Piše: Amra Vrabac
Kada je u petak na sjednici Doma naroda PS BiH šef HDZ-a Dragan Čović pričao o skladu među koalicionim partnerima, samo nekoliko sati kasnije jedan od tih partnera Milorad Dodik rekao je nešto sasvim drugo, a to je da nema dogovora o Zakonu o spriječavanju sukoba interesa.
Iako je na sjednici Doma naroda PS BiH koju su inicirala četiri delegata Kluba Bošnjaka (SDA, SBiH, DF), a pridružili im se Kemal Ademović i Zlatko Miletić, usvojen Zakon o spriječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, Kolegij je potrebnu saglasnost da se zakon razmatra po hitnoj proceduri postigao uoči same sjednice što znači da je i sam zakon bio upitan do posljednjeg trenutka.
I dok je Čović govorio o (ne)postojećem skladu ujedno se zahvalio Klubu Bošnjaka što je inicirao sjednicu na kojoj je usvojenim zakonom BiH izbjegla sankcije Moneyvala. No, Čović se tu nije zaustavio pa je svoje partnere podsjetio i na druge obaveze.
„Ostala su nam još tri ili četiri zakona iz procesa dogovora partnera u zadnjih mjesec dana“, kazao je Čović.
Riječ je o sastanku iz Bakinaca 18. januara i onom u Sarajevu 8. februara. A na oba sastanka razgovaralo se o Izbornom zakonu BiH i Ustavnom sudu BiH.
Čović je otišao i korak dalje, pa je optužio medije da narušavaju atmosferu kada “pokušavamo stvoriti jednu atmosferu pozitivnu u BiH, kada nam dolaze partneri izvana da vodimo računa kako predstavljamo BiH.”
„Ja sam uvjeren da nam neće nedostajati mudrosti u narednih sedam do 10 dana da se ovaj čitav posao završi kako smo planirali. Hajmo izvršiti svoje obaveze i ne nadmudrivati se oko toga šta ko želi ili ne želi“, kazao je Čović.
No, taj rok je već počeo teći, a lideri stranaka nisu na okupu. Milorad Dodik je u Bjelorusiji, a najavio je i sastanak s Vladimirom Putinom u Rusiji. Zbog putovanja i obaveza koje ima sve do početka marta, naredno ročište zakazano mu je za 6. mart. Dodik je najavio da će prisustvovati i 3. Diplomatskom forumu u Antaliji koji se održava od 1. do 3. marta. Na isti forum putuju i članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić, Željka Cvijanović i Denis Bećirović.
Sklad o kojem govori Čović, ne vidi se ni na sjednicama Vijeća ministara BiH gdje samo iščitavajući zapisnike vidite koliko dugo traju usaglašavanja o određenim pitanjima, imenovanjima, odlukama, povlače se materijali, glasa se u drugom krugu…
O kakvom skladu priča Čović kada je HDZ oteo poziciju koordinatora javne uprave SDP-u čiji je kandidat trebao biti imenovan na to mjesto. No, od predsjednika SDP-a Nermina Nikšića o tome nismo čuli ni riječi. No, zato o kompromisu čujemo mnogo ovih dana, pa osim Nametnuti Nikšića možemo zvati i Kompromisni.
I dok je Evropska unija od vlasti BiH tražila da donesu Zakon o spriječavanju pranja novca, sukobu interesa i o sudovima, usvojen je tek ovaj prvi. Konačne saglasnosti i dogovora nema o još dva zakona.
U isto vrijeme Čović insistira na Izbornom zakonu i to da se omogući „legitimno predstavljanje“ što je zapravo dodatna diskriminacija građana BiH i obespravljivanje Hrvata koji ne žive u kantonima sa dominantno hrvatskom većinom.
Dodik ne odustaje od zakona o Ustavnom sudu BiH i rješavanju statusa stranih sudija, odnosno da se troje sudija bira kroz Parlamentarnu skupštinu BiH.
Nijedan od ta dva zakona nije uslov za pristupne pregovore, pa bi se trojka vrlo jasno trebala postaviti prema tim zahtjevima, a ne spremati se na truhli kompromis koji se više neće moći ispraviti i nanijet će veliku štetu Bosni i Hercegovini i njenim građanima.
Patria