Vlada Tuzlanskog kantona održala je danas 82. redovnu sjednicu, na kojoj je značajan dio vremena posvetila problemima nastalim iz lošeg donosa Vlade Federacije Bosne i Hercegovine prema ovom dijelu BiH.
– Utvrdili smo prijedlog izmjena i dopuna Budžeta TK za ovu godinu, koji je manji za 17 miliona KM u odnosu na aktuelni. Razlog za izmjene je izostanak transfera s nivoa FBiH u iznosu od 39 miliona KM, koji smo mi ugradili u ovogodišnji budžet. Ovaj transfer u prethodne dvije godine uredno smo dobijali i implementirali – rekao je premijer TK Irfan Halilagić.
Nakon izmjena Budžet TK za 2024. godinu iznosi 712.312.656 KM, Vlada TK je rebalansom osigurala nedostajuća sredstva u iznosu od 4.635.630 KM za naknade za nezaposlene majke porodilje, kao i dodatnih 1.270.000,00 KM za podršku poljoprivrednoj proizvodnji i ruralnom razvoju.
Osiguran je milion KM za Međunarodni aerodrom Tuzla za realizaciju projekta ugradnje svjetala centralne linije na poletno sletnoj stazi, 500.000 KM za isplatu pomoći gradovima i općinama u Hercegovini pogođenim poplavama, 340.000,00 KM za realizaciju Akcionog plana energetske efikasnosti javnih objekata na području TK, kao i 100.000,00 za sufinansiranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH.
– Druga važna tačka u odnosima s FBiH je Univerzitetski klinički centar (UKC) Tuzla, jer 21. novembra istječe rok za implementaciju presude Ustavnog suda FBiH, kojom su naložene određene obaveze Skupštini i Vladi TK te Parlamentu i Vladi FBiH, s ciljem upisa ove zdravstvene ustanove u sudski registar.
Pred sobom imam niz akata od svih institucija TK, Skupštine TK, predsjednika Skupštine TK, Radne grupe koju je imenovala Skupština TK, Vlade TK, premijera i na kraju Ministarstva zdravstva TK, koji su upućeni premijeru FBiH i Ministarstvu zdravstva FBiH, s ciljem da sjednemo i razgovaramo na temu implementacije presude.
Do danas nismo uspjeli zakazati niti jedan službeni sastanak na nivou premijera s ciljem realizacije presude. Ministarstvo zdravstva FBiH je pokušalo biti kopča, s ministrom Nedeljkom Rimcem i njegovim saradnicima smo imali sastanke. Ministar Rimac je, pouzdano znam, tražio od premijera FBiH Nermina Nikšića da se održi sastanak dva premijera, ali zbog kompliciranih odnosa nije ga uspio ubijediti da taj korak napravi – rekao je Halilagić.
Na današnjoj sjednici Vlada TK je utvrdila više prijedloga odluka kojima se stanje osnivačkih prava nad UKC-om Tuzla vraća u pređašnje stanje, odnosno kojom se Vlada FBiH uvodi kao jedan od suosnivača Kliničkog centra, a data je i saglasnost i na Statut UKC-a Tuzla.
– Radi se o odlukama koje je Skupština TK stavila van snage prošle godine. Mi te odluke puštamo u skupštinsku proceduru i to je formalni čin i pravna radnja s ciljem da ovaj proces započenemo. To do sada nismo uradili, jer smo smatrali da prvo trebamo utvrditi hodogram aktivnosti, ali za to nismo imali sagovornika.
Za nas je prioritet da razgovaramo o tekstu ugovora o međusobnim pravima i obavezama što je pretpostavka upisa u sudski registar. Sve što sam rekao bit će predmet informacije Ministartva zdravstva TK koje će biti na vanrednoj sjednici Vlade TK u petak i nakon što je usvojimo sve ćemo dostaviti Ustavnom sudu FBiH, s ciljem produženja roka za implementaciju presude – naveo je Halilagić.
Kolapsa zdravstvenog sistema u TK, poručio je danas Halilagić, neće biti.
– Mi smo u svom posljednjem obraćanju Vladi FBIH tražili da se zajedno obratimo Ustavnom sudu FBiH radi produženja roka, ali ni na to nismo dobili odgovor. Mislim da Ustavni sud FBiH treba da presudi ko šta treba da uradi, a po Poslovniku o radu Ustavnog suda FBiH obavezu provođenja odluka ima premijer FBiH – naveo je Halilagić.
Posljednji dopis Vladi FBiH
Na današnjoj sjednici bilo je riječi o problemima koje zbog uništenja dijela pruge u Jablanici imaju kompanije iz Tuzlanskog kantona, posebno najveći uvoznik u FBiH lukavački GIKIL (Global ispat koksna industrija Lukavac).
– Prošlo je skoro 50 dana od prirodne nesreće, a ništa nije urađeno na sanaciji 70 metara željezničke pruge, što je u težak položaj dovelo, prije svega GIKIL, ali i druge kompanije naslonjene na tu firmu. Također, dobijam informacije i da Soda sisecam Lukavac trpi finansijske posljedice. Razgovarali smo i o arbitraži u vezi s GIKIL-om koju je pred međunarodnim sudom pokrenuo Pramod Mittal protiv države BiH, a u kojoj traži odštetu od 500 miliona dolara. Želimo preko radne grupe dobiti informacije o ovom postupku, u kojem smo ranije, državnom pravobranilaštvu dostavili više od 5.800 dokumenata, a sada nemamo informacije u kojem pravcu sada ide taj postupak – rekao je Halilagić.
Suština je, istakao je Halilagić, izraziti nezadovoljstvo odnosom Vlade FBiH prema Tuzlanskom kantonu.
– Ako na stranu stavimo i neisplaćeni novac, činjenica da jedan premijer (Halilagić, op. a.) šest mjeseci, godinu i više dana, ne može dobiti termin da razgovara o važnim pitanjima s drugim premijerom (Nermin Nikšić, premijer FBiH, op. a.), govori o tome da su građani TK potpuno zapostavljeni. Ako ovome dodamo naše inicijative, ne samo vlasti u TK, nego Privrednu komoru, Udreženje poslodavaca TK, incijative koje se odnose na putnu deblokadu, gdje također ne možemo doći do federalnih institucija, govori da se radi o nevjerovatnom odnosu prema kantonu od 450 hiljada stanovnika, koji je privredno najznačajniji u cijeloj državi, a sada se dovodi u pitanje i funkcionalnost i opstanak privrede.
Pozivamo na odgovornost, na ozbiljnost, na potrebu da otvorimo ove teme i pronađemo rješenja, ukoliko se ovako nastavi, bojim se da će neko plaćati posljedice, a mi ne želimo da Vlada TK bude odgovorna ili da nas se takvima prikaže – zaključio je Halilagić, a prenosi
Faktor
FOTO: J. Bojić