ukratko, Denisove garancije su istekle. Ako ih je ikada bilo. Sjeća li se neko ove rečenice lorda Davida Owena izgovorene u trenucima dok su oči Bosanaca i Hercegovaca bile usmjerene ka Zapadu, u trenucima dok je Srbija (a kasnije i Hrvatska) provodila agresiju na BiH?

“Don't, don't, don't live under this dream that the West is going to come and sort this problem out. Don't dream dreams”.

– Nemojte, ponovio je više puta lord Owen, sanjati snove da će Zapad doći i riješiti probleme u BiH.

– Ne sanjajte snove – ponovio je Owen.

Treba biti iskren i reći – nekoliko godina kasnije Zapad je reagirao. Nije reagirao tokom genocida u Srebrenici. Reagirao je u trenucima kada je počela velika ofanziva Armije RBiH na području Krajine.

Trideset godina kasnije, mir u BiH je ugrožen. Stranci šalju poruku sličnu onoj lorda Davida Owena.

“Članovi PIC-a dalje naglašavaju važnost korištenja svih domaćih pravnih lijekova za očuvanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Lideri bi trebali u potpunosti usmjeriti svoju energiju ka postizanju napretka, uključujući put prema Evropskoj uniji, sa svim njenim koristima za građane BiH”, poručuje Zapad.

Ili, prevedeno na engleski jezik: “Don't, don't, don't live under this dream that the West is going to come and sort this problem out. Don't dream dreams”.

U trenucima dok se svjetski poredak raspada, ministar vanjskih poslova obilazi studije sarajevskih televizija, a bošnjački član Predsjedništva, dakle vrhovni komandant Oružanih snaga BiH, pomoć traži od “neutralnog EUFOR-a” i “međunarodne zajednice” koja mu, odmah nakon sastanka, poručuje: “Don't dream dreams”.

EUFOR(ija) je gotova. Suočimo se se s istinom. Američki State Department NIJE pozdravio presudu Miloradu Dodiku. Američki State Department je tu presudu “primio k znanju”.

“Primamo na znanje današnju presudu Suda Bosne i Hercegovine predsjedniku Republike srpske Miloradu Dodiku”, poručila je glasnogovornica State Departmenta Tammy Bruce.

Nigdje Tammy nije napisala da State “podržava presudu”. “We acknowledge” može značiti mnogo toga, ali nikada ne znači “podržavamo” ili “pozdravljamo”.

Evo poređenja. Kada je 5. aprila objavljena prvostepena presuda premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću, iz Ambasade SAD-a, ali sigurno ne bez odobrenja State Departmenta, je saopćeno:

“Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju nezavisne i hrabre institucije koje provode zakone, tužilaštva i pravosudne institucije koje rade u ime građana ove zemlje na istraživanju, procesuiranju i kažnjavanju korupcije kako bi istražili procesuirali i kaznili korupciju koja opterećava demokratiju i ekonomiju Bosne i Hercegovine, a koja potiče brojne građane ove zemlje da je napuste i izgrade živote sebe i svoje porodice negdje drugdje.

Istraživanje za istraživanjem i podaci za podacima pokazuju kako građani ne vjeruju ovim institucijama, a korupcija postaje sve gora. Uvijek smo pozivali pravosudne institucije da pozovu moćnike na odgovornost”.

Ko ne vidi razliku između ova dva saopćenja objavljena nakon prvostepene presude Novaliću i prvostepene presude Dodiku, sigurno će vjerovati u one istekle garancije koje je Denis Bećirović skupljao mjesecima.

Kaže, dakle, OHR: “Don't dream dreams”. Kaže PIC da bh. institucije moraju riješiti problem zvani Dodikovi zakoni kojim se, faktički, provodi državni udar.

Na stranici OHR-a možete, recimo, pronaći da je Ured visokog predstavnika suspendirao primjenu Zakona o državnoj imovini Rs. I tada su postojale institucije BiH, ali je OHR odlučio da reagira, ne čekajući odluku Ustavnog suda BiH.

Zbog čega se tada nije primjenjivao princip koji sada predlaže PIC da bh. institucije riješe to pitanje? Odgovor je jednostavan – zbog toga što je tada u PIC-u sjedio Michael Murphy, penzionisani američki ambasador.

OHR je, ne tako davno, preuzimao ulogu institucija BiH. A sada, kada Milorad Dodik upravo zbog OHR-a napada institucije BiH, OHR kaže – neka se institucije BiH same izbore.

Sjećate li se odluka Ustavnog suda BiH kojima je zabranjeno obilježavanje dana RS? Najmanje pet godina u nizu vlasti Republike Srpske su kršile odluku Ustavnog suda BiH.

Nijednom Tužilaštvo BiH nije podiglo optužnicu (osim one kada su optužili pogrešne osobe, a Sud BiH jedva dočekao da je odbije potvrditi) protiv bilo kojeg zvaničnika Republike Srpske zbog toga. Michael Murphy nije bio tako agilan s pritiscima na Tužilaštvo BiH da se vlasti Rs optuže zbog neprovođenja odluka Ustavnog suda BiH, iako je to bilo krivično djelo.

Onda je Schmidt izmijenio Krivični zakon BiH i uveo krivično djelo nepoštivanja odluka OHR-a. Tužilaštvo BiH je, pod pritiskom stranaca, optužilo Dodika za to krivično djelo, iako ga je, po mnogo osnova, moglo optužiti za neprovođenje odluka “domaće institucije” koja se zove Ustavni sud BiH.

Sud BiH nije imao izbora, osim da, na osnovu važećeg zakona, osudi Dodika. Dodik je uzvratio zakonima kojima ruši Sud BiH, Tužilaštvo BiH i kompletno državno pravosuđe.

Šta rade stranci? Pozivaju domaće institucije da se izbore sa Dodikom.

Mogu li? Mogu. Jer domaće institucije su presudom Dodikom spasile “OHR”. Iako OHR ima mandat da spašava institucije BiH.

Na vrh