Kontinuiranim neprimjerenim, tendencioznim, nesavjesnim i selektivnim objavama na društvenim mrežama, na stranici „Defter hefte“, nezadovoljan donesenom tužilačkom odlukom u predmetu u kojem je podnosilac krivične prijave, novinar i publicista Fatmir Alispahić iz Tuzle konstantno pokušava diskreditovati rad tužilaca ovog Tužilaštva i tako ugrožavati tužilačku nezavisnost i nepristrasnost u donošenju odluka i ličnu sigurnost tužilaca.
Nakon objava u kojima je pokušavao diskreditovati postupajućeg tužioca u predmetu Sašu Erakovića, uz objavljivanje njegovih privatnih slika i korištenje drskog i neprimjerenog narativa, manipulativnom objavom od 30. jula 2024. godine Alispahić je „optužio“ i vršioca dužnosti glavnog tužioca Vedrana Alidžanovića da „podržava nasilje“!
Podsjećamo, postupajući tužilac u predmetu u kojem je Alispahić podnosilac krivične prijave protiv dvije osobe za nasilničko ponašanje je, nakon provođenja istražnih radnji, donio naredbu o obustavi istrage jer nisu pribavljeni dokazi da su prijavljeni počinili neko krivično djelo.
Alispahić i njegov advokat su izjavili pritužbu na donesenu tužilačku odluku Uredu glavnog tužioca, te je nakon analize spisa i pribavljenih materijalnih dokaza vršilac dužnosti glavnog kantonalnog tužioca donio rješenje kojim se pritužba odbija kao neutemeljena, uz detaljno navođenje razloga za donošenje ovakve odluke.
Takva odluka Ureda glavnog tužioca izazvala je dodatni revolt Alispahića, te je pod izgovorom slobode govora, koju koristi isključivo za ličnu korist, neprimjereno, manipulativno i oštro „optužio“ glavnog tužioca da odobrava nasilje i poziva na nasilje! To je ponukalo brojne pratioce ove stranice da objavljuju komentare u kojima iznose prijetnje prema glavnom tužiocu i tužiocu zaduženom za predmet i podstrekavaju na nasilje prema njima, što ugrožava ličnu sigurnost tužilaca.
Tužilaštvo podržava svaku vrstu konstruktivne kritike o radu tužialca i institucije u cjelini, ali oštro osuđuje manipulativne javne objave pojedinaca zbog kojih građani steknu pogrešnu sliku o radu tužilaca i podstrekava ih se da iznose prijetnje i pozivaju na nasilje prema tužiocima.
U donošenju odluka tužioci se vode isključivo pribavljenim dokazima. U rješenju v.d glavnog tužioca je, također, data pravna pouka podnositelju pritužbe, na temelju člana 9. Zakona o Federalnom tužilaštvu FBiH, da se u roku od 30 dana od prijema rješenja može pismeno obratiti Federalnom tužilaštvu FBiH radi preispitivanja da li je u konkretnom predmetu pravilno primijenjen Krivični zakon FBiH. Dakle, svoje nezadovoljstvo podnosilac prijave može iskazati kroz omogućene pravne mehanizme.
Kontinuirani pokušaji da se dikredituju tužioci direktan su napad na nezavisnost i nepistrasnost tužilaca u donošenju odluka i neće biti tolerisani bez obzira od koga i kada dolaze.
U pratećem dokumentu je rješenje v.d glavnog tužioca iz kojeg javnost može steći jasniju sliku o obrazloženju neutemeljenosti pritužbe Alispahića na donesenu tužilačku odluku o obustavi istrage.