Komentari

Kartel, Nikšićeve njive, čaj za Faću i banku za igranku: Trojkine perjanice vole krupne novčanice!

Kada na sve pomenuto dodamo djelovanje Edina Forte, ali i drugih Trojkinih perjanica, jasno je da je projektovana i instalirana vlast predvođena SDP-om, NS-om i NiP-om aparat koji guta budžete i siromaši narod i državu.

 

Piše: Rasim Belko @rasimbelko

Od mjesne zajednice do državnih institucija Trojka je najavljivala metlu za sve loše što su prethodnici radili. I naravno da će oni raditi sve suprotno. U notesu za propagandu i progon našlo se svega i svačega, neke su sudski progonili, druge prosijavali kroz sita i rešeta medija bliskih Trojkinom režimu.

No, vrijeme je odmicalo, loši prethodnici su zaboravljani a “spasioce” sve više obasjavali medijski reflektori. Odmakom vremena reflektori rijetkih medija izvan kontrole novog režima obasjavali su afere onih koji su se građanima i internacionalnoj zajednici predstavljali kao spasioci. Tako su od međunarodne zajednice i dobili komandne poluge iako ih građani nisu željeli vidjeti kako upravljaju našim životima.

A onda su pokazali pravo lice.

Kartel politika

Otkrivanje finansijske i utjecajne konekcije jednog od najjačih evropskih superkartela s političkom grupacijom koja se nudila kao spas zasigurno je obilježilo Trojkinu vlast i kadrove. Istina, kartel “Tito i Dino” ponajviše se vezao i veže za članove Naroda i pravde, a razne poruke, sheme i podaci upućivali su na višemilionske iznose prljavog kartel novca upumpanog u politički projekat i druge investicije preko tog projekta. Jedan od tri nosača Trojke, Elmedin Konaković, ali i njegovi stranački drugovi uveliko su povezivani s milionima kartela “Tito i Dino”, putovanjima i projektima. Istraga će jednog dana valjda pokazati i razobličiti cijelu sliku, ali je dešifriranje kojekakvih mafijaških aplikacija već otkrilo dovoljno da se ima pravo sumnjati u porijeklo novca za formiranje projekta Narod i pravda.

Čaj za Faću

Irfan Čengić dugo je slovio za rijetko uvaženog eurokomunistu, ali je vrlo brzo i on zalutao putevima krupnih novčanica. Tako smo čitali da je sponzor Čengićevog dolaska na vlast u općini Stari Grad bio Monetize AD. A za tu kompaniju pričao mi je jedan kolega sa Raskrinkavanja. Veli tako taj kolega da je to ozbiljna mrežna prevara koja se bogati na lažnim stranicama, još lažnijim reklamama i adresama. Vlasnik je Ajdin Brković, kažu pravo blizak Irfanu Čengiću, te ga finansira u zamjenu za protuusluge u naturi. Brković je, priča se, blizak i Amiru Pašiću Faći. Sam Faćo je javno optužio Brkovića da je finansirao pokušaj njegovog ubistva, koje policijsko – pravosudni aparat KS pod kontrolom Trojke još nije riješio. Možda se Faći nije svidio Brkovićev čaj, možda je u pitanju nešto drugo, ali je neobjašnjiva činjenica da se oko tog slučaja obmotao veo tajnosti iako Faćo javno proziva organizatore i realizatore pokušaja njegovog ubistva.

Nametnuti Nikšić, gubitaška vlada i vareške njive

Vlada Nermina Nikšića, koju su nametnuli OHR i internacionalna zajednica toliko se rasipala narodnim novcem da je i okupatorski MMF postao zabrinut. Milionski gubici u Elektroprivredi, pad dobiti u BH Telecomu, haos u rudnicima samo su neke od uspješnih reformi nametnutog Nikšića i njegove Vlade. No, ima Nikšić i druge višemilionske glavobolje. Ustavni sud BiH naredio je njegovoj Vladi da poništi neustavno izdavanje dozvola za prenamjenu zemljišta kako bi se britanski lovci u mutnom bogatili na imovini Bosne i Hercegovine. Nikšić se tako našao između sponzora koji su ga doveli na vlast i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine: Jasno nam je da bi Nikšić izabrao prve, jer oni imaju milione, ali Neka nikad nije bio čovjek od rizika. Dovoljno mu je što je nekoliko puta rizikovao pa dobio šut kartu od naroda!

Posušena budžetska jama KS

Ima ona sada već stara pjesma od Zostera “Ko je jamio, jamio”. I nekako naslov te pjesme najbolje opisuje posljedice političke epidemije koja je pogodila Sarajevo u obliku Trojke (NS, SDP, NiP).

Kanton Sarajevo nekada je finansijski bio jači od većeg dijela Bosne i Hercegovine, a danas je poprište protesta, pobuna i šireg nezadovoljstva. Trojkine perjanice očito su računale da je budžetska jama nepresušna i da će uvijek na raspolaganju imati krupni budžetski kapital. No, preračunali su se i u nepovrat prosuli novce poreskih obveznika, a jedino čime se mogu pohvaliti je djelimična obnova tramvajske pruge i neredovni javni prevoz u novim vozilima i krediti koji će tek stići na naplatu. Sve ostalo je u trapu Trojkinih obećanja dok mladi, prosvjetari, doktori, medicinari, glumci i ine druge kategorije traže zagarantovana i obećana prava. O sigurnosti smo dovoljno rekli, o nedostatku i haosu u vodovodnom i odvodnom sistemu KS sada se posebno priča. Trojkina metla u Kantonu Sarajevo potpuno se okrenula protiv stranaka tog projekta, a koliko je loše govori i činjenica da ministar finansija ovog kantona ide u utrku za načelnika, svjestan da su finansijski tokovi Kantona Sarajevo sve plići.

Grad(onačelnica) daje zadnju banku za igranku

Benjamina Karić nikada nije trebala postati gradonačelnica Sarajeva. Znaju to svi u ovom gradu, posebno Irfan Čengić, njegov SDP i Konakovićev NiP. Bogić Bogićević bio je pravi čovjek za pravo mjesto, ali su se pomenuti potrudili da jednu od najistaknutijih bh. ličnosti 20. stoljeća ponize, a na čelo grada dovedu naizgled naivnu, ali poslušnu Benjaminu Karić. Danas, kada je mandat gradonačelnice pri kraju, posve je jasno da ni ona nije daleko od Trojkine matrice – samo troši narodne novčanice. A rasipala je Karić i novac i ono malo karijernog profila što ga je unijela u javni život. Nerijetko bila predmet ismijavanja zbog djela i nedjela, često optuživana da plaća ono što ne vrijedi platiti. Činjenica da je redovno trošila budžet Grada Sarajeva a da nema realiziran niti jedan veliki projekat iza sebe jasno pokazuje kako je protekao mandat Benjamine Karić. Osim ako se Severina ne računa kao projekat ili fasade, a za šta plaća medije da je prate!? Jer, odlazeća gradonačelnica nije žalila baciti banku na igranku ni ranijih godina, a što bi to žalila za Seve. Tako će doček Nove godine i Severina za dvije noći koštati Sarajevo golemih 800.000 KM. Kad bolje razmislim, gradonačelnicu bi jeftinije koštalo da je sve fanove Severine odvela na neki njen regionalni koncert. Tako bi ostalo novca i za dobar novogodišnji dernek, ali i za druge potrebe Grada Sarajeva.

Kada na sve pomenuto dodamo djelovanje Edina Forte, ali i drugih Trojkinih perjanica, jasno je da je projektovana i instalirana vlast predvođena SDP-om, NS-om i NiP-om aparat koji guta budžete i siromaši narod i državu. Zato sljedeći put u pamet, a izbori su blizu. I lokalni i opći!

 

Patria

Na vrh