Društvenim mrežama u našoj zemlji se, nakon uspjele građanske akcije u Hrvatskoj, šire pozivi na bojkot trgovina, kafića, restorana i benzinskih pumpi.
Društvenim mrežama u našoj zemlji se, nakon uspjele građanske akcije u Hrvatskoj, šire pozivi na bojkot trgovina, kafića, restorana i benzinskih pumpi.
Kao datum kada bi Bosanci i Hercegovci bojkotom mogli izraziti svoje nezadovoljstvo zbog visokih cijena i niskog životnog standarda navodi se petak, 31. januar.
Inicijatori akcije građane pozivaju da tog dana ništa ne kupuju i da unaprijed osiguraju potrebne namirnice, kuhaju kod kuće i izbjegavaju potrošnju u ugostiteljskim objektima.
“Ovo je način da pokažemo nezadovoljstvo zbog rasta cijena hrane i energije, dok su plate građana ostale niske. Jedan dan bojkota može poslati snažnu poruku”, piše u jednoj od poruka koja kruži društvenim mrežama.
Građani na internetskim forumima ističu kako su cijene hrane u BiH više nego u nekim razvijenim zemljama, poput Njemačke, dok su troškovi stanovanja i dalje nepodnošljivi.
Prema riječima Adisa Keče iz Saveza samostalnih sindikata BiH, ovakve akcije ukazuju na ozbiljne društveno-ekonomske probleme u zemlji.
Kečo upozorava da dobit poslodavaca raste, dok to ne prate plate radnika koje su nedovoljne za pokrivanje osnovnih životnih troškova.
Inicijatori bojkota navode da je cilj akcije pritisnuti vlasti i poslodavce da poduzmu konkretne mjere za smanjenje inflacije, povećanje minimalne plate i poboljšanje ukupnog životnog standarda građana.
Vlasti u Bosni i Hercegovini u više su navrata uvodile zamrzavanja cijena najvažnijih namirnica.
Patria