Od Odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o povećanju neto minimalne plate na 1000 konvertibilnih maraka prošlo je mjesec dana. Mjesec dana nade za poslodavce koji tako veliko opterećenje poslovanja ne mogu izdržati i koji su prisiljeni na prekide ugovora o radu da bi sačuvali kompanije i da bi izbjegli zaduženja koja ne mogu podnijeti.
Drastičan primjer nebrige Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na upozorenja poslodavaca se ogleda u mjesec dana obećavanja i neispunjavanja obećanog i dogovorenog.
Najdrastičnije se primjena nove Odluke o povećanju minimalne plate odrazila na poslovanje preduzeća za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Naime, najveći broj ovih preduzeća je poslovao na minimumu rentabilnosti, te će novo povećanje plata, a bez odgovarajuće podrške za prevazilaženje novonastale situacije, prouzrokovati gubitak posla za veliki broj osoba sa invaliditetom u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Primjer koji najbolje ilustruje novonastalu situaciju je primjer poslovanja „Intrag“ D.O.O. iz Tuzle koji je upošljavao dvanaest osoba, od kojih je 10 osoba sa različitim vrstama invaliditeta.
„Stupanjem na snagu Uredbe se povećao iznos sredstava koji na mjesečnom nivou moramo obezbijediti da bismo ispunili najminimalnije obaveze za preko pedeset procenata. Postojimo jedanaest godina, a ironija sudbine je da u mjesecu u kojem smo osnovani moramo pristupiti radikalnoj mjeri otkazivanja ugovora o radu za sedam od deset uposlenih osoba sa invaliditetom. U jedanaest godina poslovanja, izuzev podrške koju smo dobijali od Fonda za profesionalnu rehabilitaciju FBiH, drugu podršku od institucija vlasti nismo dobili. Tražili smo da nam se stvore mogućnosti da svojim radom zaradimo plate i stvorimo prilike za zapošljavanje novih osoba sa invaliditetom. Institucije vlasti nisu ispunile svoju obavezu rezervisanja poslova za preduzeća za zapošljavanje osoba sa invaliditetom“ – navodi direktor preduzeća Anes Ćehović.
Priliku da svojim radnim angažmanom osiguraju sredstva za sopstvenu i egzistenciju članova njihovih porodica izgubit će znatno veći broj osoba sa invaliditetom zaposlenih u zaštitnim radionicama, preduzećima za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i zapošljavanjem u sopstvenim obrtima u FBiH.
Ovaj scenario nije samo ekonomski problem, to je duboko ljudska nepravda. Vlada Federacije Bosne i Hercegovine svojim potezima ne samo da krši osnovna ljudska prava, već i dovodi u pitanje dostojanstvo, samostalnost i budućnost osoba sa invaliditetom.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine nije ispunila svoje obećanje. Po ko zna koji put su osobe sa invaliditetom vraćene u izolaciju, siromaštvo i ovisnost o socijalnim fondovima i pomoći članova njihovih porodica. Ovakvim odnosom Vlade krše se odredbe Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom Ujedinjenih nacija, a Vlada Federacije Bosne i Hercegovine najilustrativnije demonstrira ne„brigu“ za uposlenike čiji je radni angažman njenom odlukom, ali i neispunjavanjem dogovora sa poslodavcima, u najmanju ruku doveden u pitanje.
„Sve do danas nismo bili svjesni onoga šta nas čeka. Nismo vjerovali da će se ovo stvarno desiti. Naš život se ponovo mijenja, ali nagore. Posao nam je omogućio neovisnost, ekonomsku slobodu, dostojanstvo, priliku za dokazivanje, novi odnos članova porodice prema nama. Sad se sve to ponovo mijenja. Ostaje nam da se nadamo i da čekamo ponovno priliku za radno angažovanje“ – ističu iz „Intrag“ D.O.O.
Zar je previše tražiti da se osigura dostojanstven rad za osobe sa invaliditetom? Zar se ne može osigurati pravedan okvir u kojem ćemo svi imati priliku da doprinosimo zajednici i živimo život u punoj vrijednosti?
Vjerujemo da će i Vlada i društvo uopšte prepoznati važnost zapošljavanja osoba sa invaliditetom i za društvo i za osobe sa invaliditetom.
Molimo sve predstavnike medija da o ovoj situaciji obavijeste javnost, ali i da Vladu Federacije i ostale institucije podsjete na obaveze koje su preuzele i stvore puno više prilika za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i na otvorenom tržištu rada i u zaštićenim uslovima.
Jer, dobro za osobe sa invaliditetom, dobro je za sve.