U tuzlanskoj Galeriji “GM”, u subotu, 16.12.2023, sa početkom u 14 sati, akademik Enver Mandžić i scenarista Fatmir Alispahić će biti domaćini radnog sastanka za realizaciju projekta “StećakLand”, u okviru velikog regionalnog programa “Kreativna Evropa”, čiji su partneri Arheološki institut Beograd, Narodni muzej Crne Gore, Dubrovački muzeji, Fondacija “Mak Dizdar”, Noho Dublin i Kamerni teatar, dok je koordinator projekta Udruženje za digitalizaciju i informatizaciju kulturnog naslijeđa Digi.ba.
Projekat “StećakLand” ima za cilj upoznavanje javnosti sa simbolikom ukrasa stećaka kroz VR aplikaciju u muzejima, AR aplikaciju na nekropolama, te pozorišnu predstavu sa VR tehnologijom.
Inače Program “Kreativna Evropa” (2021-2027) ima budžet od 2,44 milijarde eura i ulaže u akcije koje jačaju kulturnu raznolikost i odgovaraju na potrebe i izazove kulturnog i kreativnog sektora.
Tim Digi.ba, koji predvodi prof. dr. Selma Rizvić, raspoložen je da tuzlanskim institucijama kulture predstavi mogućnosti sudjelovanja u ovakvim projektima, posebno sa akcentom na kulturni turizam.
***
AR (Augmented reality) Pojam proširene stvarnosti možemo definirati kao poboljšanu verziju stvarnosti u kojoj se izravni ili neizravni pogledi korisnika na stvarno fizičko okruženje nadopunjavaju računalno generiranim slikama, te na taj način poboljšavaju trenutnu percepciju korisnikove stvarnosti. Dakle, proširena stvarnost je digitalna tehnologija koja mijenja percepciju osobe o njenom fizičkom okruženju, u trenutku kada se promatra kroz pametni uređaj.
VR (Virtual reality) Virtualna stvarnost predstavlja novostvoreni svijet, te korisnicima omogućuje da posjete mjesta koja inače ne bi mogli vidjeti. Korisnici na glavu stave VR headset, te uranjaju u virtualnu igru.